פחיסות

פחיסות (אנגלית: Flattening או Oblateness) היא מדד לשוני של אליפסה ממעגל או של ספרואיד (אליפסואיד בעל שני צירים שווים) מכדור. הגודל מוגדר לפי:

כאשר הציר הראשי של האליפסה (או ספרואיד) ו־ הציר המשני. קיים קשר פשוט בין הפחיסות לבין אקסצנטריות של אליפסה או פני שטח הספרואיד:

לפחיסות יש חשיבות גובהה במדעים פלנטריים, מכיוון שכוכבי לכת החגים סביב צירם נוטים להיות פחוסים.

פחיסות של כוכב לכת

במערכת השמש ניתן להבחין בכך שכוכבי לכת החגים סביב צירם נוטים להיות פחוסים במידה מסוימת. בענקי הגזים הפחיסות ניכרת אפילו בתצפיות אסטרונומיות חובבניות. מקורה של אותה הפחיסות תוארה עוד על ידי אייזק ניוטון ב־1687 בספרו עקרונות מתמטיים של פילוסופיית הטבע.[1] כוכב לכת בשלבי היווצרות אינו גוף קשיח, ולכן סיבובו הוא כסיבוב של זורם. נוצר מצב של שיווי משקל הידרוסטטי, כך שהכבידה העצמית של כוכב הלכת הנוצר שמסתובב מתאזנת עם הכוח הצנטריפוגלי. מידת הפחיסות תלויה רבות בהרכב וצפיפות של החומר ממנו מורכב כוכב הלכת.[2]

קשרים מתמטיים במדעים פלנטריים

על מנת לתאר את הקשר בין סיבוב עצמי של כוכב לבין מידת פחיסותו, מגדירים מספר גדלים פיזיקליים ומתמטיים. ניתן להגדיר מספר לאו על ידי פחיסות ופקטור גאודינמי:

כאשר מהירות זוויתית לסיבוב העצמי, רדיוס הכוכב בקו המשווה, קבוע הכבידה ו־עיבוד הנוסחה נכשל (MathML עם גיבוי SVG או PNG (מומלץ לדפדפנים מודרניים ולכלי נגישות): תגובה בלתי־תקינה ("Math extension cannot connect to Restbase.") מהשרת "https://en.wikipedia.org/api/rest_v1/":): {\displaystyle M} מסת הכוכב.

באמצעות מספר לאו ניתן לקשר בין הפחיסות לבין מומנט התמד פולרי מנורמל:

ערכים במערכת השמש

פחיסות במערכת השמש
מיקום מהשמששםפחיסות
0 השמש0.00005
1 כוכב חמה0.0000
2 נוגה0.0000
3 כדור הארץ0.00335
4 מאדים0.00648
5 צדק0.06487
6 שבתאי0.09796
7 אורנוס0.02293
8 נפטון0.01708

[3]

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.