פורמלין

פורמאלדהיד
{{{כיתוב ימין}}} {{{כיתוב שמאל}}}
שם סיסטמטי Methanal
שמות נוספים

Methyl aldehyde, פורמלין

נוסחה כימית CH2O
מסה מולרית 30.03
מראה גז שקוף
מספר CAS 50-00-0
צפיפות 0.8153[1]
מצב צבירה גז
מסיסות

40g/100ml

[2].
טמפרטורת היתוך -92
טמפרטורת רתיחה -19
נקודת הבזק 64
נקודת התלקחות 430
LD50 100

פורמליןאנגלית: Formalin) הוא האלדהיד הפשוט ביותר. שמו הכימי הוא מֵתָנָל (Methanal) והוא קרוי גם פורמאלדהיד (Formaldehyde). נוסחתו הכימית: CH2O.

הפורמלין מופק באופן עקרוני על ידי חמצון אדי מתנול לקבלת פורמלין בתמיסה מימית בריכוז 37%. כמויות גדולות של פורמלין משמשות בייצור של אוריאה-פורמלדהיד, פנול-פורמלדהיד, וכן שרפים של אצטל.

פורמלין הוא חומר משמר. הוא משמש בין השאר לשימור רקמות למחקר פתולוגי ולטיהור אזורים נגועים בתוצרי לוחמה ביולוגית, כגון גחלת. פורמלין הוא חומר מסוכן הגורם לכוויות, לסרטן ולפגמים גנטיים.

שימוש נוסף של הפורמלין הוא כחומר חיטוי בשירותים כימיים, אך עקב היותו חומר מסוכן הוא מוחלף בחומרים אחרים, כמו כן משמש לניקוי חללים, כגון תאי בטיחות ביולוגיים, אינקובטורים וחדרי מעבדה.

פורמלין רעיל בריכוזים גבוהים מ-2ppm. אנשים מסוימים עשויים לפתח רגישות יתר לחומר זה. פורמלין מגיב עם חומצה הידרוכלורית והתרכובת שנוצרת היא מסרטנת.

שימושים

  • כחומר מחטא פורמלין משמש לניקוי שירותים כימיים, לשימור דוגמאות ביולוגיות לצורכי תצוגה ומחקר, לטיפול בטפילים במי אקווריום ולקטילת חיידקים בתהליך ייצור חיסונים. נגזרות של פורמלדהיד משמשות לטיפול בזיהומים בדרכי השתן.
  • פורמלין משמש כחומר מוצא לייצור תרכובות אורגניות ופולימרים רבים.
  • פורמלין משמש להחלקת קראטין

ראו גם

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. בטמפרטורה של 20°C-
  2. בטמפרטורה של 25°C
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.