פורט לודרדייל

פורט לודרדייל
Fort Lauderdale

החוף של פורט לודרדייל
מדינה ארצות הברית  ארצות הברית
מדינה פלורידה  פלורידה
שטח 93.30 קמ"ר
גובה 3 מטרים
תאריך ייסוד 27 במרץ 1911
אוכלוסייה
  בעיר
  במטרופולין

183,606  (נכון ל-2007)
5,413,212  (נכון ל-2007)
אזור זמן UTC -5
http://info.ci.ftlaud.fl.us
מיקומה של פורט לודרדייל בפלורידה

פורט לודרדיילאנגלית: Fort Lauderdale - "מצודת לודרדייל") היא עיר במדינת פלורידה בארצות הברית, השוכנת לחוף האוקיינוס האטלנטי כ-40 ק"מ מצפון למיאמי. אוכלוסיית העיר היא 170,000 נפש, והיא ידועה כעיר קיט ואתר תיירות פופולרי. העיר מכונה גם "ונציה של אמריקה", בשל תעלות המים הרבות החוצות אותה.

פורט לודרדייל הוכרזה כעיר בשנת 1911, והיא מהווה את בירת מחוז ברווארד (Broward County). העיר ופרבריה הם גם חלק מרכזי מן המטרופולין המתהווה של דרום פלורידה.

היסטוריה

באזור שבו הוקמה פורט לודרדייל ישבו במקור אינדיאנים בני שבט הטקסטה, שנכחדו כתוצאה ממגיפות, ממלחמות ומגירוש. מאוחר יותר, במהלך המאות ה-18 וה-19, התיישבו במקום אינדיאנים בני סמינול. התיישבות מתיישבים לבנים החלה במקום בשנות ה-20 של המאה ה-19, לאחר שפלורידה הפכה חלק מארצות הברית. בשנת 1838 הגיע למקום מייג'ור ויליאם לודרדייל בראש יחידת "מתנדבי טנסי" במסגרת מלחמות הסמינול והקים יחד עם אנשיו מצודה במקום. כעבור שבועות אחדים חזרו לודרדייל ואנשיו לטנסי, אך שמה של המצודה נותר "פורט לודרדייל" על שמו. המלחמות עם האינדיאנים נמשכו, ורק בשנות ה-90 של המאה ה-19 החלה שוב התיישבות לבנה משמעותית במקום. בשנת 1911 הוכרזה פורט לודרדייל כעיר, וב-1915, עם הקמת מחוז ברווארד, נקבעה כמושב מנהלת המחוז.

בשנותיה הראשונות הייתה פורט לודרדייל יישוב חקלאי בעיקרו, שתושביו עסקו בגידול בקר והדרים. לאחר מלחמת העולם השנייה גברה ההתיישבות במקום והעיר גדלה ופיתחה מאפיינים עירוניים. בשנות ה-60 החלה להיטבע תדמיתה כיעד תיירות של סטודנטים הוללים בחופשה, שנהגו להגיע למקום מרחבי ארצות הברית. תדמית זו נמשכה במהלך שנות ה-70 וה-80, עד שבתחילת שנות ה-90 החליטו פרנסי העיר לצמצם את ממדי התופעה והתדמית השלילית תוך מיסוד התיירות והבילויים, שדרוג התשתיות, ופיתוחה של העיר כיעד תיירות סולידי יותר.

כיום עדיין ידועה פורט לודרדייל כעיר נופש תוססת, אך פונה גם לקהל סולידי ומבוגר יותר וידועה כמרכז לתיירות אמידה של שוחרי שיט יאכטות.

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.