פורטל

פּוֹרְטַלאנגלית: web portal; על־פי קביעת האקדמיה ללשון העברית: פּוֹרְטַן) הוא אתר אינטרנט אשר מספק נקודת התחלה או שער למקורות אחרים ברשת האינטרנט או האינטראנט. פורטלים בדרך כלל מספקים אפשרויות של התאמה אישית למשתמשיהם. פורטלים למטרות פנים ארגוניות (אינטראנט) מכונים בדרך כלל "פורטל ארגוני" או "פורטל מקצועי".

פורטלים חוץ-ארגוניים (באינטרנט)

פרויקט המדריך הפתוח (Open Directory Project) מגדיר אתרים הרשומים כפורטלים ככוללים את התכונות הבאות:

מגה-פורטלים מספקים מגוון רחב של אפשרויות, שירותים, תוכן ושותפים מסחריים. דוגמאות לכך הם: יאהו ונטסקייפ.

בסוף שנות ה-90, פורטל הרשת היה נפוץ. לאחר התפוצה המהירה של דפדפנים באמצע שנות ה-90, חברות רבות ניסו לבנות או לקנות פורטל במטרה להשיג אחיזה איתנה בשוק האינטרנט. הפורטל השיג תשומת לב רבה בעיקר בעקבות העובדה שלמשתמשים רבים הוא היה נקודת המוצא ודף הבית בדפדפן שלהם. Netscape Netcenter הפך לחלק מ-AOL, חברת וולט דיסני השיקה את Go.com, ו-Excite הפך לחלק של AT&T במהלך שנות ה-90 המאוחרות. על Lycos נאמר שהיא מטרה לחברות תקשורת אחרות כגון CBS.

רבים מהפורטלים התחילו לראשונה כמדריכי אתרים (כמו Yahoo!), ו/או כמנועי חיפוש (כמו Altavista). השירותים הניתנים בפורטל התפתחו, השתפרו והתרבו כתוצאה מאסטרטגיה כדי להרחיב את מספר המשתמשים ולהגדיל את משך זמן השהות של המשתמשים בפורטל. שירותים אשר דורשים הרשמה מצד המשתמשים כגון שירותי דואר אלקטרוני חופשי, אפשרויות התאמה אישית, חדרי שיחות נחשבים כמגדילים את השימוש בפורטל. משחקים, צ'אטים, דואר אלקטרוני, חדשות ושירותים אחרים גם גורמים למשתמשים להשאר יותר זמן בפורטל, דבר אשר מגדיל את ההכנסות מפרסום באתר.

פורטלים בישראל

בישראל קמו פורטלים רבים, אם כי בהצלחה פחותה מזו של עמיתיהם האמריקאיים. בהם ניתן לציין את "וואלה!", הפורטל הישראלי לו נתוני החשיפה הגבוהים ביותר, "נענע 10", "תפוז אנשים" וכן, הגרסה העברית של MSN. פורטל "נטקינג" נסגר באמצע שנת 2001 ו-"IOL" (ראשי התיבות של "ישראל און ליין") מוזג עם וואלה!.

קיימים עשרות אתרים קטנים יותר, המגדירים עצמם "פורטלים". הגולשים באתרים אלה מעטים יותר ושירותיהם דלים יותר. ביניהם:

  • a - הפורטל הראשון בו ניתן היה לבצע חיפוש משולב במספר מנועי חיפוש. מופעל כיום (2009) על ידי חברת massmedia.
  • start - הוקם בשנת 1997 כאחד מפורטלי האינטרנט הראשונים בעברית, בהתחלה איפשר חיפוש במספר מנועי חיפוש במקביל, והתפתח אחרי שמייסדיו קלטו את הפוטנציאל המסחרי שבו. הפורטל איפשר כבר בהתחלה פרסונליזיה, כלומר התאמת האתר לצרכיו האישיים של הגולש, וזאת על ידי אפשרות לקבוע באיזה מנוע חיפוש ייעשה שימוש, איזה תיבות שיחה יופיעו ואיזה לא, והאם יוצגו גם נתוני ספורט/מזג אוויר/פנאי/כלכלה וכדומה. בשנת 2001 נחתם הסכם שיתוף פעולה בין אתר סטארט (שהיה אז מקבוצת זאבי) ובין MSN וכתוצאה שונתה כתובתו הראשית של הפורטל ל: start.msn.co.il.

ראו גם

  • פורטלט - כלי תוכנה המיועד להקל על בניית פורטלים ועיצובם
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.