פולקסווגן

פולקסווגן
נתונים כלליים
מייסדים התאחדות רכבים גרמנית
סיסמה ה-אוטו (Das Auto)
תאריך הקמה 1937
חברת אם קבוצת פולקסווגן
משרד ראשי גרמניה וולפסבורג, גרמניה
מוצרים עיקריים מכוניות
הכנסות 197 מיליארד אירו (2013)
רווח 21.7 מיליארד אירו (2012)
אנשי מפתח ברנד פיצ'טסרידר
www.volkswagen.com

פולקסווגן (פוֹלְקְסְוָגֶן) (גרמנית: Volkswagen) היא חברה גרמנית לייצור כלי רכב אשר מהווה את המותג העיקרי של קבוצת פולקסווגן, והיא יצרנית כלי הרכב השלישית בגודלה בעולם[דרוש מקור]. החברה נוסדה בשנות ה-30 בוולפסבורג שבגרמניה על מנת לייצר מכוניות זולות למעמד הפועלים, לכן פירוש שם החברה הוא "מכונית העם".

היסטוריה

עד שנת 1930 נעשו ניסיונות לייצר מכוניות שיהיו פשוטות, אמינות וזולות כדי להתאים לכיסו של האדם הפשוט. מכוניות אלו זכו להצלחה מועטת, בעיקר בגלל המצב הכלכלי הכמעט נואש של הגרמני הממוצע בשנים אלו. בשנת 1930 הקים פרדיננד פורשה סטודיו לעיצוב מכוניות על שמו. הוא פיתח דגם מיוחד וחדש של גלגלי מכוניות ורשם אותו כפטנט על שמו. עד מהרה פנתה אליו יצרנית האופנועים זונדאפ בהצעה למיזם משותף, ליצור מכונית שתשתמש במנוע 1.2 ליטר של אופנועיה. העיצוב היה דומה למדי לצורת החיפושית המפורסמת. המיזם לא הצליח. בהמשך עיצב פורשה פעם נוספת מכונית דומה מאד לחיפושית בעבור יצרן המכוניות הגרמני NSU.

עם עלייתו של היטלר לשלטון הוא פנה לפרדיננד פורשה במפרט דרישות ליצור מכונית שתוכל להסיע 5 אנשים, להגיע למהירות של כ-100 קמ"ש, לצרוך לכל היותר 6 ליטר ל־100 ק"מ ובעיקר לעלות פחות מ־1,000 מארקים של הרייך. פרדיננד פורשה הרים את הכפפה, חבר לתעשיין הגרמני ד"ר פריץ נויימאייר וכך נוצרה ה"חיפושית" המפורסמת, במסגרת תוכנית "כוח באמצעות שמחה". קווי היצור של החיפושית מוקמו ב־Fallersleben סקסוניה. זוהי גם תחילתה של חברת פולקסווגן, שהוקמה כדי לייצר "מכונית עממית".

חברות מתחרות אחדות יצרו גם הן מכוניות לפי המפרט המבוקש, חברת "טטרה" וחברת "רוייטר", אך דגמיהן זכו להצלחה מועטה ביותר ואף לא קיבלו את ברכתו של הפיהרר. פורשה החל לעבוד על תכנון המכונית שסימנה היה V1. היטלר דרש גם מכונית פתוחת גג שסימנה נקבע ל־v2 . הסדנא התקשתה לעמוד בלוח הזמנים ועד 1935 יוצרו שלוש מכוניות מטיפוס v1 בלבד.

ב־1936 הושק דגם v3 שהוא הגרסה ששימשה לייצור מסיבי של החיפושית. לדגם זה נבחנו מנועים אחדים ולבסוף נבחר מנוע בוקסר מקורר אוויר בעל ארבעה צילינדרים, המבצע עבודה בארבע פעימות. המנוע הותקן מאחור, שלא כמקובל, כדי להפחית את העומס על המתלים והסרנים. הורכבו מיתלים נפרדים עצמאיים וסרן אחורי אינטגרלי. במתכונת הזו, יוצרה המכונית במיליוני יחידות, בגרמניה, ברזיל ומקסיקו, ואפילו בדרום אפריקה וניגריה וזכתה למעריצים ואהדה רבה, ונחשבת לאחד מסמלי המאה ה-20.

לאחר מלחמת העולם השנייה נתפסה חברת פולקסווגן על ידי בעלות הברית והושבה לגרמניה רק ב־1949. לאחר המלחמה המשיכה חברת פולקסווגן לייצר את ה"חיפושית" כמו גם מגוון דגמים חדשים. בשיתוף פעולה עם יצרן הכרכרות לשעבר "קארמאן" יוצרה מכונית הספורט קארמאן גיאה, שהיא וריאציה על החיפושית. כשהתעורר הצורך במכונית מסחרית חזקה, אמינה ויעילה תוכנן ה"טרנספורטר" שהושק בשנת 1950. אחר כך הופיעו דגמים כדוגמת הוואריאנט.

בשנת 1965 רכשה פולקסווגן את יצרן כלי הרכב הגרמני "אוטו יוניון" וב-1969 רכשה את NSU. היא החייתה מותג בשם אאודי שהיה בבעלות אוטו יוניון וכך החלה לסלול את הדרך להקמת קבוצת פולקסווגן. רכישת יצרנים אלו סיפקה גם את הידע ההנדסי שהיה חסר לפולקסווגן בייצור מנועים מקוררי מים. עד אותה עת היו כל מנועי החברה מבוססים על גרסאות שונות של המנוע מקורר האוויר של החיפושית. תחילה הוצג דגם הפולו שהיה למעשה העתק של אאודי 50 ורק ב־1974 הוצג לראשונה דגם בעל מנוע מקורר מים שתוכנן כולו על ידי פולקסווגן. היה זה דגם הגולף.

פולקסווגן יעדה את הגולף כמחליף לחיפושית, שהיוותה את עיקר מכירותיה מאז היווסדה. הגולף הוצג בתערוכת פריז של 1974 ונועד להיות הרכב העממי החדש של המשפחה הגרמנית הממוצעת, בדומה לחיפושית. במהלך השנים הוא שינה את מראהו מספר פעמים והשיג נתוני מכירות מצוינים. עד היום נמכרו 23 מיליוני גולף והוא מהמכוניות הנמכרות בעולם. בשנת 1980 יוצרה החיפושית ה־20 מיליון במקסיקו והיצור נמשך ואף גבר. מאוחר יותר הושקו דגמי הפאסאט.

מאז העשור הראשון של המאה ה-21 פונה פולקסווגן גם לנישות ייחודיות ומייצרת רכבי פאר כפולקסווגן פייטון, ורכבי שטח ופנאי מדגם פולקסווגן טוארג. מכוניותיה ודאי אינן ראויות עוד לתואר "מכונית עממית" והן זוכות לתדמית של איכות גבוהה.

זיוף נתוני זיהום האוויר

קובץ:Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – דיזלגייט

בספטמבר 2015 הורתה הסוכנות להגנת הסביבה בארצות הברית לפולקסווגן לבצע קריאה לתיקון לקרוב לחצי מיליון מכוניות, בטענה שבדגמי הדיזל של החברה מותקנת תוכנה המזייפת נתוני זיהום אוויר.

התוכנה מותקנת על גבי יחידת הבקרה האלקטרונית (ECU) של המנוע וכאשר מזוהה שהרכב נמצא בבדיקה תקופתית לזיהום אוויר, מקטינה את רמת הפליטה של הרכב ובכך מציגה תמונת שווא.[1] ממצאי החקירה העידו על רמת פליטה של פי 40 מרמת הזיהום המותרת בחוק. בעקבות זה החברה הודתה בקיום התוכנה, הקצתה צוות חקירה חיצוני לטיפול בבעיה, ומנכ"ל החברה, מרטין וינטרקורן, התפטר מתפקידו.[2] כתוצאה מהפרשה שווי השוק של החברה ירד בעשרות מיליארדי דולרים תוך ימים בודדים והחברה דיווחה על הפסד של 3.48 מיליארד אירו ברבעון השלישי של 2015[3].

דגמים

פרטיות

 • אפ! - מכונית מיני. משווקת עם מנוע בנפח 1.0 ליטר. משווקת לא רק כמותג פולקסווגן, אלא גם כסקודה סיטיגו וסיאט מיי.
 • פולו - סופרמיני. בעבר הייתה קיימת בגרסת סדאן אשר כונתה "פולו קלאסיק" אשר שווקה בדור השלישי בישראל וכיום אינה משווקת בישראל, וכיום בגרסת GTI ספורטיבית עם מנוע 1.8 טורבו בנזין בעל הספק של 192 כ"ס.
 • גולף - משפחתית האצ׳בק. קיימת גם בגרסת GTI ספורטיבית עם 230 או 247 כ״ס ובגרסת R קיצונית עם 310 כ״ס והנעה כפולה.
 • גולף ספורטסוואן - מיקרוואן. גרסה מוגדלת לגולף, שנקראה בדגמה הקודם ״גולף פלוס״.
 • ג'טה - משפחתית סדאן. בדגמים הקודמים התבססה על הגולף, כעת כבר לא. מיוצרת במקסיקו.
 • פאסאט - מכונית מנהלים. קיימת בתצורות סדאן וסטיישן.
 • ארטאון - גרסת קופה-סדאן המבוססת על הפאסאט. החליפה את ה-CC ומקבילה לאאודי A5.
 • פייטון - מכונית פאר. מתחרה במרצדס S קלאס וב-ב.מ.וו סדרה 7. לא נמכרת בישראל.
 • טוראן - מיניוואן קומפקטי. יכול להכיל עד 7 נוסעים.
 • שאראן - מיניוואן בגודל מלא. נמכר בארץ תחת מיתוג שונה - סיאט אלהבמרה.

קופה\קבריולה

 • חיפושית החדשה - גרסה חדשה לחיפושית של פולקסווגן בשתי גרסאות - קבריולט וקופה (בארץ - קופה בלבד). נחשבת למכונית המזוהה ביותר עם חברת פולקסווגן ואייקון בעולם המוטורי.
 • איוס - קבריולט 2 דלתות קומפקטית. מבוססת על הגולף. לא נמכרת בישראל.
 • שירוקו - קופה ספורטיבית. מבוססת על השלדה של הגולף, קיימת גם גרסת R קיצונית שלא משווקת בישראל.

פנאי שטח

 • טי-רוק - קרוסאובר עירוני, הראשון בתולדות החברה. הוצג באוגוסט 2017 ומציע הנעה קדמית או כפולה (בניגוד לחלק ממתחריו). מתחרה בעיקר ברנו קפצ׳ור ובטויוטה CH-R. טרם שווק בישראל.
 • טיגואן - קרוסאובר. מוצע עם מנועי טורבו-בנזין (TSI) בנפחים 1.4 או 2.0, כאשר ה-2.0 מצויד במערכת הנעה כפולה. במדינות מסוימות מוצע גם בגרסת All-Space מוארכת עם שבעה מושבים, אך לא בישראל. ממתחריו: טויוטה ראב-4, מיצובישי אאוטלנדר.
 • טוארג - רכב הכביש-שטח הגדול והמפואר של החברה. חולק פלטפורמה עם קאיין של פורשה ובאופן חלקי עם אאודי Q7.
 • אטלס - רכב שטח גדול בעל 7 מקומות ישיבה המיועד לשוק האמריקאי. מתחרה בדגמים כגון טויוטה היילנדר ופורד אקספלורר.

מסחריות

 • קאדי - מסחרית קטנה כדוגמת הסיטרואן ברלינגו ופורד טורנאו.
 • טרנספורטר - הוואן הוותיק של החברה, המוצע כוואן להסעת נוסעים (עד 12), וואן סגור עם שני מושבים או וואן עם שני מושבים ואפשרות להרכבת ארגז אחורי.
 • קראוול - גרסה מפוארת של הטרנספורטר. קיים בגירסת מולטיוואן ופאן אמריקנה (גרסת שטח למולטיוואן).
 • קרפטר - מסחרית גדולה. מתחרה במרצדס ספרינטר וחולקת את אותה הפלטפורמה עימה, אפילו מיוצרת ע״י מרצדס עבור פולקסווגן.
 • אמארוק - טנדר מסחרי (פיק אפ).

פולקסווגן בישראל

היבואן הרשמי של החברה בישראל הוא "צ'מפיון מוטורס", שהוא היבואן גם של עוד שלוש חברות אירופאיות: סקודה, סיאט, ואאודי.

עצם היותה חברה גרמנית, בכלל, ומקורותיה הנאצים, בפרט, העיבו על מכירותיה במדינת ישראל.

אמנם, יש לה מספר לקוחות רשמיים קבועים במדינה, ובכללם צה"ל, שמעניק מכונית חדשה מדגם החברה לכל אלוף בצבא. בשנת 2011, המפקד הנכנס של חיל האוויר, האלוף אמיר אשל, סירב לקבל מכונית מתוצרת החברה היות שמקורה גרמני. כיום מכוניות פולקסווגן נמכרות בתדירות גבוהה בארץ בגלל היותן מכוניות במחיר סביר, אמינות ובאיכות דומה למותגי מכוניות גרמניות אחרות שנמכרות בארץ כמו מרצדס, BMW ואאודי.

קישורים חיצוניים

קובץ:Commons-logo.svg ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.