פוליקרבונט

פוליקרבונט שם כללי למשפחת פולימרים סינתטיים תרמופלסטיים. פוליקרבונט בעל עמידות מעולה לנגיפה, עמידות טובה בחומרים חריפים וחום רב יחסית יחד עם תכונות שקיפות מצוינות, לעיתים טובות יותר משל זכוכית, למשל בסוג הפוליקרבונט הקרוי CR-39 ומשמש לאופטיקה. בשל כך השימוש בו נפוץ הן ליישומים ביתיים והן למוצרים הדורשים עמידויות מיוחדות.

הרכב כימי

פוליקרבונט הוא פלסטיק שבו המונומרים קשורים זה לזה בקשרי קרבונט (-O-(C=O)-O-). ישנם 2 סוגי פוליקרבונט עיקריים : אליפטי וארומטי. פוליקרבונט המבוסס על ביספנול A (פנול מבוסס בנזן) עמיד ביותר לנגיפה עד כי ניתן לייצר ממנו חלונות חסיני ירי. עם זאת, עמידותו בשריטות נמוכה ולכן יש לצפות עדשות משקפיים, למשל, העשויות מפוליקרבונט, בציפוי קשה נגד שריטות.

תכונותיו האופטיות של הפוליקרבונט דומות לאלו של פולימתיל מתאקרילט (PMMA, אקריל או בשמו המסחרי "פרספקס") אך הפוליקרבונט אינו שביר ויקר יותר לייצור.

ישומים

  • הזרקה לתבניות לייצור מוצרים, לדוגמה : תקליטורים, עדשות משקפיים, מארזים לנגני מדיה דיגיטליים, ציוד מעבדה.
  • שיחול לצינורות, מוטות ופרופילים.
  • שיחול בין גלילים לייצור לוחות המעובדים עיבוד משני בוואקום פורמינג, כיפוף בחום, חיתוך לייזר, CNC וכדומה. מוצרים אופייניים מלוחות פוליקרבונט הם מגנים לכוחות שיטור, מסכות להגנה על הפנים, מארזים וקופסאות לציוד רגיש, ראדומים לאנטנות, שלטי פרסומת, גופי תאורה ומארזי מחשב (למשל זה של הMacBook)
  • ייצור בקבוקי מים.
  • הפוליקרבונט ממש כיום בתעשיית הסמארטפונים, מכשיר הידוע שחלקי הפלסטיקה שלו מיוצרים מפוליקרבונט הוא הSamsung GALAXY s5.

ביישומים החשופים למזג האוויר וקרינה אולטרה סגולה, מצופה הפוליקרבונט בדרך כלל בשכבה חיצונית של פולימר אחר חסין יותר לשריטות ומתוסף בתוספי הגנה כנגד קרינת השמש.

שמות מסחריים נפוצים של פוליקרבונט הם Lexan של ג'נרל אלקטריק, Makrolon של באייר, פלסן של פלרם ואחרים.

קישורים חיצוניים

    This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.