פולין קטן

פולין קטן (חבל ארץ)
Małopolska


שלטון מקומי פולין קטן (פרובינציה)  פולין קטן
שוויינטוקז'יסקיה  שוויינטוקז'יסקיה
פודקרפאטי  פודקרפאטי
לובלין (פרובינציה)  לובלין
מדינה פולין  פולין
ערים בחבל ארץ קרקוב, לובלין, צ'נסטוחובה וקיילצה

פולין קטןפולנית: Małopolska, "מַאלופּוֹלְסְקַה"; בלטינית: Polonia Minor; מופיע בעברית לעיתים גם בצורות "פולין זוטא", "תת-פולין", "פולין הקטנה") הוא שמו של אזור היסטורי המשתרע בדרום-מזרחה של פולין המודרנית. אזור פולין קטן כולל את הווייווידות המודרניות פולין קטן ושְׁוְויֶינְטוֹקְזִ'יסְקיֶה, וכן חלקים מהווייווידות שלזיה, פודקרפאטי, מזוביה ולובלין.

גודלו של פולין קטן הוא כ-60,000 קילומטרים רבועים, וכיום מתגוררים בו כשמונה מיליון תושבים. הנוף של האזור הוא הררי בעיקרו. פני השטח מתונים וגבעתיים בצפונו, וככל שמדרימים הגובה עולה עד לגבהים של למעלה מ-2,000 מטר. בקצה הדרומי של פולין קטן משתרעים הרי הקרפטים, המהווים את שיא הגובה של האזור כולו. את השטח חוצה מצפון לדרום באופן סיבובי במעט נהר הויסלה העליון, אשר יוצר שפלה ארוכה וצרה במרכז האזור. לפולין קטן הייתה חשיבות רבה בהיסטוריה הפולנית ובהתפתחותה של פולין לאורך ההיסטוריה, והוא מפורסם בעיקר הודות לאצולה החזקה והעשירה ששלטה בו לאורך השנים באופן בולט.

הערים הגדולות והחשובות באזור פולין קטן הן קרקוב שבדרום-מערבו ולובלין שבצפון-מזרחו. גם העיר סנדומייז' שימשה כמרכז אזורי חשוב.

אזור פולין קטן גובל בצפון במזוביה, במזרח בגליציה, בדרום בהרי הקרפטים ובמערב בשלזיה.

הגדרה ומשמעות

בפולנית מכונה האזור "Małopolska" - צירוף של שתי מילים: "polska" אשר משמעותה פולין, ו-"Mało" אשר משמעותה "קטן" או "פחות". בלטינית מכונה האזור "Minor"; תרגום נפוץ של כינוי זה הוא "הקטן" או "הקטנה". בעברית הכינוי הבולט ביותר לאזור זה הוא "פולין קטן". הוא מופיע גם לעיתים בצורות "פולין זוטא", "תת-פולין" ו"פולין הקטנה".

"פולין קטן" מהווה את הניגוד של האזור ההיסטורי "פולין גדול" (בפולנית מתואר כ-Wielko ובלטינית כ-Maior, מילים שמשמעותן "רבתי" או "גדול יותר"). ההיסטוריון הפולני זיגמונט גלוגר מסביר, והסברו מהווה את הסברה המרכזית באשר למקור המונחים, שבפולין היה מנהג שכאשר הוקם כפר חדש בסמוך למקום יישוב ותיק, היה נהוג לעיתים רבות לקרוא לו בשמו של מקום היישוב הוותיק בתוספת המילה "Mało" – פחות, קטן. לטענתו של גלוגר, המנהג הזה גם נעשה ברמת המאקרו, ובמהלך ימי הביניים החלו להפריד בין שני אזורים ראשיים: פולין גדול, היא ערש הולדתה האומה הפולנית והאזור הראשי בימים עברו; לבין פולין קטן, היא האזור שהצטרף אל המדינה הפולנית באופן מאוחר יותר, ולימים גם האפיל על המרכז הקודם, פולין גדול.[1]

השימוש המתועד הראשון במונח "פולין קטן" (Polonia Minor) היה בשנת 1242 ונעשה בשפה הלטינית על ידי נסיכים פולנים מאזור פולין גדול. ככל הנראה המונח תיאר בקירוב את האזור שהיום אנחנו מזהים כפולין קטן.[1] החל מהמאה ה-16 קיבל המונח משמעות רחבה בהרבה. עם איחודן של פולין וליטא למדינה אחת, חולק השטח הפולני מבחינה אדמיניסטרטיבית לשתי יחידות על: "פולין קטן" ו"פולין גדול". אזור פולין קטן כולל שטחים נרחבים בדרום פולין של ימינו וכן שטחים הרחק מזרחה עמוק אל תוך שטח אוקראינה של ימינו. גם במהלך המאה ה-19, לאחר שהמדינה הפולנית-ליטאית כבר נעלמה מן העולם, המשיכו רבים לכנות שטחים רבים באוקראינה ובפרט את אזור גליציה בכינוי "פולין קטן".

גאוגרפיה

פולין קטן משתרע באזור שטח ההיקוות העילי של נהר הויסלה, ומכסה שטח רמה נרחב הררי למחצה הכולל עמקים רבים החוצים אותו. האזור נמתח מהרי הקרפטים בדרום ועד לנהרות פיליצה ו-וְיֶיפְּש (Wieprz) בצפון. אזור פולין קטן מחולק לארבעה חבלי ארץ גאוגרפיים מרכזיים: רמת פולין קטן, אגן סַנְדוֹמְיֶיז', הרי שְׁוְויֶינְטוֹקְזִ'יסְקיֶה ורמת לובלין. רמת פולין קטן מהווה את חלקו הדרומי-מרכזי של אזור פולין קטן. רמת פולין קטן כוללת רמה גאוגרפית גבוהה מאד יחסית לפולין, והיא מהווה את המשכה המזרחי של חבל הארץ הגאוגרפי שלזיה עילית. במחצית הדרומית של רמת פולין קטן מצוי רכס הרי הקרפטים בכלל ובפרט הרי טאטרה. הרים אלו הם הגבוהים ביותר בפולין והם מתנשאים לגובה של למעלה מ-2,000 מטר מעל גובה פני הים. ברכסי הרים אלו מצוי מקורו של נהר הויסלה, הנהר החשוב ביותר בפולין. הויסלה זורם משם באופן אלכסוני בכיוון צפון מזרח לאורך כ-200 קילומטר, ולאחר מכן מתעקל ופונה צפונה, כאשר רחוק בהמשכו הוא מגיע אל אזור מזוביה. סביב גדותיו של הויסלה מצוי עמק ארוך וצר המשתרע לאורך הנהר. במרכזו של אזור פולין קטן, עמק הויסלה מתרחב לכדי שפלה לא גדולה המכונה אגן סַנְדוֹמְיֶיז'. אזור זה כולל אגן היקוות של מספר נהרות נוספים על נהר הויסלה, היוצרים שפלה רחבה יחסית לאזור. ממערב ומצפון לנהר הויסלה תנאי השטח הופכים לגבוהים יותר, ושם הרי שְׁוְויֶינְטוֹקְזִ'יסְקיֶה מתנשאים לגובה בינוני הנע בין 400 ל-600 מטרים מעל גובה פני הים. רכסי הרים אלו תחומים ממזרח ומדרום על ידי נהר הויסלה. מעברו השני של נהר הויסלה, ממזרח לנהר, תנאי השטח גם כן הופכים לגבוהים יותר, ויוצרים את רמת לובלין. רמה זו נמוכה מעט נמוכה יותר מהרי שְׁוְויֶינְטוֹקְזִ'יסְקיֶה, ועוד יותר מכך רמה זו בעלת פני שטח אחידים יותר. בכל המקומות בפולין קטן ישנם אגמים לרוב, יערות רבים ומישורים חקלאיים. תנאי השטח ההרריים של המקום אשר שונים מהמישוריות המאפיינת את רוב שאר פולין, ומביאים למקום תיירים רבים. תופעה זו מגיעה לשיאה במהלך עונת החורף, אז האזור הופך לבירת ספורט החורף של פולין.

היסטוריה

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו.

דמוגרפיה

בפולין קטן מתגוררים כשמונה מיליון תושבים. האזור מיושב יחסית, ורוב האוכלוסייה בו כפרית, אוכלוסייה הכוללת מאות רבות של כפרים הפזורים ברחבי האזור. לעיתים הכפרים מתפרנסים בעיקר מחקלאות, ולעיתים הם מהווים פרברים של הערים והעיירות שברחבי פולין קטן.

הערים הגדולות והמרכזיות באזור פולין קטן
תמונהסמלשםאוכלוסייה (2014)[2]מחוז
קרקוב
Kraków
759,800פולין קטן
לובלין
Lublin
343,144לובלין
צ'נסטוחובה
Częstochowa
231,527שלזיה
ראדום
Radom
217,834מזוביה
קיילצה
Kielce
199,475שוויינטוקז'יסקיה
טרנוב
Tarnów
111,830פולין קטן
סנדומייז'
Sandomierz
24,457שוויינטוקז'יסקיה

שפה, זהות ותרבות מקומית

באזור פולין קטן נוהגים לדבר בניב פולני מקומי המובחן משאר חלקי פולין. הניב המקומי הוא הנפוץ ביותר בפולין, והוא מדובר גם באזורים רחבים מחוץ לאזור פולין קטן. הניב מחולק לשלוש ניבי משנה: ניב לובלין הכולל את צפון מזרח פולין קטן, ניב סנדומייז' הכולל את מערב האזור, וניב סאנוק הכולל את דרום מזרחו.[3] לניב של פולין קטן הייתה השפעה רבה על ניבים פולניים אחרים, בעיקר על הניב הפולני השלזי. לאורך השנים הוא היה לניב הפולני המוביל ביצירה הפולנית, בעיקר לאורך ימי הביניים והרנסאנס. עם זאת, במהלך המאות האחרונות, פינה הניב של פולין קטן את מקומו לניב המזוביאני הורשאי, שהפך לניב הפולני הראשי.

במבוסס על הניב המקומי, לאורך השנים הייתה לתושבי פולין קטן זהות מסוימת שהייתה מובחנת ושונה משאר האזורים בפולין, אשר מלבד שפה התאפיינה גם בתרבות מקומית ייחודית. הזהות המקומית נשחקה עם השנים, אך קיבלה תפנית מסוימת אם חלוקתה הסופית של פולין בשנת 1795, אז רובו ככולו של אזור פולין קטן הועבר לשליטה אוסטרו-הונגרית והופרד מדינית משאר האזורים של פולין. ההפרדה המדינית יצרה ניתוק מסוים של פולין קטן מהחלק הרוסי והפרוסי, ובמקביל ספג האזור מורשת אוסטרית שהשפיעה במידת מה על פולין קטן והוסיפה לייחוד המקומי. למרות זאת הזהות המקומית של תושבי פולין קטן המשיכה להיות מוגבלת, כאשר זו הצטמצמה עוד יותר עם הקמתה של פולין מחדש בתום מלחמת העולם הראשונה (1918), אז שולב פולין קטן מחדש בפולין כולה. מאז הזהות המקומית חזרה להיות שולית יחסית, אם בכלל קיימת. למרות זאת, יש בנמצא כמה ארגונים פוליטיים ותרבותיים לא ממשלתיים אשר מנסים לטפח את מורשת האזור וזהותו. דוגמה בולטת לכך זה ארגון "איגוד הכפרים והמחוזות של פולין קטן" (Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski) - אשר מהווה ארגון לשיתוף פעולה בין מועצות מקומיות שונות באזור.[4] כמו כן מגזינים שונים מסקרים את פולין קטן ויושבים בו.[5]

המטבח המקומי של פולין קטן כולל מאכלים ומאפיינים שמזוהים היום היטב עם המטבח הפולני. מאכל בולט שכזה הוא הכעך (הבייגל), אשר הומצא בצורתו המודרנית בקרקוב. בנוסף לכך האזור מזוהה גם עם גבינות איכות מסוימות, לרבות גבינת האוסציפק (Oscypek). מוצר פופולרי אחר במטבח של פולין קטן הוא משקה הבירה על גווניו השונים, אשר מיוצר במקום ומיוצא ממנו. במרחבים הכפריים באזור נהוג לבצע שימוש רב במיונז ובפסטה. האזור מתאפיין גם בתלבושות עממיות מסורתיות ייחודיות שקנו להם גם אחיזה באזורים אחרים בפולין.[6][7][8] לצד זאת מדי שנה נערכים בפולין קטן שורה של פסטיבלים עממיים אשר רבים מהם מפארים את המרושת המקומית של האזור.[9][10]

יהדות פולין קטן

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. 1 2 Gloger, Zygmunt (1903). Geografia historyczna ziem dawnej Polski (in Polish). Nabu Press. ISBN 978-1-145-33359-8.
  2. Baza Demografia: Stan ludności 2014, Ludność stan w dniu 30 VI, Ludność według płci i miast
  3. "Dialekt małopolski" (in Polish). Teraz Małopolska. 30 March 2010. Retrieved 19 April 2011.
  4. Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski
  5. "Stowarzyszenie" (in Polish). Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski. Retrieved 19 April 2011.
  6. "Miejsce dla spragnionych" (in Polish). zyciewarszawy.pl. 27 August 2009. Retrieved 8 October 2011.
  7. "Polish Mountaineers – Folk Costumes, Tradition and History – Polish Culture". Culture.polishsite.us. 26 October 2003. Retrieved 8 October 2011.
  8. "Polish Folk Costumes in Different Regions of Poland – Past & Present – Polish Culture". Culture.polishsite.us. 10 October 2003. Retrieved 8 October 2011.
  9. "Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu". Muzeum-radom.pl. 15 July 2010. Retrieved 8 October 2011.
  10. "Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego". Dnidziedzictwa.pl. Retrieved 8 October 2011.
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.