פולדה (עיר)

פולדה
Fulda

קתדרלת פולדה
מדינה גרמניה  גרמניה
מדינה פדרלית הסן  הסן
מחוז פולדה
ראש העיר גרהרד מולר
שטח 104.04 קמ"ר
גובה 261 מטרים
תאריך ייסוד 744 לספירה
אוכלוסייה
  בעיר
  צפיפות

64,177  (נכון ל-2009)
617 נפש לקמ"ר (נכון ל-2009)
קואורדינטות 50°33′03″N 9°40′31″E / 50.550833°N 9.675278°E / 50.550833; 9.675278
אזור זמן UTC +1
http://www.fulda.de

פולדה (גרמנית: Fulda) היא עיר במדינת הסן, גרמניה. העיר יושבת על נהר הפולדה. היא אחת משבע הערים בעלות מעמד מיוחד במדינת הסן.

היסטוריה

ראשיתה של העיר במנזר פולדה אשר הוקם בשנת 744 על ידי סטורמיוס ה"קדוש", תלמידו של בוניפציוס ה"קדוש", מבשר הנצרות בגרמניה. העיר מוזכרת לראשונה כעיר בשנת 1114, עד שבשנת 1208 קיבלה פולדה מעמד של עיר, למרות התנגדות ראשי המנזר שטענו שהשטח הוא בבעלותם.

בעת מלחמת האיכרים הגרמנית שהתחוללה בין השנים 1524 -1526, השתתפו מבין גברי העיר כ-10,000 לוחמים בקרבות, תחת פיקודו של הנס דאלהופף. נסיך המדינה, פיליפ מהסן, מזכיר צבא חזק ומאורגן שהשתתף בלחימה על ההר פראון.

במהלך המאה ה-18 עברה העיר תנופת בנייה בסגנון הבארוק, בין השאר בשיפוץ קתדרלת העיר וארמון המבצר על ידי יוהאן דינצנהופר. גם כנסיית העיר, נבנתה בין השנים 1771 - 1785.

בשנת 1764, נפתח בעיר מפעל חרסינה תחת בעלותו של הנסיך והבישוף הנריך פון ביברה, אך זמן קצר לאחר מותו, בשנת 1789 נסגר המפעל. בעקבות איכותה ונדירותה, מוערכת החרסינה על ידי אספנים בשווי רב.

לעיר וסביבתה נודעה חשיבות במהלך המלחמה הקרה, עקב קרבתה של העיר לגבול עם מזרח גרמניה, והיותם של הכוחות האמריקניים פרושים לאורך גבול זה.

מקור השם

העיר נקראת על שם הנהר הזורם בקרבתה. מקור השם פולדה אינו ברור. השם fulda מוזכר במסמכים החל משנת 751. המקור הסביר ביותר הוא מסקסונית עתיקה folda (ארץ, אדמה), והמילה 'אהה', מלטינית "מים" (aqua).

מכיוון שההברה pol/pel נפוצה מאד בקרב השפות הודו-אירופאיות, ניתן להניח כי מקור השם הוא Polota.

בשל העובדה כי מספר רב של ההודו אירופי מילים עם השורש * pel-/pol- שם, אפשר גם כי Fulda גרסה של ההודו אירופי היה Polota. שם של פולדה ולכן יכול גם כמה מערכות יחסים במזרחה של אירופה המרכזית, ראה: ב לטביה יש Palt, palte (שלולית, שלולית), אלא גם את הנהר או Peltew Pelta.

יהדות פולדה

הקהילה היהודית בפולדה הייתה מן הקהילות הוותיקות ביותר בגרמניה.

בשנת 1235, הואשמו היהודים ברצח חמשת ילדי טוחן מקומי בחג המולד, ובשמירת דמם עבור שימוש לאפיית מצות לפסח. לאחר שלושה ימי חקירה ממושכים ועינויים הודו שני יהודים מתושבי העיר בהאשמות. בפרעות שנערכו על ידי קבוצת צלבנים ואזרחים מקומיים ששהו בעיר, נרצחו 34 יהודים. רק בזכות הגנת חברי מועצת העיר על היהודים בגופם, נעצרו הפרעות.

בעקבות האירועים, הורה פרידריך השני קיסר גרמניה, על הקמת ועדת חקירה, שהורכבה בעיקר מיהודים מומרים שאינם מגרמניה. הוועדה קבעה, כי על פי המידע המתקבל בתנ"ך, בהברית החדשה ובתלמוד, ליהודים נאסר השימוש בדם לצורכי אכילה. ולפיכך, העלילה היא מופרכת ושיקרית.

בעקבות מסקנת הוועדה, הוציא הקיסר הצהרה ביולי 1236, בה הוא שולל את עלילת הדם מכל וכל, וקבע כי נוצרים שיהרגו יהודים מפני אשמה זו, יחשבו כמורדים במלך.

כרב העיר וראש הישיבה שפעלה בעיר כיהן הרב אליהו לואנץ בעל שם טוב אשר ייסד את קבוצת "מחנה הנסתרים" שבישרה את תנועת החסידות.

בעיר כיהן כרב הרב מאיר שיף מחבר חידושי מהר"ם שיף על התלמוד.

ערים תאומות

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.