פוטיפר

פּוֹטִיפַר היה שַׂר הַטַּבָּחִים בממלכת פרעה בתקופת מכירת יוסף, הוא מוזכר לראשונה בספר בראשית, פרק ל"ז, פסוק ל"ו כאשר קנה את יוסף.

פוטיפר במקרא

במקרא מסופר כי פוטיפר קנה את יוסף מיד המדיינים, ואשתו ניסתה לפתות את יוסף. במדרש נכתב כי אשתו הייתה מגדת עתידות, רואה בכוכבים, וראתה כי עתידים להיוולד לה ילדים משותפים מיוסף. אך הטעות שלה הייתה שהיא לא דייקה בנבואתה. אכן נולדו מיוסף מנשה ואפרים אך מה שהיא לא ראתה היה שהם נכדיה מבתה החורגת אסנת, אשר נאמר שהייתה בתם של דינה בת לאה ושכם בן חמור.

פוטיפר במדרש

מאחר שפוטיפר היה מסורס (לפי רש"י הוא היה מסורס טבעי, מאחר שניסה לעשות עם יוסף מעשים מגונים) לפי הפשט היה מסורס מטעם המלך פרעה מאחר שהיה קרוב למלכות - ניסתה אשת פוטיפר לשכב עם יוסף כדי להביא ממנו ילדים.

על פי המדרש, אחרי ששכם בן חמור שכב עם דינה בת יעקב, נולדה לה בת בשם אסנת, אך יעקב אבינו שלח אותה מהבית עם כתב יחוס למצרים, ואחרי שיוסף כבר היה בכלא במצרים אימץ אותה פוטיפר כבת. אחרי שיוסף עלה לשלטון נתן לו אותה פוטיפר לאישה.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.