פוטומק

נהר פוטומק
נהר הפוטומק בוושינגטון, למרגלות אנדרטת ג'פרסון
אורך 613 ק"מ
גובה מוצא הנהר 933 מטרים
ספיקה ממוצעת 316 מ"ק לשנייה
אגן הניקוז 40,608 קמ"ר
מוצא פיירפקס סטון במרילנד
שפך מפרץ צ'ספיק, באוקיינוס האטלנטי
מדינות באגן הניקוז מערב וירג'יניה, וירג'יניה, פנסילבניה, מחוז קולומביה, מרילנד
אגן הניקוז של הפוטומק

נהר הַפּוֹטוֹמַק[1]אנגלית: Potomac River) הוא נהר אשר נשפך למפרץ צ'ספיק באוקיינוס האטלנטי, לחופה המזרחי של ארצות הברית. אורכו של הנהר כ־613 ק"מ, והוא הנהר הרביעי בגודלו בארצות הברית הנשפך לאוקיינוס האטלנטי, וה־21 בגודלו בארצות הברית כולה.

גאוגרפיה

מקור נהר הפוטומק הוא במספר מעיינות בדרום מערב מרילנד. הנהר הוא הגבול בין מרילנד והעיר וושינגטון במחוז קולומביה מצד אחד, לבין מדינת וירג'יניה מהצד השני.

מוצא הנהר נמצא בגובה של 933 מטרים מעל פני הים, והוא נופל לגובה של 61 מטרים מעל פני הים באשדות באזור מורגנטאון במערב וירג'יניה.

הנהר מתרחב והולך ומגיע לרוחב של 17 ק"מ במוצא הנהר לים.

יובלי נהר הפוטומק כוללים את נהר שננדואה, נהר מונוקקי, נהר אנקוסטיה ונהר אוקוקואן (מפרץ בלמונט בשפך נהר הוכרז שמורת טבע).

היסטוריה

מקור שמו של הנהר הוא שם אינדיאני של שבט האלגונקווין, שמשמעו "נהר הברבורים".

ג'ורג' וושינגטון, נשיא ארצות הברית הראשון, גדל ליד יובל של הנהר, וחי את כל חייו באזור הנהר. וושינגטון, בירתה של ארצות הברית, נבנתה על גדת הנהר. ב־1859 נערך קרב במלחמת האזרחים האמריקנית בקרבת הרפרס פרי במערב וירג'יניה, באזור המפגש של פוטומק עם נהר שננדואה.

בשל הזיהום הרב בנהר, איכות המים הדרדרה. הנשיא אברהם לינקולן נהג להתרחק בקיץ מהעיר וושינגטון בשל הסירחון שעלה מהנהר. הזיהום גבר במהלך השנים בשל התיעוש והחקלאות לאורך הנהר, עד שבשנות ה־60 הכריז הנשיא לינדון ג'ונסון שהנהר הוא "בושה לאומה" ויצא בפרויקט לניקויו. עד סוף המאה ה-20 מצבו של הנהר השתפר, אך עדיין הוא פגיע לסיכונים כגון איטרופיקציה, זיהומים ממתכות כבדות, דיג-יתר ועוד.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. בהיגוי המילה באנגלית יש להטעים את ההברה האחת לפני האחרונה, (פּוֹ טוֹ מַק), כהטעמה של מלעיל
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.