פגית

פגית או זחללטינית: larva, תעתיק לַרְוַוה), שלב התפתחותי ירוד במחזור חייהם של חלק מבעלי החיים. הפגית היא השלב בין העובר לבוגר, כאשר היא עדיין לא הגיעה לבגרות פיזיולוגית.

בשלב הפגית, בעל החיים נמצא במצב ירוד במבחינה התפתחותית וחסר מאפיינים ואיברים שונים הנמצאים בפרט הבוגר. לרוב הפגית שונה מהותית מבחינת המראה החיצוני ואורח חייה מהפרט הבוגר. צורת הפגית אינה מופיעה בכל בעלי החיים, בשאר בעלי החיים הצאצא מופיע באופן ישיר בצורת עובר שמזכיר בצורתו את הבוגר. הפגית מסוגלת לקיים את עצמה באופן עצמאי ולא נזקקת לסיוע ההורה, בשלב זה מתבצעת אגירה של מזון שנועדה לאפשר את המעבר לבוגר. הלרווה יכולה להתפתח מביצה או ישירות מההורה.

אחת הדוגמאות המוכרות ביותר לשלב הלרווה הוא הראשן שהוא צורת הפגית של הצפרדע ודו-חיים אחרים. דוגמה מוכרת לא-פחות היא זחל אמיתי, המהווה את שלב הפגית כאשר צורת הבוגר היא פרפר. בנוסף לשוני הרב ביניהם במבנה ובמראה, הזחל האמיתי מבלה את כל זמנו באכילה וגדילה, בעוד הפרפר עוסק בעיקר ברבייה.

דוגמאות לסוגים שונים של לרוות:

שם עברילועזיבעל החיים
ראשןTadpoleדו-חיים
Bipinnariaכוכב ים
נאופליוסNaupliusחסילון
זחלLarvaחרקים (בייחוד בעלי גלגול מלא)
זחל אמיתיcaterpillarפרפראים
רימהmaggotזבובים
נימפהNymphחרקים בעלי גלגול חסר
דרןgrubחיפושיות מעל-משפחת הזבליות

קישורים חיצוניים

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.