פביאן גוטליב פון בלינגסהאוזן

פביאן גוטליב פון בלינגסהאוזן
Fabian Gottlieb von Bellingshausen
פביאן גוטליב פון בלינגסהאוזן
לאום גרמני בלטי
לידה 20 בספטמבר 1778
אסטוניה
פטירה 13 בינואר 1852
קרונשטדט רוסיה
שנות פעילות 1820-1819
מספר מסעות 1
גילויים בולטים אנטארקטיקה
אזורים שחקר אזור הקוטב הדרומי

פביאן תדאוש גוטליב פון בלינגסהאוזןגרמנית: Fabian Gottlieb Thaddeus von Bellingshausen ;20 בספטמבר 177813 בינואר 1852) היה אדמירל בחיל הים של האימפריה הרוסית. הוא פיקד על מסע החקר הרוסי השני סביב כדור הארץ. במסע זה היה בלינגסהאוזן הראשון שדרך על יבשת אנטארקטיקה.

בלינגסהאוזן נולד למשפחה גרמנית בלטית שהתגוררה באזור שכיום הוא חלק מאסטוניה ואז היה חלק מהאימפריה הרוסית. הוא התנדב כצוער בצי הרוסי הקיסרי בגיל 10 וסיים את לימודיו באקדמיה הימית של קרונשטט בגיל 18.

כאשר הקיסר אלכסנדר הראשון אישר את המסע לאזור הקוטב הדרומי ב-1819, הרשויות בחרו בבלינגסהאוזן להובילו. המסע יצא מפורטסמות' שבאנגליה ב-5 בספטמבר 1819 עם שתי ספינות, ה"ווסטוק" בת 600 טון וה"מירניי" בת 530 טון.

ב-26 בינואר 1820 עבר המסע את החוג האנטארקטי, וב-28 בינואר 1820 גילו את היבשת אנטארקטיקה. במהלך ההפלגה התרחש מפגש נדיר בין ספינותיו לבין הספינה "הירו" של הספן וציד כלבי הים האמריקאי נתניאל פאלמר, הראשון לבקר באי דספשן שבאיי שטלנד הדרומיים שהתגלו זה לא מכבר בידי הבריטים אדוארד ברנספילד וויליאם סמית', והשלישי לגלות את חצי האי האנטארקטי. פאלמר, שספינתו נקלעה לתוך ערפל סמיך, הטיל עוגן מחשש להתנגשות בקרחונים וצלצל מדי חצי שעה בפעמון הספינה כדי להורות על השעה. לתדהמתו חזר אליו בכל פעם קול הד של פעמון מתוך הערפל. בבוקר כשהתפזר הערפל סוף סוף, גילה פאלמר כי ספינתו עגנה במרווח שבין שני ספינותיו של הרוסי, שמיהר לפגשו ולספר לו על ממצאיו.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.