פארק ירושלים

הפארק המטרופוליני של ירושלים
מאפיינים כלליים
מיקום ירושלים
קואורדינטות 31°46′24″N 35°09′44″E / 31.7732234°N 35.1623464°E / 31.7732234; 35.1623464
מידע על ההקמה
תאריך התחלה 2007 (?)
צפי לסיום בתכנון
מידע נוסף יתפרס על שטח של 3,200 דונם

ויכלול שלושה פארקים מרכזיים

פארק ירושלים הוא פארק מטרופוליני בשטח של כ-15,000 דונם הכולל בתוכו ארבעה פארקים, המקיפים את חלקה המרכזי של ירושלים משלושה כיוונים: פארק עמק רפאים מדרום, פארק עמק מוצא ממערב, ופארק עמק הארזים ונחל צופים מצפון. שטחי הפארק הוגדרו בשנת, ותשתיות השבילים, הנופש והספורט המתוכננות מוקמות בו בהדרגה מאז . רוב שטח הפארקים הוגדר כשטח טבעי פתוח בו נסללו שבילים להליכה ולאופניים, וחלקים קטנים בו מוקצים לגנים ולתשתיות ספורט ופנאי. הפארק הוא מיזם משותף של הקרן הקיימת לישראל, רשות הטבע והגנים, עיריית ירושלים והרשות לפיתוח ירושלים.

פארק ירושלים הוא הפארק המטרופוליני הגדול בישראל. הוא נמצא בתחומן של שלוש רשויות מקומיות: ירושלים, מבשרת ציון ומועצה אזורית מטה יהודה.

פעילויות בפארק

פרק זה דורש שכתוב. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולשכתב אותו. הסיבה לכך: ניסוח ותוכן לא אנציקלופדי, מידע חלקי ולא מעודכן.

הפארק מתוכנן בתאוריה להיות פארק טבע עם פעילות אקולוגית. באזור ישנם בעלי חיים רבים, כולל צבאים החיים בשטח וחשוב לודא שלא יותרו בפארק פעילויות עם תאורת לילה, אירועים ופעילויות ספורט רועשות שירחיקו את הצבאים וחיות בר אחרות מן המקום. לכן פעילויות שכאלה הוגדרו בשולי הפארק סמוך לשכונות מגורים כמו רמות (הקמת ספורטק עמק הארזים) וגילה (הקמת הפארק האתגרי).

בפארק מתוכננות גם פעילויות נופש וספורט כגון: מגרשי ספורט (בספורטק שפארק עמק הארזים הצפוני), פארק נופש אתגרי ואף אתר להופעות ואירועים (בנחל רפאים הדרומי), חוות רכיבה על סוסים (בפארק עמק מוצא המערבי), מאגר המים של בית זית שכעת נוטה להתייבש בעונות הקיץ יכלול הזרמת מים קבועה מפלגי נחלים ומפלים כך שתתקיים בו פעילות שיט בקיץ. מימי האגם יהיו תערובת של מי מעיינות באזור, מי גשמים ומים שיוזרמו על ידי עיריית ירושלים. המים של הסכר משמשים גם את מגוון חיות הבר ובהם עדרי הצבאים באזור לכן חשוב יהיה לשלבם בתוכניות ולהשאיר להם מקום פעילות. כל שרשרת הפארקים תחובר באמצעות שבילי אופניים והולכי רגל. זאת בהינתן שאחת משתי מטרות תוכנית הפארקים הינה: "שימור מרחבים פתוחים המקיימים מערכות טבעיות וכאלה המייצגים את רוח המקום" וכן "שימור ושיקום בתי גידול של בעלי חיים". כיום חלקים גדולים משטחים אלו הינם שטחים טבעיים או חקלאיים ויש לוודא שלא יהרסו עם הקמת אזורי הנופש.

כיום (2013) כבר קיים בפארק שביל אופניים בשם "שביל ירושלים", כמה מסלולים קצרים, ואנדרטה לזכר אסון התאומים.

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.