עש אטלס

ערך זה נמצא בתהליך עבודה מתמשך. הערך פתוח לעריכה.
אתם מוזמנים לבצע עריכה לשונית, מכלולזציה וסגנון לפסקאות שנכתבו, וכמו כן לעזור להרחיב ולהשלים את הערך.
עריכה - שיחה
עשים
מיון מדעי
ממלכה בעלי חיים
מערכה פרוקי רגליים
מחלקה חרקים
סדרה פרפראים

עש האטלס הוא חרק בקבוצת העשים בהתחשב במוטת כנפיו הוא הגדול בעולם. הוא אנדמי ליערות אסיה.

תיאור

עש האטלס הוא מהגדולים שבסוג אטקוס מוטת כנפיו כ-25-30 ס"מ, הנקבות גדולות וכבדות יותר מהזכרים. המחושים של הזכר רחבים יותר. הגוף קטן באופן לא פרופורציונלי לכנפיים. צבע הכנפיים חום-אדמדם בשילוב קוים שחורים לבנים ורודים וסגולים, חלונות לבנים משולשים תחומים בשחור. לשתי הכנפיים סיומת בולטת בקצה העליון, יש הרואים בה דמיון לראשו של נחש ומשערים כי נועד להרתעה של טורפים.

אטימולוגיה

שמו נגזר מאטלס הענק במיתולוגיה היוונית, או מדגם הכנפיים המזכיר מפה.

מעגל החיים

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו.

רבייה

הנקבות מפזרות באוויר פרומון חזק מבלוטה הממוקמת בקצה בטנן היא מחפשת את המקום עם זרמי האוויר הטובים ביותר לנשיאת הפרומונים, הזכרים מסוגלים לאתר את מקור הריח מכמה קילומטרים באמצעות קולטנים על המחושים המנוצים שלהם[1] . הנקבה מטילה מספר ביצים עגלגלות בקוטר 2.5 מ"מ בתחתיתם של עלים.

הזחל

לאחר כשבועיים בוקעים זחלים וניזונים ברעבתנות מעלי הדרים גויאבה קינמון גודל הזחלים עשוי להגיע עד לאורך של 11.5 ס"מ ולעובי 2.5 ס"מ. מגדלים כעין קוצים לאורך גופם שהוא בצבע לבן שעוותי. שהופכים בולטים יותר עם הזמן. לצד סוף הגחון יש כתם ירוק גדול המוקף טבעת כתומה.

הגולם

לאחר שהגיעו לגודלם המלא (11.5 ס"מ) מוכנים להתגלם, הם נעשים פקעת בגודל 7-8 ס"מ שנראה כמו נייר ארוך שזור בעלים יבשים, הוא מחובר לענף באמצעות רצועת משי. הבוגרים בוקעים מהפקעת לאחר כארבעה שבועות בערך -תלוי בתנאי הסביבה.

הבוגר

Holometabolism (complete metamorphosis)
ביציםs</smal> זחל Pupa within גולם בתוך הפקעת בקיעה מהפקעת Imago

בשימוש האדם

קישורים חיצוניים

תיעוד נדיר באתר הידברות

הערות שוליים

  1. Shepherd, G.M. (1994). "Chemical Senses". In Neurobiology 3rd Edition. Oxford University Press
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.