ערך ניבוי חיובי

ערך ניבוי חיוביאנגלית: positive predictive value או בקיצור PPV) משמש כמדד סטטיסטי ליכולת הזיהוי של מבחן או בדיקה רפואית. ערך ניבוי חיובי הוא היחס בין אלו שאובחנו נכון כחולים לאלו שתוצאת בדיקתם חיובית. הערך מתאר את ההסתברות להיות האדם חולה אם הבדיקה חיובית.

קביעת ערך הניבוי החיובי של המבחן נעשית על ידי השוואת תוצאות המבחן לתוצאות מבחן שמהווה את מדד הזהב (המדד הקובע והמוחלט לגבי קיומו של המצב הנבדק). כך למשל, תוצאת בדיקת סקר למחלה יכולה להיות חיובית (מחלה קיימת) או שלילית (מחלה לא קיימת). התוצאות החיוביות נבדקות מול מדד הזהב ונקבעות כ"חיוביות אמיתיות" אם אכן המחלה קיימת על פי מדד הזהב או כ"חיוביות שגויות" אם המחלה לא קיימת על פיו. התוצאות השליליות נבדקות באותה צורה ונקבעות כ"שליליות אמיתיות" אם המחלה אכן לא קיימת על פי מדד הזהב או כ"שליליות שגויות" במקרה שבדיקת הסקר שללה את המחלה אך המחלה קיימת לפי מדד הזהב.

מצב (כמו מחלה)
כפי שנקבע על ידי מדד הזהב
קיים לא קיים
תוצאת
הבדיקה
חיובית חיובית אמיתית חיובית שגויה ← ערך ניבוי חיובי
שלילית שלילית שגויה שלילית אמיתית ערך ניבוי שלילי

רגישות

סגוליות

ערך הניבוי החיובי מחושב על ידי חלוקת מספר התוצאות החיוביות אמיתיות בסך מספר התוצאות החיוביות אמיתיות ומספר התוצאות החיוביות שגויות.

             חיוביים אמיתיים
ערך ניבוי חיובי = ---------------------------------
         חיוביים אמיתיים + חיוביים שגויים

בנוסחה: = ההסתברות להיות חולה בהינתן שתוצאת הבדיקה חיובית.

לחלופין, ניתן לחשב את ערך הניבוי החיובי בצורה הבאה:

                רגישות X שיעור הימצאות
ערך ניבוי חיובי = -----------------------------------------------------
         רגישות X שיעור הימצאות + (סגוליות - 1) X (שיעור הימצאות- 1)

(כאשר ערכי הרגישות, הסגוליות ושיעור ההימצאות יינתנו כשיעור מ־1 ולא באחוזים)

כך למשל, אם בדיקה בעלת ערך ניבוי חיובי של 70% קבעה שאדם חולה במחלה, ישנה הסתברות של שבעים אחוזים שהאדם אכן חולה. אם לבדיקה יש ערך ניבוי חיובי של 100%, אזי כל אדם שתוצאת בדיקתו חיובית אכן חולה.

ערך ניבוי חיובי יעיל מעצם היותו מדד מעשי לבדיקה רפואית, אלא שהוא גם רגיש לשיעור הימצאות המחלה באוכלוסייה (ראו מדדים לבדיקות אבחון).

ראו גם

לקריאה נוספת

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.