ערוץ 2

ערוץ 2
פרטי הערוץ
מדינה ישראל  ישראל
קטגוריה כללי, חדשות
סוג ערוץ טלוויזיה מסחרי
תאריך השקה 4 בנובמבר 1993
תאריך סגירה 1 בנובמבר 2017 (פוצל לקשת 12 ורשת 13)
בעלות פרטית
משרד ראשי * קריית התקשורת נווה אילן, נווה אילן (חברת החדשות)
אזור קליטה המזרח התיכון, ניו יורק, קליפורניה
שיטת שידור DVB, PAL
פורמט תמונה 576i (SDTV)
הצפנה שידור דיגיטלי קרקעי, שידור לוויני חופשי, הפצה ברשתות הכבלים והלוויין
זמינות
חבילה HOTyesסלקום tvפרטנר tvעידן פלוס
HOT אפיק 22
yes אפיק 22
פרטנר TV אפיק 22
סלקום tv ערוץ 2
עידן+ אפיק 2
ערוץ 2 באתר הרשות השנייה

ערוץ 2 (נקרא בעבר "הערוץ השני", לעיתים מכונה "ערוץ 22") היה ערוץ טלוויזיה מסחרי ישראלי, שהחל לשדר ב־4 בנובמבר 1993 במסגרת הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו. שידורי תוכן ניסיוניים החלו ב־23 באוקטובר 1986, במימון אגרת הטלוויזיה. בשנותיו הראשונות הופעל הערוץ בידי שלוש זכייניות (קשת, רשת וטלעד), והחל מ־2005 נותרו רק קשת ורשת לאחר שטלעד הפסיקה לשדר בעקבות הפסדה במכרז של הרשות השנייה באותה שנה.

ב־31 באוקטובר 2017, כ־24 שנים לאחר עלייתו לאוויר, סיים הערוץ את שידוריו ופוצל לשני ערוצים חדשים: קשת 12 ורשת 13.[1][2] לאחר הפיצול, חברת החדשות שהוקמה במסגרת ערוץ 2, שידרה את תכניה בשני הערוצים במקביל, עד חודש ינואר 2019 – עת מיזוג רשת-עשר – אז עברה לשידור כל תכניה בערוץ 12 בלבד.

הערוץ ספג ביקורת לאורך השנים על איכות התוכן המשודר בו, בעיקר על האדרת תוכניות בידור וריאליטי, והשקעה מופחתת בתוכניות מתוסרטות.

הרקע להקמת הערוץ

הצעות להקמת ערוץ טלוויזיה שני עלו כבר במהלך שנות ה-70,[3] זמן לא רב לאחר תחילתם של שידורי טלוויזיה סדירים בישראל. סוגיית הקמתו של ערוץ טלוויזיה נוסף הפכה למוקד מחלוקת פוליטית בין המפלגות הגדולות בסוף שנות ה-70 ובתחילת שנות ה-80,[4] מחלוקת שמנעה בפועל את הקמתו. ביולי 1978 הקימה הממשלה ועדה לבדיקת הסוגיה בראשות חיים קוברסקי. הוועדה המליצה להקים ערוץ נוסף שיפעל מחוץ למסגרת רשות השידור, בפיקוח רשות נפרדת, וימומן משידור פרסומות. ההמלצות נגנזו עקב התנגדות המפד"ל, שהייתה אז מרכיב חשוב בקואליציה, לשידורים מסחריים. רק באוקטובר 1985 אישרה הממשלה הצעת חוק של שר התקשורת אמנון רובינשטיין להקמת ערוץ שני.[5] בראש מנהלת ההקמה של הערוץ השני עמד עו"ד אברהם פורז. הערוץ תוכנן לקום לפי המודל הבריטי של ערוץ ITV, בשיטה של זיכיונות לימי שידור.[6] במקביל הורה שר התקשורת להתחיל ב"שידורי ניסיון" בכמה תדרים פנויים. החלטתו של רובינשטיין עוררה בעיה משפטית, שכן לא היה בסיס חוקי לשידורים האלה, אולם רובינשטיין הצדיק אותה בכך שמדובר בשידורי ניסיון בלבד שנועדו לתפוס את התדרים, כדי שלא ישמשו להרחבת שידוריהן של תחנות הטלוויזיה במדינות השכנות[דרוש מקור].

שידורי ניסיון

ערך מורחב – ערוץ 2 הניסיוני

ערוץ 2 החל לשדר את שידוריו הניסיוניים בספטמבר 1986[7] בתקופה שבה הערוץ הראשון היה הערוץ הישראלי היחיד ששידר בישראל. בתחילה השידורים הכילו תבנית בדיקה, ובחודש אוקטובר באותה השנה החלו לכלול תמונות מנופי ישראל וקטעי מעבר שהסבירו איך לקלוט את השידורים.[8] ב־23 באוקטובר 1986 החלו גם שידורי מוזיקה ווידאו קליפים[9] הנחשבים לתחילת שידורי התוכן בערוץ. בחודשים הראשונים נמשכו השידורים שעתיים או שלוש שעות מדי ערב. בפברואר 1987 הוחלט להעביר במסגרת שידורי הניסיון את משפט דמיאניוק בשידור חי. ביום העצמאות של אותה שנה שידר הערוץ הניסיוני אולפן פתוח בשידור חי במשך כל החג. שידורי יום העצמאות עוררו כעס ברשות השידור, וזו פנתה ליועץ המשפטי לממשלה ודרשה את הפסקת שידורי הניסיון בטענה שאינם חוקיים. היועץ המשפטי לממשלה אישר את המשך השידורים אולם התנה זאת בכך שרשות השידור תפקח עליהם, שכן הכנסת טרם אישרה סופית את חוק הרשות השנייה, ולפי החוק שהיה קיים אז, רשות השידור הייתה הגוף היחיד המוסמך לפקח על השידורים.

בעקבות החלטת היועץ המשפטי לממשלה התאפשר לערוץ הניסיוני לשדר גם שידורים חוזרים של תוכניות ישנות של רשות השידור. ב־1987 פרצה שביתה ברשות השידור שהביאה להפסקת השידורים בשעות אחר הצהריים והערב למשך 52 ימים. במהלך השביתה קיבל הערוץ השני הניסיוני אישור מהממשלה להרחיב את שעות השידור שלו ולשדר גם סרטי קולנוע ותוכניות רכש שונות. משהתארכה השביתה ברשות השידור קיבל הערוץ הניסיוני אישור לשדר בתדרים של רשות השידור, דבר שנתפס בעיני השובתים כניסיון מצד הממשלה לשבור את השביתה. במהלך השביתה הגיעה אידה נודל לישראל, ועל הערוץ הניסיוני הוטל לשדר את טקס קבלת הפנים בשידור חי. עם תום השביתה הפסיקה רשות השידור את שיתוף הפעולה עם הערוץ השני הניסיוני, אולם שידורי הניסיון לא פסקו. בשלב זה החל הערוץ לשדר הפקות מיוחדות משלו, שחלקן נתפסו כאיזוטריות, אך חלקן זכו לפופולריות רבה. ב־1990 עבר חוק הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו בכנסת, ובכך הסתיים רשמית הפיקוח של רשות השידור על הערוץ השני והוא הפך לערוץ עצמאי.

בתחילת שנות ה־90, על אף הקמת הרשות השנייה, עדיין הוגדרו שידורי הערוץ השני שידורי ניסיון כיוון שלא נבחרו החברות המסחריות שיקבלו את הזיכיונות להפעלת השידורים הסדירים של הערוץ. תהליך הבחירה היה ממושך, וארך כמעט שלוש שנים. בתקופת מעבר זאת החל הערוץ לגבש לוח שידורים מסודר עם תוכניות בנושאים מגוונים. חלק מהתוכניות עדיין נשא אופי לא־שגרתי או אוונגרדי. התוכניות שזכו לפופולריות רבה בתקופה זו היו תוכנית הבידור של ארז טל ואברי גלעד "העולם הערב" ותוכנית האירוח "בשידור חי עם דן שילון". עם פרוץ מלחמת המפרץ הראשונה החל הערוץ לשדר לקט יומי של כתבות מוקלטות מערוצי טלוויזיה זרים (כיוון שבשלב זה אסור היה לערוץ להפיק מהדורות חדשות בעצמו).

השידורים המסחריים

קו הזמן של ערוצי הברודקאסט בישראל

לצורך הקמת הערוץ נחקק "חוק הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו" והוקמה הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו, הגוף האחראי על השידור המסחרי. באחריותו פיקוח על הגופים המשדרים. ערוץ 2 מופעל בידי זכייניות שנבחרו על ידי מכרז של הרשות השנייה למשך תקופת הזכיינות. תקופה זו יכולה להתארך לתקופה מוגבלת בהתאם להחלטת הרשות. מתכונת השידורים בערוץ, בה זמן השידור מתחלק בין הגופים על גבי אפיק שידור משותף, מבוסס על מודל ערוץ ITV הבריטי בעת תכנון החוק במהלך שנות ה־70 ונוצר בעקבות החוסר בתדרים פנויים לשידור קרקעי.[10] על מודל זה הושמעה ביקורת על כך שמודל כזה בעייתי מבחינה כלכלית, כיוון שהזכייניות מרוויחות רק בימי השידור שלהן, אך הן פעילות בכלל השבוע.[דרוש מקור] שידורי הזכייניות והגופים המשדרים בערוץ מועברים אל חדר השידור של הרשות השנייה, וזו אחראית להפצת השידורים לכלל הפלטפורמות.

לאחר שבע שנים של שידורים ניסיוניים, במהלכן נעשו ניסיונות כושלים לערוך מכרזים לבחירת זכיינים, הסתיים המכרז לבחירת הזכייניות להפעלת הערוץ, ונבחרו שלוש חברות כמעט אלמוניות: "קשת", "רשת" ו"טלעד" (שגם הייתה חברת הפקה). המכרז הסתיים ב־3 בנובמבר 1993. במקביל הוקמה חברת החדשות של ערוץ 2, שנמצאה בבעלות משותפת של הזכייניות ומומנה על ידן. הסיבה העיקרית לכישלון המכרזים הקודמים הייתה נעוצה בשאלת הבעלויות הצולבות בין בעלי אמצעי תקשורת שונים. היו שגרסו שיש למנוע או להגביל באופן משמעותי את השתתפותם במכרז של בעלי עניין באמצעי תקשורת אחרים, דוגמת עיתונות מודפסת וחברות כבלים שכבר פעלו באותה עת. המכרז האחרון שפורסם על ידי הרשות השנייה לטלוויזיה בגיבוי שר התקשורת משה שחל, כלל מגבלות שליטה מסוימות על בעלי אמצעי תקשורת אך איפשר את השתתפותם במכרז. כך בעלי ידיעות אחרונות, אשר החזיקו מניות בחברת הכבלים ערוצי זהב היו בין בעלי המניות של "רשת", ואילו בעלי עיתון מעריב, אשר החזיקו מניות בחברת הכבלים מת"ב נמנו על בעלי המניות של "טלעד".

ב־4 בנובמבר 1993 החל הערוץ לפעול כערוץ מסחרי, לא ממומן באגרת הטלוויזיה, וכלל פרסומות. חברת החדשות פתחה את השידורים הסדירים בצהרי אותו יום במהדורת חדשות קצרה שהגיש יעקב אילון. עם עליית הערוץ, קיבלו שלוש הזכייניות חוזה ל־6 שנים, במהלכו החליפו ביניהן את ימי השידור, כך שלאחת היו שלושה ימי שידור ולשתיים האחרות שני ימים בלבד לכל אחת. בשנת 1999 הוארכו הזיכיונות ב־4 שנים ובהמשך בשנתיים נוספות. עד מהרה נהפך הערוץ לערוץ הטלוויזיה הישראלי המצליח והנצפה ביותר ושידר תכנים בולטים ופופולריים.

כמו כן, שידר הערוץ ברצועת הצהריים בעת הקמתו את שידורי הטלוויזיה החינוכית. במסגרת הרצועה שודרו תוכניות בידור, תוכניות ילדים, אקטואליה ותרבות. בנוסף לכך שודרו מספר מהדורות חדשות במהלך היום, כולל מהדורה מרכזית בערב, במסגרת חברת החדשות. הערוץ שידר גם תוכניות טלוויזיה מישראל ומהעולם.

זכייניות הערוץ עשו שימוש בסמל הערוץ שהיה משותף להן, הן בפינת המסך והן במעברונים לפרסומות, כך שהותאם גם לאפיון של סמל הזכיינית. הסמל עבר רק שינויים מינוריים במהלך השנים.

מכרז הזכייניות

בשנת 2005, משחלפו כמעט 12 שנים מיום עלייתו לשידור של הערוץ, התקיים מכרז לקבלת זיכיון לשידור בערוץ 2 בעשר השנים הבאות. בניגוד למצב הקודם, במכרז זה ניתנו רק שני זיכיונות שידור בערוץ. לצורך המכרז, נדרשו המתמודדים להגיש לרשות השנייה מצע שידורים עתידי וכן סכומי כסף משוערים שישולמו כדמי הזיכיון. למכרז ניגשו שלוש הזכייניות הקיימות של ערוץ 2, קשת, רשתנגה ("נגה תקשורת" בתחילה תכננה לגשת כזכיינית עצמאית, אך בהמשך שיתפה פעולה עם "רשת" והן ניגשו למכרז כזכיינית אחת) וטלעד, קבוצת "כאן", אשר הוקמה לצורך מכרז זה ולא שידרה בעבר. מבין הארבע נבחרו ב־13 באפריל 2005 "קשת" ו"רשת" להוביל את שידורי הערוץ לעשור העוקב. תוצאות המכרז נכנסו לתוקף בנובמבר 2005. לקראת סיום השידורים של טלעד בערוץ, ב־28–29 לאוקטובר, הזכיינית קיימה ספיישל של 48 שעות שידור שכלל שידורים חוזרים של הפקות המקור של הזכיינית ומשדר פרידה בשעות הפריים טיים.[11] אז, הפסיקה טלעד את שידוריה בערוץ ושבוע השידורים נמלא בשידוריהן של "קשת" ו"רשת". החל משנת 2008, הן החליפו ביניהן את ימי השידור אחת לשנה־שנתיים, כך שאחת משדרת ארבעה ימים (רביעי–שבת) והשנייה שלושה ימים בלבד (ראשון–שלישי), לפי הסידור הבא:

תקופהזכיינית
קשתרשת
נובמבר 2005ינואר 2008רביעישבתראשוןשלישי
ינואר 2008ינואר 2010ראשון–שלישירביעי–שבת
ינואר 2010ינואר 2012רביעי–שבתראשון–שלישי
ינואר 2012ינואר 2014ראשון–שלישירביעי–שבת
ינואר 2014נובמבר 2014רביעי–שבתראשון–שלישי
נובמבר 2014נובמבר 2015ראשון–שלישירביעי–שבת
נובמבר 2015נובמבר 2016רביעי–שבתראשון–שלישי
נובמבר 201631 באוקטובר 2017ראשון–שלישירביעי–שבת

סכסוך הפרומואים הצולבים

באמצע מאי 2010 פנתה קשת לרשת בבקשה לקצר את זמן הפרומואים הצולבים (פרומואים לתוכניות של הזכיינית המתחרה) ב־50% באופן הדדי. בעקבות בקשה זו "רשת" החליטה להוריד את כל הפרומואים הצולבים בטענה ש"קשת" מזה זמן רב מנסה לחבל בשידוריה על ידי שידור תוכניות עתירות רייטינג בערוצים ביפ וערוץ 24 בימי השידור של רשת. בעקבות פעולה זו הפסיקה גם "קשת" את שידורי הפרומואים הצולבים והחל מ־16 במאי הופסקו שידורי הפרומואים של הזכיינית המתחרה בימים שאינה משדרת. באוקטובר 2010 הגיעו שתי הזכייניות לפשרה ושבו לשדר פרומואים צולבים של 20–40 שניות לשעה, ורק בשני ימי שידור של כל אחת מהן (שני–שלישי ושישי–שבת, בהתאמה).

מעבר למסך רחב ושידורי HD

מאז סוף שנת 2012 הועברו תוכני הערוץ בהדרגה לפורמט מסך רחב, ובמהלך שנת 2013 החלו בערוץ שידורים ביחס תמונה 16:9 לראשונה בשידורי "קשת" ומעט לאחר מכן גם בשידורי "רשת". החל משנת 2014 מרבית התכנים של שתי הזכייניות שודרו ביחס 16:9. למרות זאת, מהדורות חדשות ותוכניות אחרות מטעם חברת החדשות שודרו ביחס תמונה 4:3, כמו גם תוכניות עבר בשידורים חוזרים. המעבר בין שני מצבי השידור בוצע בערוץ באופן אוטומטי.

ב־2010 הגישה "רשת" בקשה לרשות השנייה לקבלת אפיק לשידורי טלוויזיה בהפרדה גבוהה[12] אך המגעים לא הבשילו לכדי תוצאות, אחת הסיבות למצב הזה היא שכלל שידורי הרשות השנייה (שכוללים גם את ערוץ 10) מועברים לספקיות הלווין והכבלים דרך חדר השידור של הרשות השנייה, שאינו ערוך לשידור ב־HD. רון איילון, שהיה מנכ"ל חברת הלווין yes הצהיר שיאפשר לכל ערוץ ברודקאסט לשדר בחינם באיכות HD בשידורי החברה.[13] עם המעבר לשידורי עידן+ הועלו השערות שיתאפשר לזכייניות לשדר ב־HD אך הדבר לא התממש. עד לסגירת הערוץ שתי הזכייניות לא עברו לשדר בהפרדה גבוהה, אף על פי שרוב הפקותיהן צולמו בעת הזאת באיכות HD והיו זמינות לצפייה בשירותי ה־VOD ובאינטרנט באיכות זו.

כחלק מפיצול ערוץ 2 בנובמבר 2017, עברו קשת ורשת לשדר ברישיון שידור באפיקים נפרדים, ואחד מן התנאים לקבלת הרישיון הוא שגוף השידור מחויב לשדר באיכות HD. לקראת פיצול ערוץ 2, קשת החלה לשדר את ערוץ 2 באיכות HD באתר מאקו בימי השידור של הזכיינית. החל מאוקטובר 2017, שתי הזכייניות העלו פרומואים בהן נאמר כי שידורי הערוצים החדשים יועברו באיכות HD.

פיצול ערוץ 2

בשלהי 2014 נדונה הצעת חוק לפיצול ערוץ 2, המציעה שסיום תקופת הזיכיון יוקדם מ־2017 לאפריל 2015, ועם סיום תקופת הזיכיון יחלו הזכייניות לפעול באפיקים נפרדים. מהות ההצעה היא סגירת ערוץ 2 כפי שפעל עד 2015, והקמת ערוץ נפרד לכל בעל רישיון לשידור מסחרי.[14] הסיבה המרכזית להחלטה על פיצול ערוץ 2 הוא גדילת כוחו של ערוץ 2 וחוסר היכולת של ערוץ 10 להתחרות בו שנובעת מכך שערוץ 2 הפך לברירת המחדל של הצופה, כלומר רק לאחר בחינת התוכן המוצע בערוץ 2 הצופה יבחן אלטרנטיבות בערוצים אחרים.[2] הזכייניות רשת וקשת הודיעו כי הן מעדיפות להמשיך לפעול תחת הזיכיון הנוכחי עד תום תקופתו המקורית ב־2017.[15][16] לבסוף נעצרה ההצעה והחוק לא הועבר.[17] ב־13 באוקטובר 2016 נודע כי רשת הגישה בקשת רישיון למעבר ל־7 ימים בשבוע,[18] ובעקבות זאת גם קשת הגישה בקשת רישיון ל־7 ימים בשבוע.[19][20]

באפריל 2017 הרשות השנייה פרסמה מכרז על אפיקים להפעלת ערוצים ברישיון – מספרי האפיקים 12–16, לאחר דיון שנערך ב־2011 עם נציגי הערוצים המסחריים והכבלים והלוויין והתנגדות שהתעוררה מצד yes ו־HOT, לאור העובדה שמדובר באפיקים אטרקטיביים, כאשר בתחילה הערוצים המסחריים דרשו את האפיקים החד־ספרתיים.[21][22][23][24] הגופים המעוניינים ברישיון נדרשו להגיש הצעה לסכום שמוכנים לשלם על כל אחד מהאפיקים, כאשר ההצעה הגבוהה ביותר זכתה במכרז. על פי כללי המכרז נקבע גם שחייב להיות רצף בין האפיקים. הגופים נדרשו לשלם את ההצעה שקבעו בתשלום אחד באוקטובר 2017. על פי החלטת הרשות השנייה, הכסף ששולם על ידי הגופים יועבר חזרה לגופי השידור המפוקחים על ידי הרשות השנייה ומועצת הכבלים והלוויין ו"ישמשו למימון הפקות מקומיות קנויות וקידום יצירה ישראלית. כפי שנקבע בחוק, ההחלטה על חלוקת הכספים תבוצע בהמשך על ידי שר התקשורת". ב־13 בספטמבר 2017 התקיים שימוע של משרד התקשורת לבדיקת האופציות האפשריות לחלוקת הכספים מהמכרז.[25]ב־22 בינואר 2020 פורסם כי קשת ורשת הגישו עתירה לבג"ץ בעניין החזקת הכספים במשרד התקשורת והעיכוב בהחזרתו לצורך הפקות[26][27]. שתי זכייניות ערוץ 2 היו מעוניינות באפיק 12 כיוון שמכיל את הספרה 2. קשת זכתה באפיק 12 בסכום של כ־25 מיליון ש"ח, כאשר מטרתה הייתה לשמור על ההזדהות שלה עם המותג "ערוץ 2" ובהתאם הציגה לוגו חדש המשתמש בעיצוב המקורי של הספרה 2 בלוגו של ערוץ 2. הפרומואים לאפיק החדש הציגו את סמל ערוץ 2 כשלאחר מכן מתווספת הספרה 1. רשת השתמשו בעיצוב הלוגו של ערוץ 13 בקו כפול על מנת ליצור הזדהות עם ערוץ 2. בפרומואים הוצג לוגו ערוץ 2 שהפך לסמל של ערוץ 13 או שהוחלף בסמל. רשת גם השתמשה בפרסום מטעה בפרומו בו נאמר "ערוץ 2 עובר לערוץ 13" ונאלצה להסירו בעקבות דרישה של הרשות השנייה.[28][29] הפרומו לאחר מכן הוחלף בגרסה מעודכנת, בעקבות הדרישה, בו נכתב "רשת מערוץ 2 עוברת לערוץ 13". רשת זכתה באפיק 13 בסכום של 7.77 מיליון ש"ח.[30]בשתי הזכייניות הוצגו פרומואים המשנים את סמל הערוץ בפינת המסך, בקשת על ידי הוספת סמל ה־1 ללוגו וברשת על ידי החלפתו בלוגו החדש. בקשת הציגו גם פרומו שבו כיכבו טאלנטים מתוכניות שונות של "קשת" בו ארז טל מציג את סמל ערוץ 2 ומצרפים אליו לבסוף את סמל ה־1. ב"רשת" יצרו סרטון פארודיה על הסרטון של "קשת" לקידום התוכנית "הצנרת".

ב־26 באפריל 2017 פורסם שהחל מנובמבר 2017 "קשת" תעבור לאפיק 12, "רשת" תעבור לאפיק 13 ולא יהיה שימוש באפיק 22.[31] בהמשך נקבע כי לא יהיה שימוש באפיק 22 למשך ארבעה חודשים מיום הפיצול (עד פברואר 2018), על פי החלטת שר התקשורת איוב קרא, שבמהלכם משודרת שקופית מטעם הרשות השנייה.[32]

בעקבות ההחלטה, ב"קשת" החליטו לערוך מחקר על האפיק המועדף לצורך ההשקעה שייבצעו על בחירת האפיק החדש. במחקר התבקשו הנסיינים ללחוץ בשלט שניתן להם על אחד מהאפיקים 12, 13 או 14, לאחר שנאמר להם כי בשלושתם מועברת מהדורת החדשות המרכזית של ערוץ 2. ההעדפה לאפיק 12 הייתה גורפת, כש־76% מהנסיינים בחרו באפיק זה (16% בחרו באפיק 14, ו־8% באפיק 13). כשהתבקשו הנסיינים לזפזפ לערוץ 13 או 14, בהנחה שבשניהם משודרת אותה תוכנית, כשני שלישים העבירו ל־14, ורק שליש ל־13, כשהסיבה לכך היא ככל הנראה נוחות הלחיצה על השלט, ובהקשר זה מהמחקר עולה כי רק נסיינים בודדים משתמשים בחצים שבשלט כדי לזפזפ בין הערוצים.

בענף התקשורת, טרם הפיצול, העלו כי הצבת ערוצי הברודקאסט המרכזיים בשדרה אחת תוכל להשפיע על הרגלי הצפייה ותסייע גם לגופים היותר חלשים, כיוון שהמעבר בין הערוצים יהיה קל יותר, כמו גם בחינת לוח השידורים בערוצים אלו. בין היתר שיערו שגם כאן 11 תרוויח מהצבת הערוצים המסחריים בקרבתה.

אפיקים 13 ו־14 התחילו בשידור פרומואים כבר ב־29 באוקטובר, עבור תוכניות הערוץ ועשו שימוש באריזה הגרפית החדשה הכוללת את סמל הערוץ החדש, בעוד באפיק 12 שודרה רק שקופית עם סמל הערוץ החדש.[33] האפיקים שידרו גם הנחיות מטעם חברות הטלוויזיה בעניין הקלטת סדרות ששודרו בעבר בערוצים 2 ו־10.

לאחר תוצאות המכרז, בקשת וברשת שחררו מכתב לעובדים אודות המעבר הצפוי לאפיק עצמאי.

המכתב שפורסם מטעם קשת תחת הכותרת "12 על 12"[34]:

 1. אנו שמחים מאוד וגם ממש נרגשים להודיע, כי ב-1.11.17 קשת תעבור לערוץ 12.
 2. תתרגלו ותספרו בבית ולחברים – הערוץ הזה (12) הולך להיות הבית הקבוע שלנו. הפעם זה לא זיכיון, לא בשכירות, ללא שותפים ולא באופן זמני. זה הערוץ שלנו לתמיד.
 3. במכרז על מספרי הערוצים, 12 היה הערוץ המבוקש ביותר.
 4. קשת הציעה את הסכום הגבוה ביותר.
 5. הסכום נקבע לאחר מחקר וניתוח לבחינת ערכו של האפיק.
 6. ההשקעה בערוץ 12 היא חלק מהראיה לטווח ארוך והאמונה של בעלי המניות והדירקטוריון בחברה, בדרכה ובכישרונם של עובדיה.
 7. אמונה זו מביאה אותנו גם למחוזות רחוקים בתוכן, בקידום, בדיגיטל ובעולם עם KI.
 8. ערוץ 12 הוא התחלה מעולה למסע הארוך אליו אנו יוצאים.
 9. עכשיו, העיקר הוא התוכן שאנו יוצרים, היכולת שלנו להגיע לצופים ולמפרסמים והמשך הובלת הטלוויזיה בישראל.
 10. תודה לבעלי המניות והדירקטוריון.
 11. תודה רבה לכם, עובדי קשת
 12. ראול ולנברג 12, הכתובת של הטלוויזיה של ישראל.

המסר שפרסמו מטעם רשת[35]:

'רשת' ובעלי מניותיה שמחים ונרגשים על האופק שניתן היום עם פרסום מספר הערוץ שיוביל את 'רשת' בשנים הבאות. ערוץ 13 יהווה למעשה את הבית החדש של מותגי הטלוויזיה המובילים: 'הישרדות', 'המירוץ למיליון', 'האח הגדול', 'אקס פקטור', 'דה וויס', 'נבסו', 'המדרשה', 'משחקי השף', 'המערכת', 'אבודים', 'מהפיכה במטבח', ועוד. אנו נרגשים לקראת המעבר לשדר 7 ימים, ושמחים על הבית החדש למותגי הטלוויזיה המנצחים, ליוצרים המקוריים, לטאלנטים המובילים ולחברת החדשות אשר מובילה את סדר היום בישראל, איתם נמשיך בעשייה המתמשכת והבלתי מתפשרת כדי להוביל את שוק הטלוויזיה של ישראל

ב־31 באוקטובר 2017, מהשעה 21:30 עד חצות, בעקבות ממעבר הזכייניות לערוצים נפרדים, בקשת שידרו משדר פרידה מערוץ 2 בשם "ערוץ 2 – השידור האחרון בהחלט", שידור זה חתם את שידורי ערוץ 2 ושידורו גם פתח את השידורים בערוץ 12. המשדר הועבר בשידור חי וליווה את סגירת הערוץ בחצות. נטען בשידור שזוהי הפעם הראשונה בטלוויזיה שבה שידור מתחיל בערוץ אחד וממשיך בשידור אחר, אך טענה זו אינה נכונה, כיוון שבישראל החינוכית נהגה פעמים רבות להעביר את השידור בין ערוצים בגלל חלוקת הזמן שלה בין ערוצים שונים.[36] את המשדר הנחה ארז טל והשתתפו רבים מכוכבי "קשת". באותו יום בצעד חריג ניתנה לזכיינית המתחרה "רשת", שעת שידור אחת על מנת להפרד מערוץ 2.[37] הביקורות למשדר של קשת היו אדישות, ובעיני המבקרים המשדר נראה כאינו מיוחד ורגיל ואפילו משעמם ואינו נחוץ.[38] הרייטינג של המשדר, במונחי ערוץ 2, היה נמוך.[39] בשונה מערוץ עשר וכאן שהחליטו לפרוץ לשידור חדשותי, בעקבות אירוע דריסה במנהטן, בקשת החליטו לא לקטוע את השידור בעקבות האירוע.[40] חברת החדשות חשפה באותו יום את האולפן החדש שהוקם בעקבות המעבר לשידור ב־HD בסוף המשדר האחרון של חברת החדשות בערוץ, לאחר שהוצגו מספר טיזרים בחודשי הבנייה של האולפן. האולפן הקודם פורק ובו נבנה האולפן החדש, והשידור של חברת החדשות הועבר מאולפן זמני במהלך הבנייה כאשר ברקע הוקרנה הקלטה של האולפן הקודם ונעשה שימוש בהקלטות קיימות של צילומי רחף באולפן. השידור מאולפן זה סבל מהד. בימיו האחרונים, העלו הזכייניות תוכניות נוסטלגיה מיוחדות המסכמות את ההיסטוריה הטלוויזיונית של הערוץ לאורך שנות פעילותו, שכללו קטעים מתוך תוכניות ששודרו, פניה אל טאלנטים בעבר הערוץ, מצעדי קטעים ועוד.

הזכייניות קשת ורשת הקימו אולפנים חדשים שישמשו את תוכניות האקטואליה והאירוח של הערוצים. קשת החלה להשתמש באולפן החדש כבר בתוכנית שעלתה לקראת המעבר, "ערב טוב עם גיא פינס" ורשת הציגה פרומו המציג את תוכניות האקטואליה שיעברו ותוכניות חדשות שיעלו על רקע האולפן החדש שהוקם. בהמשך, הוקם אולפן נוסף ששימש לתוכניות אקטואליה שמשודרות בשעות הצהריים והערב, שיחת היום ולפני החדשות. אולפן זה משמש גם למשדרים המיוחדים ואת תוכנית "הצינור", אך ברקע מוצגת שקופית המתייחסת לנושא המשדר ולא חדר הבקרה של התוכנית כפי שנעשה בתוכניות האחרות שמשודרות מאולפן זה. אולפן זה הוחלף לאחר מספר חודשים. כחלק מהקידום, הזכייניות החלו גם להציג את מבנה המשרדים שלהן במעברונים. בקשת, החלו זאת בערוץ 2 בהפקת מערכונים עבור תקופת החגים שצולמו בתוך משרדי קשת. לפני תחילת חלק מן התוכניות בשעות הפריים טיים, מוצג המבנה יחד עם קריינות. לפני החדשות, מוצג גם כן המבנה ומוצג צד נוסף של המבנה שלכאורה משמש כחדר הבקרה של חברת החדשות (על אף שמבנה חברת החדשות לא נמצא שם בפועל). ברשת, הוצג בפרומואים לקראת סגירת ערוץ 2 המבנה כך שעליו מופיע גם סמל ערוץ 2 ולאחר מכן בערוץ 13 כאשר על המבנה מוטבע סמל ערוץ 13 וחזית המבנה מוצג כמעיין מסך שעליו מוצגים סמלילים של התוכניות האקטואליה של "רשת".

בטרם סיום שידורי הערוץ, החלו הזכייניות לקדם את האפיקים החדשים בפרומואים באמצעות התוכניות איתן הן מזוהות – פרומואים שקידמו את תוכניות הזכיינית והציגו את האפיק החדש בו תשודר. ב"רשת" השתמשו במוטיב של ארגזים לתיאור המעבר לאפיק 13, כמטאפורה למעבר דירה. כמו כן, החלו לשדר תוכניות חדשות לקראת סגירת הערוץ שלאחר סיום השידורים המשיכו לשדר אותן בערוצים החדשים. מאז ההחלטה על החוק לפיצול, הופיעו בשידורי הזכייניות סמל הזכיינית בשידוריהן בצד שמאל בתחתית המסך.[41] קשת הייתה הראשונה לעשות זאת. לקראת המעבר, סמלילה של קשת כלל גם אנימציה שהחליפה את הסמל לצבעוני וכלל החלפה לסמל הנושא את מספר האפיק.[42] סמלילה של רשת בתחילה היה דומה לזה של קשת, אך בהמשך הוחלף לגרסה שקופה שמבצעת לעיתים אנימציה שמציגה את הלוגו המלא שלהם ואנימציה נוספת שצובעת את הלוגו בצבע אקראי, בעת שהלוגו ששימש אותם היה לוגו הקוביה. לאחר מכן הוחלף ללוגו העדכני ששימש אותם, שמכיל את אלמנט בועת הדיבוב. גם החינוכית אימצה זאת וסמלה הופיע בשידוריה. לקראת סגירת ערוץ 2 שימשו סמלילים אלה למיתוג האפיק החדש – בקשת הסמליל ביצע אנימציה שמחליף אותו ללוגו האפיק החדש, רשת השתמשה בסמל החדש שאימצה עבור שידוריה באפיק 13 שכולל את מספר האפיק. קשת ממשיכה להציג סמל זה גם בשידוריה באפיק 12.

בעקבות המעבר וניסיונות המיתוג לערוצים החדשים כערוץ הבית עבור הצופים הושקעו סכומים גדולים בהפקות גדולות, בעיקרן תוכניות ריאליטי, אשר גרר גם ביקורת באשר לאיכות התכנים בעקבות הפיצול, שהובילו לפגיעה כלכלית בערוצים, נוסף על הירידה בהכנסות מפרסומות עקב קיומם של 3 ערוצים מסחריים גדולים.

לאחר הפיצול, במהלך זמן הפרסומת מופיעה הכתובית "מיד נשוב" עם שם התוכנית. מהלך שהחל בערוץ "קשת 12" ואומץ לאחר מכן על ידי שאר ערוצי הברודקאסט. בקשת 12 בסמל הפרסומות מופיעה אנימציה בו הסמל נצבע מבפנים החוצה בצבעי הקשת ולאחר מכן הצבע מוסר באותו אופן. אנימציה דומה קיימת במעבר לפרסומות ובחזרה מהפרסומות שמשלבת את הופעת או היעלמות סמל הערוץ. רשת 13 נוהגת לעצב את סמל הפרסומות עבור חלק מן התוכניות בהתאם לסמל התוכנית. בקשת 12 וברשת 13, עבור תוכניות מסוימות גם כן מותאם סמל הערוץ לתוכנית המשודרת. מהלך זה היה נהוג גם בערוץ 2, לפעמים למהלך כל יום השידור ולא רק בזמן שידור התוכנית, על מנת לקדם תוכניות שישודרו בפריים טיים, למרות שמהלך זה לא היה נפוץ, ונעשה רק על ידי "רשת". בתחילת השידורים של רשת 13 סמל הערוץ כלל גם את הכיתוב "רשת" ותגיות כמו "שידור חי" היו מופיעות תחתיו ולא תחת הסמל "13", הייתה מופיעה לעיתים אנימציה של הלוגו שכללה צביעה שלו בצבעים שונים והיה נהוג להציג אנימציה שמציגה את התוכניות הבאות שישודרו לאורך היום במהלך שידורי הבוקר.

בעקבות הפיצול הרשות השנייה הפיקה תשדיר המציג את האפיקים החדשים אשר שודר בערוץ 2 ובערוץ 10. בעקבות המעבר לאפיקים החדשים והשידור ב־HD נוצר מעברון חדש ולוגו חדש במראה שטוח לרשות. מעברון הרשות החדש כלל את סמלי "חדשות עשר" ו"ערוץ עשר", שחדלו מלהתקיים עם מיזוג רשת-עשר, ובעקבות כך המעברון קוצר משמעותית בצורה שבה כבר לא רואים יותר את סמלילי הערוצים שבשליטת הרשות. כמו כן גם המנגינה קוצרה.

במלוא שנה לפיצול, ערוץ "קשת 12" ציין יום הולדת לערוץ באמצעות מעברונים אודות התוכניות ששודרו במהלך שנת השידור הראשונה וציון זאת סמוך לסמליל הערוץ בכיתוב "חוגגים יומולדת" ובאנימציה של הסמליל שכללה זיקוקים ובלונים בצבעי הקשת, אשר הופיע למשך מספר ימים.

חברת החדשות המשיכה להתקיים בבעלות משותפת של שני גופי השידור עד למיזוג בין רשת לערוץ עשר ומרבית תוכניות חברת החדשות (למעט תוכניות מגזין) שודרו במקביל בשני הערוצים, אך השידור נקטע בהפסקות הפרסומות הכוללת גם תשדירי פרומואים ובמהלך זמן זה גופי השידור עצמם משדרים (גם בתקופת ערוץ 2 השידור היה עובר לגוף השידור ששידר בזמן שידור החדשות ובהתאם היו המעברונים לפרסומות שכללו את לוגו ערוץ 2 וחסויות לפני תחילת השידור אשר היו מעוצבים בהתאם ללוגו הזכיינית, כך לדוגמה היה מקרה בו נקטע השידור במהלך שידורי החינוכית עבור חדשות והופיעו מעברונים וחסויות בהתאם) ובחסות לתחזית מזג האוויר במהלך היום ובמהדורה המרכזית (אז גם משודרים פרומואים על חשבון זמן החסות), אשר מלווה בשתי שקופיות: שקופית של חברת החדשות ושקופית של הערוץ הכוללת את סמל הערוץ. במהלך שידור תוכניות חברת החדשות, מתחת לסמל הערוץ מופיע גם סמל חברת החדשות, למעט בתחזית מזג האוויר. במהלך תוכניות המגזין, מופיע על גבי המסך גם קידום תוכניות בצד המסך בדומה לתוכניות אחרות וברצועה המופיעה בזמנים מסוימים בחלקו התחתון של המסך כאשר שאר המסך מכווץ, אשר אינו משודר במהלך תוכניות החדשות. בערוצים מציגים מעברון המקדם את שידור החדשות של חברת החדשות באפיק. כמו כן, קיימים גם פרומואים לכתבות ספציפיות שישודרו במהלך המהדורה המרכזית, לרוב עבור "חדשות סוף השבוע", כאשר סמל האפיק מופיע בנוסף לסמל התוכנית. קידום כתבות חברת החדשות היה נהוג גם בערוץ 2. בסיום המהדורה המרכזית בערוץ 13, הופיעה ספירה לאחור במשך 5 שניות המציגה את סמליל התוכנית שתשודר לאחריה, לאור העובדה שלא ניתן לקדם את התוכנית המובילה לאחר הפיצול, עד עת המיזוג עם ערוץ עשר. לוגו "קשת" המופיע בתחתית המסך בצד ימין בתוכניות ערוץ קשת 12 לא מופיע במהלך מרבית שידורי חברת החדשות, למעט בתוכניות המגזין שמשודרות באופן בלעדי בערוץ. ההחלטה של הרשות השנייה על הפיצול מאפשרת את האחזקה המשותפת בין קשת ורשת על חברת החדשות כמפיקת מהדורת החדשות לערוצים לתקופה של 3 שנים מסגירת ערוץ 2 (עד נובמבר 2020) ושידור משותף בשני הערוצים ברוב תוכניות החדשות. בהחלטה המקורית, לאחר תקופה זו החברה הייתה צפויה להיות מועמדת למכרז או לתמחור בין גופי השידור. בטרם סיום שידורי ערוץ 2 ועוד לפני שהוחלט על מיזוג רשת–עשר, נעשה ניסיון לרכישה של המניות של רשת בחברת החדשות מקשת, אך רשת סירבה. על פי ההסדר בין קשת לרשת, מנכ"ל חברת החדשות הוא זה שיחליט אם לפרוץ לשידור באירועים מיוחדים, אבל כל ערוץ יוכל להחליט אם הוא מושך את השידור מהחדשות, כלומר החברה תפיק משדר חדשותי ורק אחד מבין הערוצים ישדר אותו ולאחר מכן תעשה בין הערוצים התחשבנות כספית. במקרה של מחלוקת בין שני הערוצים שמפעילים במשותף את החברה, מי שמוסמך להכריע הוא מנכ"ל חברת החדשות שאמור להפעיל את שיקול דעתו המקצועית.[43][44]במהלך הבעלות המשותפת, מקרה כזה קרה כאשר התעכב פרסום המלצות המשטרה על התיקים בהם מואשם בנימין נתניהו. כאשר בקשת החליטו לא להאריך את המשדר, בעקבות שידור גמר "הכוכב הבא", רשת נדרשו להפיק משדר מיוחד באמצעות צוות העיתונאים של תוכניות האקטואליה שלהם ושהועברה מאולפני רשת.[45]

בעקבות הפיצול נותק הקשר בין חברת החדשות לתוכניות גופי השידור, עד להפסקת שידורי חברת החדשות באפיק 13, שהתבטא ב:

 • השתתפות עובדי חברת החדשות בתוכניות, כמו בסרטי תעודה שהופקו על ידי חברת החדשות ושודרו בשעות הפריים־טיים, הפקת מהדורות־דמה עבור תוכניות דרמה שמשודרות בערוצים 12 ו־13 והתארחות כמשתתפים פעילים בתוכניות (כמו השתתפות דנה וייס בתפקיד עצמה כמראיינת בפרולוג בעונה הראשונה של "צומת מילר" והופעתה של יונית לוי באולפן "ארץ נהדרת")
 • קידום תוכניות, על ידי כתבות ובסיום המהדורה בציון שם התוכנית המובילה או בפנייה אל התוכנית על ידי המסכים באולפן, או בשידור תחילת התוכנית ממסכי האולפן לפני מעבר לשידור על ידי הזכיינית
 • הופעת מגישי המבזק לצד תוכניות במסך מפוצל בתוכניות הבוקר

למרות זאת, בתוכניות האקטואליה של רשת קיימת פנייה אל מנחי התוכנית בתוכניות חברת החדשות כאשר מדובר בתוכניות בלעדיות לרשת ומתקיים ראיון עם דסק החדשות אודות הכתבות שישודרו במהדורה המרכזית.

לאחר אישור המיזוג, אך עוד לפני המיזוג עצמו, קשת החלה ליצור הזדהות של החברה עימה, על ידי פרומואים המקדמים את הקשר בין החברה לאפיק 12, וע"י חיזוק הקשר לתכני קשת ולטאלנטים איתה מזוהים.[46] לעיתים החברה מקדמת את תוכני קשת במהלך התוכנית ובסופה, כמו כן נעשה שימוש בתכני "ארץ נהדרת" בכתבות וראיונות וצפוי שיתוף פעולה עם התוכנית במשדר הבחירות ב־2019.[47][48] במקביל למשדר פתיחת הערוץ הממוזג, קשת גם קיימה משדר חדשות שכלל קידום של קשת על ידי ראיונות. כמו כן, החל פרסום אגרסיבי מצד קשת ורשת שכלל פיצול תחתית המסך לשם הצגת קידום של חברת החדשות והמעבר, גם במהלך שידור תוכני חדשות. קידום תוכני חברת החדשות על ידי פיצול המסך נמשך גם לאחר המיזוג, ומתקיים גם בתכני פרה-פריים ופריים-טיים ובמהלך תוכניות של חברות החדשות של הערוצים המקדימות את המהדורה המרכזית. חברת החדשות גם קידמה את המעבר לאפיק 12 במהלך שידוריה שהופצו גם דרך אפיק 13 במקביל או באופן בלעדי.[49] חברת החדשות של ערוץ עשר החלה בקידום שידוריה באפיק החדש בפרומואים, מעברונים ובפניות בשידור בתכני פריים טיים באפיק 13. לאחר המיזוג, שונה הלוגו המופיע בזמן שידורי החדשות ברשת 13 ללוגו דומה ללוגו שעוצב עבור המיתוג מחדש של "חדשות 13".

השפעת הפיצול על ערוצים אחרים

ערוץ 10

ערך מורחב – ערוץ עשר

בנוסף לאמור על הצעת החוק לפיצול ערוץ 2, גם ערוץ 10 נכלל בהצעה, והערוץ עבר ב־1 בנובמבר 2017 לשדר באפיק אחר. במכרז על האפיקים זכה ערוץ 10 באפיק מספר 14 תמורת שקל אחד ו־54 אגורות. את הסכום גייס ערוץ 10 בפרויקט שהעלה באתר הדסטארט.[50]

ב־19 בספטמבר 2017, בעקבות פיצול ערוץ 2 והמעבר לאפיק 14, הערוץ עבר מיתוג מחדש לשם מילולי "עשר" במקום הספרות של אפיק השידור הקודם. יממה לפני כן, פורסם סרטון של ערוץ 10 בו נחשף סמליל חדש שלו, המורכב מהמילה "עשר" בתוך עיגול, כאשר בצד מופיע המספר 14 – מספר האפיק החדש.

פחות משנה לפיצול ערוץ 2, עלתה ההצעה והסכם בין ערוץ עשר לרשת למיזוג הערוצים בעקבות ההפסדים הגבוהים בגלל הגדילה בכמות התוכן וירידה בהכנסות מפרסומות, אך זו לבסוף בוטלה על ידי רשת בגלל התנהלות הרשות השנייה בעניין המיזוג שניסתה לעכב את המהלך. רשת התנהלה במשך מספר חודשים במתכונת מצומצמת מבחינת ההפקות, לאור העובדה שיהיה מיזוג, אך לא התכוונה להמשיך זאת, כאשר אין צפי למועד המיזוג.[51] במהלך ניסיון המיזוג, נעשה ניסיון למכירת חלקה של רשת בחברת החדשות, שגם הוא התעכב בגלל חוסר הסכמה על מחיר חלקה של רשת על ידי קשת. כמו כן, הרשות להגבלים עסקיים התירה את המיזוג רק לאחר מכירת חלקה של רשת בחברת החדשות. ב-8 בנובמבר 2018, הרשות השנייה אישרה את המיזוג, והחלו המגעים בין רשת וערוץ עשר על התחלת בניית לוח שידורים לערוץ הממוזג שהחל לשדר בינואר 2019.

מַכַּאן 33

על אף שלא היה כל קשר בין ערוצי הברודקאסט של הרשות השנייה (2 ו־10) לבין ערוצי תאגיד השידור הישראלי, פיצול ערוץ 2 השפיע על הרגלי הצפייה של חלק מהציבור הערבי בישראל שהמסתמך על מערך עידן פלוס. באוקטובר 2017 החליטה הרשות השנייה להעביר את "מַכַּאן 33" למרבב השני של עידן פלוס (DVB-T2) ובכך להשאיר את "קשת 12" ו"רשת 13" במרבב הנוכחי (DVB-T). המשמעות היא, שצופים שאין ברשותם ממיר תומך ב־DVB-T2, לא יוכלו לקלוט את שידורי הערוץ החל מ־1 בנובמבר 2017. החלטה זו של הרשות הוסברה בעקבות הרייטינג הנמוך של הערוץ וגם עקב העובדה ש"מכאן 33" משדר רק בחלק משעות היממה. יו"ר תאגיד השידור הישראלי, גיל עומר, התנגד להחלטה זו של הרשות בטענה כי "מדובר בהחלטה בלתי סבירה שפוגעת באזרחי ישראל הערבים".[52][53]

לאחר פיצול ערוץ 2

על אף שחלפה תקופת ההחשכה של הערוץ, אפיק 22 עדיין נותר ללא שימוש במסגרת חברות הכבלים והלוויין, אך מעת לעת משודרים במסגרתו ערוצים מיוחדים "חד פעמיים" - בהם ערוץ 2025 של קשת, וערוץ שמות הנופלים ("יזכור") של תאגיד השידור הישראלי, משרד הביטחון והמוסד לביטוח לאומי, אשר בימי רשות השידור הועבר במסגרת שידורי ערוץ 33.

סקרים שבוצעו לאורך השנים הוכיחו כי רבים מצופי הערוץ לא באמת ידעו להבדיל בין "רשת" ל"קשת", ואף לא ידעו לומר איזו תוכנית שודרה אצל איזו זכיינית. המותג "2" בלבל את הציבור, זאת על אף שבמשך שנים הציגו הזכייניות השונות את סמליהן בפרומואים ובקטעי קריינות.

למרות הניסיון של "רשת" להסתמן כערוץ 2 החדש לאחר הפיצול ביחד עם "קשת", המיזוג החזיר את מפת הצפייה לקדמותה וכעת רבים בציבור מתייחסים למפת ערוצי הטלוויזיה החדשה כאל קודמתה - כאן 11 של תאגיד השידור הוא "ערוץ 1", ערוץ 12 של קשת הוא "ערוץ 2", וערוץ 13 הוא "ערוץ 10", זאת על אף הבחירה ברשת לשמור על המותג הקיים של ערוץ 13 עם הקווים החצויים (בדומה לסמל ערוצים 2 ו-12). רבים מאנשי התעשייה המקומית, ובהם פרסומאים, התריעו מפני כישלון הפיצול ונחיצות המיזוג, תחזית שבסופו של דבר התממשה. למרות תפיסתם של אנשי המדיה בארץ, שר התקשורת איוב קרא, לא הסכים עם עמדתם והאמין, למרות המיזוג, כי הפיצול היה נחוץ. הבלבול בעקבות הדמיון בין המותגים של ערוץ 12 וערוץ 2 גרם גם למגישה יונית לוי לכנות בטעות את הערוץ של קשת כ"ערוץ 2" במהלך שידור פיזור הכנסת ה-21 ואף ח"כ איימן עודה התבלבל וכינה את הערוץ כך.[54]

גופי שידור בעבר

חריגות מתנאי הזיכיון

הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו, המפקחת על פעולתו של ערוץ 2, הטילה פעמים אחדות קנסות של מאות אלפי ש"ח על זכייניות הערוץ, "רשת" ו"קשת", עקב חריגות מתנאי הזיכיון. בין הסיבות לקנסות: שידור מופרז של תוכניות בידור על חשבון תוכניות איכותיות, הכנסת פרסום סמוי לתוכניות המשודרות.[57] בנוסף נפסלו לשידור תוכניות שבהן נכלל תוכן שיווקי.[58]

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

כתבות אודות הערוץ

כתבות אודות הפיצול

כתבות אודות הערוצים המסחריים בעקבות הפיצול

הערות שוליים

 1. נתי טוקר, הרשות השנייה אישרה: קשת ורשת יוכלו לקבל רישיון לערוץ חדש, באתר TheMarker, 29 בינואר 2017
 2. 1 2 יונתן כיתאין, תתחילו להתרגל: קשת באפיק 12, רשת ב-13, ערוץ 10 ב-14, באתר גלובס, 26 באפריל 2017

 3. שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  טלוויזיה: רשות הדיבור להנהלה, דבר, 15 בדצמבר 1972

 4. שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  בגין: אפעל להקמת ערוץ שני, בלתי תלוי, דבר, 9 ביולי 1981
 5. יעל פז-מלמד, רפאל מן, הממשלה אישרה את הקמתו של ערוץ שני, מעריב (עיתון), 1 באוקטובר 1985
 6. יעל פז מלמד, הערות השני נכנס להריון, מעריב (עיתון), 23 בנובמבר 1984
 7. מנסים אפיק 22 U.H.F עבור הערוץ השני, מתאריך 7 באוקטובר 1986, בעיתון מעריב (באתר עיתונות יהודית היסטורית)
 8. הערוץ השני — החגיגה מוקדמת, מתאריך 21 באוקטובר 1986, בעיתון מעריב (באתר עיתונות יהודית היסטורית)
 9. מדונה ופול ניומן בערוץ השני - אולי כבר בעוד חודשיים, מתאריך 23 באוקטובר 1986, בעיתון מעריב (באתר עיתונות יהודית היסטורית)
 10. אביבה קרול, זכייני ערוץ 2 מתמרמרים על ההחלטה לקיים מכרז לשני זכיינים, באתר גלובס, 16 ביוני 2004
 11. טלעד תיפרד מערוץ 2 בספיישל שידורים של 48 שעות, גלובס, 11 בספטמבר 2005
 12. לי-אור אברבך, המירוץ ל-HD: רשת הגישה בקשה להתחיל בשידור HD מלא, באתר גלובס
 13. לי-אור אברבך, yes תאפשר לערוצי ברודקאסט לקבל אפיק HD בחינם, באתר גלובס
 14. נתי טוקר, ועדת השרים אישרה: ערוץ 2 יפורק כבר ב-2015, באתר TheMarker, 26 באוקטובר 2014
 15. נתי טוקר, גם קשת מתבצרת בערוץ 2: הגישה בקשה לזיכיון עד 2017, באתר TheMarker, 30 באוקטובר 2014
 16. אופיר דור, רשת מודיעה רשמית: לא רוצים לעבור לערוץ עצמאי ב-2015, באתר כלכליסט, 29 באוקטובר 2014
 17. רוני זינגר ואופיר דור, כלכליסט, נתניהו עוצר את פיצול ערוץ 2: הגיש ערר נגד החוק, באתר ynet, 12 בנובמבר 2014
 18. נתי טוקר, עוזבים את ערוץ 2: רשת רוצה לעבור לשדר בערוץ חדש ברישיון, באתר TheMarker, 13 באוקטובר 2016
 19. אלירן מלכי, רשת תגיש בקשה לרישיון ותעבור לשדר 7 ימים, באתר כלכליסט, 13 באוקטובר 2016
 20. נתי טוקר, עוד שלב בפירוק ההיסטורי של ערוץ 2: גם קשת הגישה בקשה לרישיון, באתר TheMarker, 31 באוקטובר 2016
 21. שלי פריצקר, כחלון מציע: ערוצי הברודקאסט ישבו באפיקים 12-16, באתר כלכליסט, 22 בפברואר 2011
 22. יונתן כיתאין, מנכ"ל רשת לרגולטורים: לבחון שוב מעבר ערוצי 2 ו-10 בשלט, באתר גלובס, 16 בפברואר 2017
 23. יונתן כיתאין, המאבק על האפיקים ביום שאחרי פיצול ערוץ 2 מגיע לשימוע, באתר גלובס, 23 במרץ 2017
 24. יונתן כיתאין, מסתמן: ללא שינוי - קשת, רשת וערוץ 10 יעברו לאפיקים 12-16, באתר גלובס, 27 במרץ 2017
 25. אביב גוטר, איך יחולקו התשלומים למימון הפקות מקור מכספי קשת, רשת וערוץ 10, באתר כלכליסט, 13 בספטמבר 2017
 26. נתי טוקר, קשת ורשת עתרו לבג"ץ נגד שר התקשורת: העבר 35 מיליון שקל שבידי המשרד, באתר TheMarker, 22 בינואר 2020
 27. נתי טוקר, למה מחזיק משרד התקשורת כבר שנתיים 35 מיליון שקל השייכים לשוק ההפקות?, באתר TheMarker, 31 ביולי 2019
 28. אלכסנדר כץ, רשת תשנה את הפרומו המטעה - בעקבות הנחיית הרשות ה-2, באתר אייס, 7 בספטמבר 2017
 29. יונתן כיתאין, הרשות השנייה לזכיינית רשת: הסירי לאלתר את הפרומו המטעה, באתר גלובס, 7 בספטמבר 2017
 30. נועה פרייס, המכרז על האפיקים: קשת תשדר בערוץ 12 - תמורת 25 מיליון שקל, באתר וואלה! NEWS, 26 באפריל 2017
 31. נתי טוקר, תשכחו מ-22 ו-10: המספרים החדשים של ערוצי הטלוויזיה - וכמה שילמו על זה קשת וערוץ 10?, באתר TheMarker, 26 באפריל 2017
 32. נתי טוקר, שר התקשורת: "להקים קרן השקעות במקום התאגיד"; אפיקים 22 ו-10 יוחשכו בהוט ויס, באתר TheMarker, 17 באוקטובר 2017
 33. יונתן כיתאין, האם רשת תוכל להשתמש באפיק 13 כבר מיום ראשון?, באתר גלובס, 25 באוקטובר 2017
 34. סדר הערוצים החדש בשלט: קשת 12, רשת 13, ערוץ 10 נודד ל-14, באתר מעריב השבוע, 26 באפריל 2017
 35. עכבר העיר, האפיקים החדשים של קשת, רשת וערוץ 10, באתר הארץ, 26 באפריל 2017
 36. יוסי רונן, זהו זה: הרגע לעשות סדר בחינוכית, באתר ynet, 28 במאי 2011
 37. שעת שידור של רשת ביום האחרון של ערוץ 2 - 31.10.17, סרטון באתר יוטיוב
 38. רוגל אלפר, האבסורד יצא מכלל שליטה ב"פרידה" של חברת החדשות מערוץ 2, באתר הארץ, 1 בנובמבר 2017
 39. נועה פרייס, ערב בלי כוכב: משדר הפרידה מערוץ 2 עם פחות מ-20%, באתר וואלה! NEWS, 1 בנובמבר 2017
 40. דוד ורטהיים ונועה פרייס, עם כל הכבוד למנהטן: בקשת התעלמו מאירוע הדריסה, וחשפו טפח מהעתיד, באתר וואלה! NEWS, 1 בנובמבר 2017
 41. לי-אור אברבך, מתארגנת לערוץ משלה? קשת שילבה את הלוגו בשידוריה, באתר גלובס, 4 באוגוסט 2014
 42. יעל געתון, החירשים נגד קשת: מפרסמת את הלוגו החדש על בועת התרגום, באתר וואלה! NEWS, 27 בספטמבר 2017
 43. יונתן כיתאין, בשל מחלוקת בין קשת ורשת: מהדורת החדשות לא הוארכה, באתר גלובס, 13 במאי 2018
 44. נתי טוקר, מדריך: מה תראו בטלוויזיה אחרי פיצול ערוץ 2 ב-1 בנובמבר?, באתר TheMarker, 25 באוקטובר 2017
 45. נועה פרייס, עימות בין רשת וקשת על הארכת המהדורה בעקבות פרסום ההמלצות, באתר וואלה! NEWS, 13 בפברואר 2018
 46. איתי שטרן, כך הפכה יונית לוי לפרזנטורית של תוכנית ריאליטי, באתר הארץ, 14 בינואר 2019
 47. ענת ביין-לובוביץ', בפעם החמישית ברציפות: ביום הבחירות משדר משולב של חדשות 12 ו"ארץ נהדרת", באתר גלובס, 1 באפריל 2019
 48. אלכסנדר כץ, יום הבחירות: החדשות וארץ נהדרת שוב במשדר מיוחד, באתר אייס, 1 באפריל 2019
 49. שגיא בן נון, "חוצפה שחברת החדשות משתמשת במסך של רשת כדי לקדם את קשת", באתר וואלה! NEWS, 13 בינואר 2019
 50. הפרויקט "ערוץ עשר עובר לאפיק 14" באתר הדסטארט
 51. רשת ביטלה את המיזוג עם ערוץ עשר: "לא יכולים לפעול בחוסר ודאות", באתר מעריב השבוע, 15 באוקטובר 2018
 52. סאגת עידן פלוס ביום שאחרי הפיצול: למי שזה אומר לו משהו - ערוץ 33 הוא שיעבור למרבב החדש וכך ערוצי רשת וקשת יוכלו להישאר במרבב הישן, מאת המשתמש @YonatanKit בטוויטר
 53. בעקבות פיצול ערוץ 2 - ערוץ 33 נפלט מממירי עידן+, מאת עידן יוסף באתר מחלקה ראשונה
 54. שודר ב"מהדורה ראשונה" של חברת החדשות, 3 ביוני 2019
 55. הרשות השנייה - גופי שידור
 56. הרשות השנייה - הקמת ערוץ 2
 57. לי-אור אברבך, הרשות השנייה: קנסות ב-1.4 מיליון שקל לזכייניות ערוצים 2 ו-10, באתר גלובס, 21 ביולי 2013
  אופיר דור, קנסות של 1.5 מיליון שקל לערוץ 2 ו-10: שידרו פרסומת מוסווית בניגוד לחוק, באתר כלכליסט, 21 באוקטובר 2013
 58. אופיר דור, הצופים התלוננו על עודף תוכניות ריאליטי: קשת ורשת נקנסו ב-240 אלף שקל, באתר כלכליסט, 21 ביולי 2013

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.