ברוכים הבאים למכלול!

המכלול הוא מיזם לחיבור אנציקלופדיה שיתופית, יהודית ומהימנה בלשון נקייה ובאספקלריה תורנית, שאותה כולם יכולים לערוך. כעת יש במכלול 255,576 ערכים.

הלכה תורה שבכתב יהדות שבת ומועדים עולם הישיבות

פורטל היום

פורטל גרמניה הוא שער לכל הנושאים הקשורים למדינת גרמניה. בפורטל ניתן למצוא קישורים שימושיים לשלל הערכים העוסקים באומה הגרמנית על כל רבדיה: היסטוריה, גאוגרפיה, תרבות, כלכלה, חברה, ספורט ועוד.


מדעי החלל     טכנולוגיה     גאוגרפיה     כלכלה     מתמטיקה     מדינות העולם     ביולוגיה     פיזיקה     כימיה     רפואה     היסטוריה     ארכאולוגיה     מדעי החברה

   לכל הפורטלים   


ערכים בפרשת השבוע - יתרו

פרשת יתרו    יתרו    צפורה    גרשום    אליעזר    מדבר סיני    הר סיני    סנהדרין    רפידים    עם סגולה    שלושת ימי הגבלה    מעמד הר סיני    עשרת הדברות    נבואת משה    סעודת יתרו

ציטוט יומי

מַה שֶּׁמַּטְרִיד אֶת הָאֲנָשִׁים אֵינָם הַדְּבָרִים עַצְמָם, אֶלָּא דַּעְתָּם עַל הַדְּבָרִים.

ציטוטים יומיים נוספים
ציטוט יומי אקראי
חדשות ואקטואליה
מגפת הקורונהמקרי הדבקהמקרי מוותמדינהמקרי הדבקהמקרי מוות
כלל העולם103,831,5702,245,015הודו10,767,159154,521
ארצות הברית26,854,360453,338ברזיל9,229,322225,099
האיחוד האירופי19,565,607471,549ישראל651,4054,813
לטבלאות המלאות

נפטרו לאחרונה: רבי יצחק אריה שיינר, רבי משולם דוד הלוי סולובייצ'יק | רבי אברהם טברסקי, מישל מור, דב קולקה.

תמונת היום

נוף באנטארקטיקה. הנופים האופיינים לאנטארקטיקה הם קרחוני ענק, הרים רמים שפסגותיהם מגיעות מעל לגובה של 3 ק"מ וקרח רב, בעובי 1.5 ק"מ ויותר, המכסה את האדמה. אנטארקטיקה היא היבשת הגבוהה ביותר מבין היבשות, והקרח מכסה 98% משטחה.

ערך מומלץ

בית המקדש היה מרכז עבודת ה' של עם ישראל במשך תשע מאות שנה (סוף המאה התשיעית לפנה"ס - 70 לספירה). בית המקדש הראשון הוקם על ידי שלמה המלך, ונחרב על ידי הבבלים (422 לפנה"ס). בעקבות הצהרת כורש נבנה בית המקדש השני (352 לפנה"ס), שנחרב על ידי הרומאים, בשנת 68 לספירה. לעת עתה לא נמצאו שרידים ארכאולוגיים מבית המקדש הראשון, ומן הבית השני נמצאו שרידי חומות הר הבית ושעריו וממצאים נוספים הקשורים למקדש.

עיקרו של המקדש הוא קודש הקודשים, בו היה ארון הברית ובו לוחות הברית. בחלקיו החיצוניים יותר קיימים כלי קודש שונים: מנורה, מזבח לקטורת, ושולחן ללחם הפנים. בחצר המקדש עומד מזבח העולה, המשמש להקרבת הקרבנות. מבנה זה נשמר בשני בתי המקדש, ואף בגלגולו המוקדם יותר, המשכן שנדד עם בני ישראל במדבר סיני ובמקומות שונים בארץ.

לאחר החורבן נקבעו צומות ומנהגים שונים לזכר המקדש, שמבטאים את אמונת ישראל לפיה בית המקדש השלישי עתיד לעמוד על מכונו ביום מן הימים, כמרכז רוחני לאנושות כולה. בעת החדשה, ובפרט מאז מלחמת ששת הימים, קמו התארגנויות לשיקום המקדש, בצל מחלוקת הלכתית בנושא. מן ההיבט המדיני, הר הבית נחשב כיום לסלע מחלוקת מרכזי בסכסוך הישראלי-ערבי, ולנושא בעל רגישות רבה.

מועמדים לערך מומלץ - מומלץ אקראי
היום בהיסטוריה

2 בפברואר - חודש פברואר - היום בהיסטוריה

הידעת?

ב-10 בנובמבר 1966 עלה רכב של משמר הגבול על מוקש שהונח בידי מחבלים שיצאו משטח ממלכת ירדן. התקפה זו הייתה השיא ברצף של התקפות כאלו. חוסיין, מלך ירדן, שחשש מתגובה ישראלית חריפה, כתב בדחיפות לראש ממשלת ישראל, לוי אשכול, איגרת תנחומים והתחייבות לשמירת הבטחון בגבולות. האיגרת הועברה לשגרירות ארצות הברית בעמאן, וזו העבירה אותה במהירות לשגרירות ארצות הברית בישראל. וולוורת ברבור, שגריר ארצות הברית בישראל באותה עת, התעכב בטיפול באיגרת זו; האיגרת הגיעה אליו ביום שישי, 11 בנובמבר, אך הוא לא ראה בה דחיפות והחליט למוסרה רק ביום ראשון, 13 בנובמבר. ישראל, מצדה, החליטה על ביצוע פעולת תגמול נרחבת, וזו יצאה לפועל לפנות בוקר של יום ראשון, 13 בנובמבר, שעות ספורות לפני מסירת האיגרת. הפעולה, שנודעה כפעולת סמוע, הסתבכה לקרב ממושך, וחוקרים רבים רואים בה את אחד הזרזים העיקריים לפרוץ מלחמת ששת הימים, שבעה חודשים לאחר מכן.

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.