עמוד ספרים

בארצות אירופה, צפון אמריקה ובמדינות נוספות, עמוד סַפָּרִיםאנגלית: Barber's Pole) הוא סמל שנהוג להציגו מחוץ למספרה והוא מצביע על קיומה, בתפקיד זהה לשלטים של חנויות אחרות.

תיאור השלט

עמוד ספרים מורכב לרוב ממוט לבן, עליו מצויר פס אדום המסתלסל כלפי מטה מסביב להיקף המוט. בארצות הברית נהוג להוסיף לפס האדום גם פס כחול. ברוב המקרים העמוד תחום בשני קצוותיו בעיטור מתכתי הנראה כקערה או כדור. חלק מהעמודים מסתובבים על צירם בעוד אחרים יותר הם סטטיים. בחלק מעמודי הספרים תלויה קערה מתחת לעמוד.

המקור ההיסטורי לשלט

בתקופות קדומות הספר, בגלל היותו בעל מלאכה המתעסק יום-יום בתער וסכינים, עסק לא רק בקיצוץ שיער-ראש וזקנים אלא גם בפרוצדורות כירורגיות שונות כגון הקזת דם, טיפול בעלוקות ואפילו עקירות שיניים וקטיעות איברים. זאת גם הסיבה העיקרית מדוע הלבוש המסורתי של ספרים זהה לזה של רופאים - חלוק לבן[1]. מכיוון שאמצעי אלחוש לא היו קיימים הכאב היה רב והייתה חשיבות מכרעת למהירות ולדיוק.

לפני שהחיידקים והנגיפים זוהו כגורמי מחלות, היפוקרטס (אבי הרפואה המערבית) קישר בין מחלות לבין חוסר איזון בין ארבע ליחות בגוף. לשיטתו, מחלות רבות נגרמות עקב דם "רע" או עודף בדם (אחת מהליחות) ולכן אחת התרופות המקובלות שהומלצו על ידי רופאים (ובוצעו על ידי ספרים) הייתה הקזת דם או טיפול בעלוקות. הלקוח היה יושב על כיסא כאשר ידו פשוטה קדימה ואוחזת במוט בחוזקה; הן על מנת לקבע את היד וכן כדי להבליט את הוורידים. המוט עמד בתוך קערת מתכת שהייתה מונחת על הרצפה (הקערה גם שימשה כנראה להחזיק את העלוקות בזמן שלא היו בשימוש). הספר היה מבצע את החתך והדם היה זורם במורד היד והמוט לתוך קערת מתכת. בסיום הטיפול הספר היה מצמיד תחבושות לפצע עד לעצירת הדימום.

מכיוון שמראה הדם מסוגל לעורר תחושת חולשה באנשים, נהגו לצבוע את המוט בצבע אדום (כדי שהדם הזורם במורד המוט יתמזג עם צבעו של המוט). בין טיפול לטיפול המוט היה מוצא מחוץ לחנות והקערה נשטפה והונחה הפוכה בראש המוט בעוד התחבושות נקשרו לקצהו העליון להתייבש (התחבושות מוחזרו מכיוון שמושג הזיהום והסטריליות לא היה קיים). משבי רוח גרמו לתחבושות להתלפף סביב המוט וכך נוצר המראה של מוט בעל פסים אדומים ולבנים ובראשו קערת מתכת.

בשלב מסוים החלו להפריד בין מקצוע הספרות למקצוע הרופא המנתח[2].

כפועל יוצא הוגדר שהספרים יסמנו את חנותם במוט לבן בעל פסים כחולים בעוד שמנתחים יסמלו את חנותם במוט לבן בעל פסים אדומים.

בארצות הברית "עמוד ספרים" הוא בעל שלושה צבעים: אדום, כחול ולבן; כנראה כאות הזדהות פטריוטי עם דגל המדינה.

משמעויות אחרות

בחלק מהמדינות באסיה (למשל קוריאה הדרומית) "עמוד ספרים" בתצורתו האמריקאית (לבן/אדום/כחול) יכול לסמל גם בית בושת.

שימושים נוספים במושג

תולעת "עמוד הספרים" ("Barber pole worm; "Haemonchus contortus) היא תולעת טפילית הגורמת לאנמיה עד כדי מוות בעיזים וכבשים באזורי אקלים חמים ולחים[3]. התולעת נצמדת לרירית הקיבה וניזונה מדם המאכסן. התולעת זכתה לשם זה בגלל המראה שלה - פסים לבנים ואדומים הנוצרים מהשחלות המלאות בביצים המתפתלות סביב המעי הגדוש בדם.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.