עיר מתמחה

יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

עיר מתמחה הוא מונח בתחום של גאוגרפיה עירונית המתייחס אל עיר שבה פעילות כלכלית מסוימת ממלאת תפקיד חשוב ומרכזי בחיי העיר, ומקנה לעיר אופי בעל דגש מיוחד ובאה לידי ביטוי בתחומים שונים. לעיתים עיר זו מזוהה עם פעילות מסוימת שהייתה בה בעבר ושאינה חשובה בה כיום או שאינה קיימת בה עוד. ישנן ערים שנחשבות למתמחות בתחום מסוים למרות שקיימת בה פעילות נוספת חשובה לא פחות. (לדוגמה: בעיר אוקספורד יש גם תעשייה חשובה, ולא רק אוניברסיטאות; העיר בורדו היא גם עיר נמל, ולא רק עיר של תעשיית יין פורחת).

מאפייני העיר באים לידי ביטוי בתחומים אלה:

 • נוף העיר - עיר תיירות - בתי מלון, עיר נמל - שטחי הנמל, עיר תעשייה - אזורי תעשייה.
 • אופי האוכלוסייה - עיר תיירות - תיירים רבים, עיר אוניברסיטאות - צעירים.
 • תעסוקת התושבים - מכלל המועסקים בעיר אחוז המועסקים בענף ההתמחות גדול מאוד גם בהשוואה לאותו הענף במקומות שונים במדינה, מצב רגיש בזמן משבר.
 • שם בינלאומי - המוצרים או השירותים מיועדים לאנשים מחוץ לעיר, ולענף המתמחה נוצר שם בינלאומי.

בעיר מתמחה העיסוק העיקרי יתרכז לרוב במרכז העסקים הראשי במרכז העיר.

סוגים של ערים מתמחות

ערי תעופה

ערך מורחב – עיר תעופה

אירוטרופוליס (או בפירוש לעברית "עיר תעופה") זוהי עיר מתמחה שהיא גם צורה חדשה (או שלב התפתחות חדש) של יישוב עירוני שנסמך על נמל תעופה גדול כעוגן כלכלי ותעסוקתי מרכזי. רוב הפעילות הכלכלית של האירוטרופוליס קשור בתשתיות תחבורה, תיירות, תנועת סחורות, שירותי עזר לתעופה ולנוסעים. את המונח טבעו גרג לינדסי וג'ון קסרדה בספרם "אירוטרופוליס - הדרך שבה נחייה בקרוב". הדגם מתקיים בצומתי תעבורה אווירית עולמיים במפרץ הפרסי, במזרח ובדרום-מזרח אסיה, בארצות הברית ובאירופה.

ערי נמל

ערך מורחב – עיר נמל

ערי נמל, בעבר ממוקמות במקומות שהתאימו מהבחינה הפיזית להקמת העיר, מעגן טבעי, מים עמוקים. כיום אפשר לבנות עיר נמל כמעט בכל מקום ובאמצעים טכנולוגיים ליצור את התנאים המתאימים. (נמל חיפה מול נמל אשדוד). הנמל ומתקניו תופסים שטח גדול משטח העיר ומקו החוף שלה. ברבות מערי הנמל מתפתחים גם אזורי תעשייה גדולים ובהם משתמשים בחומרי גלם מיובאים והמוצרים המוגמרים מיוצאים דרך הנמל, (בתי זיקוק, מספנות). בערי הנמל חברות רבות ושירותים הקשורים לנמל, (חברות יצוא - יבוא, בנקים, חברות ביטוח, עמילי מכס וחברות נסיעות). אופי העיר מושפע מן הנמל, אווירה בינלאומית מפגש של אנשים, שפות וסחורות מכל רחבי העולם.

 • "עורף כלכלי" - אזור שממנו מגיעות הסחורות המשווקות דרך הנמל, הקשר נעשה באמצעי תחבורה מהירים ושונים, (כבישים מהירים, מסילות ברזל, נהרות הראויים לשיט וצינורות). נמלים מתמחים - עם השנים הנמלים מתפתחים ומשתנים, המעגן עמוק יותר, כמות הסחורות גדלה, שיטות השטעון (פריקה- טעינה) משתכללים. מוקמים נמלים מתמחים – מורכבים מכמה נמלים שכל אחד מהם ערוך לקלוט ולהעביר סחורה מסוג אחר, (נפט, מכולות, נוסעים, צובר).
 • "סגירת נמלים" - נמל שחשיבותו יורדת או שאינו יכול להתאים את עצמו לשכלולים בתחום (גודל אוניות, נפח הסחורות) ננטשים. השטחים הופכים לשטחי תעשייה ואחסנה ומתדרדרים (למשל לונדון) או משמשים דייגים וכמעגן ליאכטות משולב עם מוקדי בילוי ונופש - מסעדות דגים, דיסקוטק, משרדים, חנויות, תיאטרון וכו' (סידני, תל אביב, ברצלונה).

ערי רכבות

ערי רכבות הן ערים שבהם עוברות מסילות רכבת רבות או משמשות בתור "צומת מרכזית" של מסילות רכבת.

ערי מסחר

ערך מורחב – עיר שוק

עיר שוק או זכויות שוק היא עיר מתמחה בתחום המסחרי שעיקרו הוא שוק או יריד לצורכי מסחר. המונח "עיר שוק" הוא מונח משפטי שמקורו בימי הביניים באירופה, אשר הוענק למקומות יישוב בעלי הזכות לארח ולקיים שוק. ערי השוק היו נבדלות ממקומות יישוב אחרים כמו כפר או עיר בכך שמקום יישוב שהוכר כעיר שוק המשיך להחזיק בתואר ובזכויות הנלוות אליו גם אם בתחומו לא מתקיים שוק בפועל.

ערי תעשייה

ערך מורחב – עיר תעשייה

בכל עיר קיימת תעשייה. עם זאת, ישנן ערים בהן התעשייה, ולעיתים תעשייה מסוימת, מהווה נתח משמעותי מכלכלת העיר. בערי תעשייה מספר המועסקים בתעשייה גבוה יחסית וחלק ניכר מהכנסות העיר נובע ממקור זה. דוגמה בולטת לערי תעשייה ידועות הן ערי חבל הרוהר בגרמניה.

 • הנוף העירוני מושפע משטחי התעשייה התופסים חלק גדול משטח העיר, ומן הנראות הבולטת של מפעלים מסוגים מסוימים. בערים בהן בולטות תעשיות לא מתוחכמות מתנשא לעיתים ענן זיהום כבד, שמקורו במפעלים, מעל העיר וסביבותיה.
 • "התמחות" - ערי תעשייה רבות מתמחות בענף תעשייה מסוים ופרנסת רוב תושבי העיר תלויה בו. דוגמאות: העיר בוכרה שבאוזבקיסטן - שטיחים, העיר פורטו שבפורטוגליין פורט, העיר סיאטל שבארצות הברית- יצור מטוסים, העיר טולוז שבצרפת - תעשיית חלל.

ערי תיירות

ערך מורחב – עיר קיט

עיר תיירות היא עיר שבדרך כלל מצויים בה גורמי משיכה חזקים במיוחד לתיירות והתיירות תופסת בה מקום חשוב ומרכזי. גורמי המשיכה יכולים רבים ומגוונים, יש ערים בהן יש מוקד משיכה יחיד עיקרי ובערים אחרות מספר מוקדי משיכה כגון: ערים עתיקות, נופי טבע, מוקדי בילוי ייחודיים, סיבות דתיות, לעיתים גורם המשיכה קובע את סוג התיירים שיבקרו וגם פעילות בחלק מהערים כל השנה. מאפייני העיר:

ערי אוניברסיטה

ערך מורחב – עיר אוניברסיטאית

בערים מסוימות השפעת האוניברסיטה על העיר ועל החיים בה גדולה במיוחד ובשל כך העיר מכונה עיר אוניברסיטה.

 • העיר לרוב קטנה יחסית ולאוניברסיטאות המצויות בתחומה היסטוריה ארוכת שנים ויוקרה רבה הן בארץ והן בעולם.
 • הסטודנטים והחוקרים מגיעים מכל רחבי העולם ושואפים ללמוד וללמד, נוכחותם בולטת מאוד בחיי העיר.
 • המצאות האוניברסיטה מורגשת במבנה העיר, היא תופסת שטח נרחב, לפעמים אזור אחד ולפעמים המבנים מפוזרים בחלקים השונים של העיר בנוסף מתפתחים מוסדות נוספים: מכוני מחקר, הוצאות ספרים, ספריות וכו'.
 • אחוז האקדמאים בעיר גבוה, בני לאומים שונים, אנשים צעירים, התחלופה בעיר גבוהה ובחופשת הקיץ העיר מתרוקנת מאלפי הסטודנטים המתגוררים בה.
 • בעיר מתפתחים שירותים שנועדו במיוחד לסטודנטים: דירות רבות להשכרה, מעונות, חנויות לסטודנטים, בתי קפה, פאבים ומסעדות, כמו כן פעילויות ספורט ומופעי תרבות.
 • ליד העיר מתפתחות תעשיות עתירות ידע שהן מועסקים חוקרים ואנשי המדע המיישמים את הידע הנרכש באוניברסיטה. (בסמוך לאוניברסיטת סטנפורד התפתח עמק הסיליקון הקשור לתעשיית המחשבים).

ערי בירה

ערך מורחב – עיר בירה

ערי בירה הן ערים המתעסקות בעיקר בנושאי פוליטיקה ומשטר וגם ערים שבהן מרוכזים מוסדות המנהל והשלטון של אזור או מדינה. ערי הבירה של מדינות הן החשובות בין ערי המנהל ובהן מרוכזים מוסדות המנהל והשלטון של המדינה כולה. בנוסף, ערי בירה מתמחות בנושאים פוליטיים, מכוני מחקר בנושאים פוליטיים, ניהול מדינה.

 • המוסדות משתנים בהתאם לאופי השלטון. בית מחוקקים, בית נשיא, ארמון מלך, משרדי ממשלה וכו'. בעיר נמצאים גם מוסדות ממלכתיים רבים: בית משפט, מוזיאונים, ספריות, אוניברסיטאות, מבנה הטלוויזיה והרדיו הממלכתי, שגרירויות. הם שוכנים במבנים גדולים, מרשימים עם אדריכלות מיוחדת ונוכחותם בנוף העירוני בולטת (אתונה).
 • עיר הבירה היא סמל למדינה ולמורשת ההיסטורית שלה ויש בה מוסדות לאומיים, פסלים, אנדרטאות, קברים ואתרים נוספים המנציחים את גיבוריה, מנהיגיה ואירועים חשובים בעברה.
 • בעיר מתקיימים טקסים ואירועים בעלי חשיבות לאומית, מצעדים וחגיגות בחגים הלאומיים., תערוכות וירידים.
 • קשרי התחבורה בינה לבין שאר חלקי המדינה מפותחים והיא מושכת אליה מבקרים מהמדינה ומחוצה לה.
 • במקרים רבים עיר הבירה גם העיר הגדולה ביותר במדינה (מוסקבה) אך בחלק מערי הבירה אין זה כך (ברן).
 • מרבית ערי הבירה הן ערים היסטוריות והחלו בתקופה כלשהי בהיסטוריה לשמש כעיר בירה (ירושלים, רומא) אבל יש גם ערי בירה חדשות שמחליפות את עיר הבירה הקודמת מסיבות שונות כגון: רצון לפתח אזור שוליים ולהעביר אליו אוכלוסייה (ברזיליה)
 • מדינה שהיא איחוד של מחוזות או פדרציה של כמה מדינות הבירה ממוקמת בשטח ניטראלי, (וושינגטון הבירה).
 • בעיר גרים פקידי ממשל, עובדי מדינה, דיפלומטים זרים, שגרירים.
 • לעיתים ערי בירה חדשות קמות כדי לפתח ערים נחשלות (אסטנה, איסלמבאד, ניו דלהי)
 • לערי בירה ישנם תפקידים נוספים בשימור וייצוג התרבות של העם או המדינה.

ערי עולם

ערך מורחב – עיר עולם

ערי עולם הן ערים המשמשות מרכזים לכלכלה הבינלאומית.

 • בעיר מצויים מרכזי השליטה והבקרה של הגופים הכלכליים החשובים ביותר (בורסות חשובות, מרכזי חברות גלובליות, בנקים גדולים) (ניו יורק).
 • בעיר מגוון רחב של שירותים, (חברות ביטוח, משרדי עורכי דין ורואי חשבון, אנשי מחשבים, אנשי פרסום) (טוקיו).
 • העיר מהווה צומת תחבורה פנימית וחיצונית חשובה ויעילה, המחברת אותה לעורף הכלכלי שלה ולעולם כולו (נמלי תעופה בינלאומיים - ר' אירוטרופוליס, רשת כבישים מהירה, מסילות רכבת, נהר או תעלות מים ותקשורת מודרנית).(לונדון).
 • עיר עולם נקבעת ככזאת לא לפי גודלה אלא בשל מרכזיותה ומשקלה הכלכלי-מנהלי (פרנקפורט).
 • עיקר הפעילות מתרכזת במרכז העסקים הראשי המאופיין בגורדי שחקים בעיצוב אדריכלי מודרני (סיאול).
 • אוכלוסיית העיר כוללת אקדמאים בשכר גבוה וברמת חיים גבוהה, שעל אף שיעורם הנמוך יחסית מכלל תושבי העיר, השפעתם על חיי העיר רבה.
 • בעיר חיי תרבות עשירים (מופעי תיאטרון, קונצרטים, שירותי חינוך ברמה גבוהה, מרכזי קונגרסים, מסעדות יוקרה וחנויות אופנה עילית), ואלה הופכים את העיר ליעד תיירות (פריז).
 • בעיר אווירה בינלאומית, מומחים ואנשי עסקים זרים נמצאים בה לפרק זמן קצוב (ברלין).
 • העיר מושכת אליה מהגרים ממדינות עניות המתפרנסים ממתן שירותים לאוכלוסייה האמידה וקיים פער גדול בין שתי קבוצות האוכלוסייה.

קישורים חיצונייםהערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.