עיצוב פנים

ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

עיצוב פנים הוא תחום התמחות באדריכלות העוסק בתכנון ובשינוי חללים פנימיים במבנים. מקצוע זה התפתח מתחום האדריכלות, ועד המאה ה-20 היה מדובר במקצוע אחד. שלא כאדריכלות, עיצוב פנים אינו עוסק בתכנון של מבנים שלמים, בקונסטרוקציות ובהקשרים אורבאניים, אלא בתכנון חללים פנימיים לפרטי פרטים. עיצוב הפנים מתייחס לצורכי האדם בחללים הבנויים, במבני ציבור, כגון בנק, בית חולים וספרייה, ובבתים הפרטיים ונותן מענה לצרכיו הפיסים והנפשיים, לדוגמה, מיקום וגודל החדרים השונים בבית, תאורה ההולמת צרכים שונים, ויורד עד לפרטי תכנון ארונות המטבח.

רקע

אף על פי שלרוב מעצב הפנים מחויב לדרישות הלקוח (מקום, תקציב, פונקציה וכדומה), ויכולת הביטוי האמנותית שלו מקבלת צורה על ידי סגנונו העיצובי או פרשנותו ל"בעיית" התכנון, מעצבי פנים מפורסמים נחשבים לאמנים בתחום העיצוב, מעצבים אלה מציעים ללקוח, שבמקרים רבים אינו אדם פרטי, עיצובים יוצאי דופן, בהם ניתן ביטוי לתפיסות מרחב החוץ והפנים הייחודי להם . בראשית המאה ה-20 מעצבים החלו לתבוע שינוי יסודי באדריכלות ובעיצוב שיתאימו לעת החדשה. אדריכלים רבים לרבות מיס ואן דר רוהה ולה קורבוזיה תכננו ריהוט חדיש שהיה שונה לחלוטין מקודמיו. התביעה לסגנון חסכוני ופונקציונאלי ולפי ההגדרה של לה קורבוזיה "בית הוא מכונת מגורים".

בתחילה התוצאות היו נוקשות מדי וחסרות חמימות אנושית ואף עוררו התנגדות בקרב רבים, אך החשיבה הפונקציונאלית גרמה לשכלול חומרים ותהליכים תעשייתים ולשיפור ניכר באמצעות העיצוב ובצורותיו.

כיום נדרשים העוסקים בתחום להתמצא בתחומים רבים הקשורים לעיצוב לרבות חומרים, נגרות, תאורה, חשמל, ריהוט, צבע, טקסטיל, מיזוג אויר, אינסטלציה, תוכניות עבודה ועוד.

בישראל

בישראל, אין מגבלות רישוי על העיסוק בעיצוב פנים וכל אדם רשאי להציג את עצמו כ"אדריכל פנים" או "מעצב פנים". קורסים לעיצוב פנים התקיימו בישראל ברמת טכנאי כבר בשנות ה-60, למשל על ידי הטכניון[1] ומגוון של בתי ספר פרטיים[2]. במקביל התקיימה בבצלאל מחלקה לעיצוב פנים[3] והטכניון קיים תוכנית תלת שנתית ללימודי חוץ בעיצוב פנים[4]. בשנות ה-70 הציעו המכונים האמריקאיים להשכלה בכתב קורסים לעיצוב פנים בלמידה מרחוק[5].

חלק ממעצבי הפנים בישראל, בוגרי תואר אקדמי בן 4–5 שנים ממוסדות מוכרים, מאוגדים באגודת אדריכלי הפנים בישראל.

שילוב הפנג שווי בעיצוב

פנג שווי היא שיטה סינית עתיקה לארגון חפצים ומבנים על מנת להגיע להרמוניה עם הטבע - שיטה שעמדה בבסיס הדת הטאואיסטית.

במהלך המאה ה-19 הגיע הפנג שווי לראשונה לארצות הברית יחד עם הפועלים הסיניים שהגיעו לערי החוף המערבי והחוף המזרחי. מאז ועד היום הפך המושג למטבע לשון נפוצה בפי מעצבי פנים, מתכננים ואדריכלים רבים ברחבי העולם המשלבים את עקרונות השיטה בתוכניותיהם.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

 1. 10 קורסים להכשרת טכנאים, דבר, 12 ביולי 1962
 2. סרטוט בניין ואדריכלי ריהוט ועיצוב פנים, מעריב (עיתון), 21 באוקטובר 1963 (מודעה)

  שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  פרמטרים [ 7 ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

  פרמטרים ריקים [ 6 ] לא מופיעים בהגדרת התבנית
  המכונים הטכניים יפו, דבר, 5 באפריל 1965 (מודעה)
 3. נילי פרידלנדר, צרת בצלאל צר המקום, מעריב (עיתון), 24 בדצמבר 1964
  בצלאל העניק תעודות בוגרים, דבר, 6 ביולי 1969
 4. הטכניון לא ממשיך בשנה ג', מעריב (עיתון), 13 בנובמבר 1968

  שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  פרמטרים [ 7 ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

  פרמטרים ריקים [ 6 ] לא מופיעים בהגדרת התבנית
  קורסים לעיצוב ולשרטוט, דבר, 22 בספטמבר 1970 (מודעה)
 5. למד עיצוב פנים בביתך, מעריב (עיתון), 7 ביוני 1974 (מודעה)
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.