עילמית

עילמית
אזורים איראן
דוברים נכחדה במאה הרביעית לפני הספירה
כתב כתב עילמי
משפחה שפה מבודדת, ייתכן עלמו-דראווידיאנית
לאום אין
מוסד אין
ראו גם שפהכתב • רשימת שפות

עילמית היא שפה נכחדת שדוברה בפי תרבות עילם העתיקה. עילמית הייתה השפה העיקרית באזור איראן של היום בין 2800 ל-550 לפנה"ס. הרשומות האחרונות שנכתבו בעילמית מתועדות לזמן כיבוש האימפריה הפרסית על ידי אלכסנדר הגדול.

הכתב העילמי

במשך מאה שנים, התפתחו שלושה סוגי כתב שונים בעילמית.

  • פרוטו-עילמית היא מערכת הכתב העתיקה ביותר הידועה מאיראן. היא הייתה בשימוש למשך תקופה קצרה ; לוחות חרס עם כתב פרוטו-עילמי נמצאו באתרים שונים ברחבי איראן. משערים כי הכתב התפתח מכתב יתדות מוקדם. הכתב כולל יותר מ-1,000 סימנים ונחשב לוגוגרפי. כיוון שטרם פוענח במלואו, לא ידוע אם הוא מייצג את השפה העילמית או שפה אחרת.
  • עילמית-לינארית היא מערכת כתב מאיראן המתועדת במספר קטן של כתובות מונומנטליות. נטען כי עילמית-לינארית היא מערכת כתב הברתי שנגזרה מהפרוטו-עילמית, אם כי זה לא הוכח. הכתב שימש לתקופה קצרה במהלך הרבעון האחרון של אלף השלישי לפנה"ס. עילמית-לינארית לא פוענחה. בין החוקרים שניסו לפענח את הכתב היו וולטר הינץ ופיירו מריגי.
  • כתב יתדות עילמי שימש מ-2500 לפנה"ס ועד ל-331 לפנה"ס, והתפתח מכתב היתדות האכדי. כתב זה כלל כ-130 סמלים, הרבה פחות מסוגי כתב יתדות אחרים.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.