עורק הכסל הפנימי

עוֹרֵק הַכֶּסֶל הַפְּנִימִי (TA: arteria ilica interna), נקרא בעבר גם עוֹרֵק שִׁפּוּלֵי הַבֶּטֶן (arteria hypogastrica), הוא עורק באגן המתפצל מעורק הכסל המשותף ומספק דם לאיברי האגן.

אנטומיה

עורק הכסל הפנימי מספק דם לדופן האגן, לאיברים הפנימיים בו, לעכוז, למערכת הרבייה ולמדור התיכון של הירך. זהו עורק קצר ועבה הקטן מעורק הכסל החיצון ואורכו 3–4 ס"מ.

מהלך

ראשיתו של העורק בנקודת הפיצול של עורק הכסל המשותף מול מפרק העצה והכסל. הוא יורד מטה אל השוליים העליונים של נקב השת הגדול ומתפצל לשני גזעים גדולים: קדמי ואחורי.

העורק נמצא מאחורי השופכן, קדמי לווריד הכסל הפנימי, גזע המותניים והעצה והשריר האגסי. סמוך לראשיתו הוא תיכון לווריד הכסל החיצון הנמצא בינו לבין שריר המותניים הגדול. מתחתיו העצב הסותם.

סעיפים

סדרם המדויק של ענפי עורק הכסל הפנימי משתנה מאדם לאדם. באופן כללי, העורק מתפצל לחטיבה קדמית וחטיבה אחורית, כאשר מהאחורית מסתעפים עורק העכוז העליון, עורק הכסל והמותניים ועורקי העצה הצדיים, ומהקדמית מסתעפים יתר העורקים.

חטיבהסעיףסעיפי משנהמהלך
אחוריתעורק הכסל והמותנייםענף הכסל, ענף המותניים וענף עמוד השדרהשריר הכסל והמותניים ושריר המותניים המרובע
עורקי העצה הצדייםענפי עמוד השדרהנקבי העצה הקדמיים
עורק העכוז העליוןנקב השת הגדול
קדמיתהעורק הסותםהתעלה הסותמת
עורק העכוז התחתוןנקב השת הגדול
עורק הטבורעורק צינור הזרע (בזכר) ועורקי שלפוחית השתן העליוניםמיתר עורק הטבור
עורק הרחם (בנקבה)ענף הנרתיקרחם
עורק הנרתיק (בנקבה)נרתיק ובסיס שלפוחית השתן
עורק שלפוחית השתן התחתוןענפי הערמונית (בזכר)שלפוחית השתן
עורק החלחולת האמצעיחלחולת
עורק הערווה הפנימיענפים רביםנקב השת הגדול

בעובר

בעובר עורק הכסל הפנימי גדול כפליים מעורק הכסל החיצון והוא למעשה המשכו הישיר של עורק הכסל המשותף.

שונות באוכלוסייה

עורק הכסל הפנימי יכול לצאת בגבהים שונים מעורק הכסל המשותף, דבר המשפיע על אורכו. אף שאורכו הממוצע נע סביב 3 ס"מ, הוא יכול להגיע עד ל-7 ס"מ או להיות קצר עד כדי סנטימטר אחד. מקום הפיצול של העורק משתנה גם הוא ויכול לנוע בין הגבול העליון של עצם העצה לבין הגבול העליון של נקב השת הגדול.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.