עומד הידראולי

עומד הידראולי הוא כמות האנרגיה ליחידת משקל של נוזל כלשהו ביחס למשטח גאודזי ונמדד ביחידות של מטרים (לדוגמה: עבור מים היחידות הן מטר מים [m H2O]). העומד ההידראולי הוא שילוב של מספר מדדים: גובה המים, הלחץ האטמוספירי המופעל על גוף המים, ריכוז המומסים במים ביחס למים מזוקקים ומהירותם היחסית של המים. סכומם הפיזיקלי של כל המדדים הללו מאפשרים לקבוע מדד לעומד ההידראולי של המים ומאפשרים לנבא בעזרת חישוב את כיוון זרימתם של המים, שכן מים יזרמו תמיד מעומד הידראולי גבוה לעומד הידראולי נמוך. עומד הידראולי יכול להיות מחושב לפי הנוסחה הנובעת ממשוואת ברנולי: כאשר:

H - העומד ההידראולי הכולל ביחידות של גובה [מטר מים].

Z - גובה המים ביחס למשטח כלשהו [מטר מים].

- לחץ המים [מטר מים]. עיבוד הנוסחה נכשל (MathML עם גיבוי SVG או PNG (מומלץ לדפדפנים מודרניים ולכלי נגישות): תגובה בלתי־תקינה ("Math extension cannot connect to Restbase.") מהשרת "https://en.wikipedia.org/api/rest_v1/":): {\displaystyle \psi = \frac{p}{\rho \cdot g}} . כלומר, שווה ללחץ האטמוספירי חלקי צפיפות הנוזל כפול קבוע הכבידה ולכן יכול להימדד ביחידות של מטר מים.

לדוגמה: נדמיין מכל מים בגובה 10 מטרים. כאשר מתרחש מצב סטטי ללא זרימה במכל, גובה המים בנקודה הגבוהה ביותר במכל יהיה 10 מטרים (עיבוד הנוסחה נכשל (שגיאת המרה. השרת ("https://en.wikipedia.org/api/rest_") השיב: "Cannot get mml. Server problem."): {\displaystyle z_{1}=10} ), אך הלחץ בה יהיה שווה ללחץ האטמוספירי, ולכן עיבוד הנוסחה נכשל (MathML עם גיבוי SVG או PNG (מומלץ לדפדפנים מודרניים ולכלי נגישות): תגובה בלתי־תקינה ("Math extension cannot connect to Restbase.") מהשרת "https://en.wikipedia.org/api/rest_v1/":): {\displaystyle p_1 =0} ולכן גם עיבוד הנוסחה נכשל (שגיאת המרה. השרת ("https://en.wikipedia.org/api/rest_") השיב: "Cannot get mml. Server problem."): {\displaystyle \psi _{1}={\frac {0}{\rho \cdot g}}=0} , ומכאן נקבל: עיבוד הנוסחה נכשל (MathML עם גיבוי SVG או PNG (מומלץ לדפדפנים מודרניים ולכלי נגישות): תגובה בלתי־תקינה ("Math extension cannot connect to Restbase.") מהשרת "https://en.wikipedia.org/api/rest_v1/":): {\displaystyle H_1 = 10+0=10} . בנקודה הנמוכה ביותר במכל הגובה יהיה , אך לחץ המים בה יהיה שווה לעשרה מטרים של מים הלוחצים על הנקודה () ומכאן נקבל: עיבוד הנוסחה נכשל (MathML עם גיבוי SVG או PNG (מומלץ לדפדפנים מודרניים ולכלי נגישות): תגובה בלתי־תקינה ("Math extension cannot connect to Restbase.") מהשרת "https://en.wikipedia.org/api/rest_v1/":): {\displaystyle H_2 = 0+10=10} . ולכן העומד ההידראולי במעלה המכל יהיה שווה לעומד ההידראולי בתחתית המכל (עיבוד הנוסחה נכשל (MathML עם גיבוי SVG או PNG (מומלץ לדפדפנים מודרניים ולכלי נגישות): תגובה בלתי־תקינה ("Math extension cannot connect to Restbase.") מהשרת "https://en.wikipedia.org/api/rest_v1/":): {\displaystyle H_1 = H_2} ) ולא תתרחש זרימת מים בין שתי הנקודות!

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.