עודד כרמלי


שגיאות פרמטריות בתבנית:אישיות (זמני)

פרמטרים ריקים [ מפלגה פוליטית ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

עודד כרמלי
לידה 18 בפברואר 1985 (35)

עודד כרמלי (נולד ב-18 בפברואר 1985) הוא משורר, עיתונאי ופעיל חברתי ישראלי.

ביוגרפיה

כרמלי גדל בכפר סבא, והחל לכתוב שירה בגיל צעיר וכבר בהיותו בן 16 פורסמו שיריו בכתב העת עכשיו. בעת לימודיו בתיכון השלים תואר ראשון במסגרת האוניברסיטה הפתוחה. לאחר שירותו הצבאי עבר לתל אביב והשתלב שם בזירת הספרות והשירה של בית הקפה הנסיך הקטן.

פועלו הספרותי

בתחילת העשור הראשון של המאה ה-21, כרמלי החל לארגן שורה של ערבי שירה תחת הכינוי "תרכובת" ובשנת 2006 ייסד את כתב העת לשירה "כתם" יחד עם יהודה ויזן. בסך הכל פורסמו שישה גיליונות בין דצמבר 2006 למרץ 2008.

בשנת 2007 היה בין מייסדי פסטיבל תל אביב לשירה לצד ויזן ואחרים. באותה שנה, יחד עם ויזן, הניח חבילה חשודה על מפתן בית כתב העת הליקון, לטענתם כדי להודיע על יציאתו לאור של גיליון חדש של "כתם". בעקבות האירוע נחקר במשטרה. לאחר סגירת כתב העת נפרדה דרכם הספרותית של השניים.

בשנת 2010 היה בין יוזמי ההוצאה לאור של פרויקט הספרות השירה והאמנות "תיקיות 02010".

בשנת 2011 הקים את כתב העת הבה להבא לשירה עברית עכשוית ועתידית, ועד כה פורסמו שבעה גיליונות. כתב העת חריג בכך שהוא מחולק בחינם ואף ניתן להורדה בשלמותו מהאינטרנט. בשנת 2015 הקים את ההוצאה הבא לאור מיסודו של כתב העת, ופרסם בה את ספר שיריו החדש.

מאז שנת 2007 כרמלי פרסם רומן ושלושה קובצי שירה, ובמהלך פעילותו ערך עשרות ערבי שירה, ספרות, מחשבות ומדע. בנוסף רבים משיריו פורסמו בעיתונים יומיים רבים בישראל ובכתבי עת שונים, וכן תורגמו לאנגלית איטלקית ואוקראינית. כרמלי פרסם טורי פובליציסטיקה וביקורת תרבות רבים במוסף עיתון הארץ, במגזינים Time Out תל אביב ואודיסיאה, ובאתר Mako.

פועלו האקטיביסטי

כרמלי החל בפעילות פוליטית בתנועת נוער מרצ. הוא היה בין הפעילים הבולטים במסגרת המחאה החברתית בישראל 2011 וביוני 2012 נעצר לאחר שהיה בין אלו שניסו לחדש את המחאה. בשנת 2013 הציב את מועמדותו לרשימת מרצ למועצת העיר תל אביב יפו ונבחר במקום העשירי.

כרמלי הוא מהפעילים המוכרים בתנועה הטרנסהומניסטית בישראל ותרם רבות להעלאת המודעות לנושא בתקשורת הישראלית.

ספריו

  • עורשלד, מחזור שירים, עכשיו, 2007.
  • כלכלת בית, רומן, כתר, 2009.
  • ליקום אין אופוזיציה, קובץ שירים, אחוזת בית, 2010.
  • החיים לא ראויים לחיים, קובץ שירים, הבה לאור, 2015.

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.