עבר הבאיקל (מחוז)

עבר הבאיקל (קראי)
Забайкальский край
מדינה רוסיה  רוסיה
מחוז פדרלי המחוז הפדרלי של סיביר
מחוז כלכלי המחוז הכלכלי של מזרח סיביר
מושל נטליה ז'דאנובה
בירת הקראי צ'יטה
שפה רשמית רוסית
שטח 431,500 קמ"ר (דירוג: 10)
תאריך ייסוד 1 במרץ 2008
אוכלוסייה
  בקראי
  צפיפות

1,107,000  (נכון ל-2010)
2.6 נפש לקמ"ר (נכון ל-2010)
אזור זמן UTC +10
www.obladm.chita.ru

לחצו כדי להקטין חזרה

(למפת מחוז עבר הבאיקל רגילה)

מחוז עבר הבאיקלרוסית: Забайкальский край, זבאייקלסקי) הוא אחד מ-83 הסובייקטים המרכיבים את רוסיה. המחוז נמצא בסיביר והוא גובל בסין ובמונגוליה. המחוז נוסד בשנת 2008, תוך איחוד של מחוז צ'יטה והמחוז האוטונומי הבוריאטי אגינסקויה.

היסטוריה

הרוסים גילו מכרות כסף ובנו ערים ראשונות שפרחו החל המאה ה-19. עיר מרכזית במחוז עד מחצית המאה ה-19 הייתה נרצ'ינסק לאחר צ'יטה.

לאחר מהפכת אוקטובר ארגן ההטמאן גריגורי סמיונוב מרד נגד בולשביקים בתחנת הרכבת ברזובקה. לאחר שלא זכה לתמיכה עזב את עבר הבאיקל (זבאיקליה) למנצ'וריה על מנת להתארגן מחדש. ב-26 באוגוסט 1918 הצליח סמיונוב לכבוש את מחוז צ'יטה מידי הבולשביקים בסיוע חיל המשלוח הצ'כי. ב-9 במאי 1919 הכריז על עצמו סמיונוב כהאטמאן של הקוזאקים הזבאיקליים בעיר צ'יטה. הוא לא שלח את חייליו לעזרת האדמירל אלכסנדר קולצ'אק ואף ניסה ליצור קשרים טובים עם הקומוניסטים.

ב-4 בינואר 1920 קיבל מאדמירל קולצ'אק את התואר "מושל האזורים הרחוקים של האימפריה הרוסית", אך לא הצליח להתמודד עם הפרטיזנים הקומוניסטיים במחוזו שערכו 3 מבצעים גדולים בתקופה בין אפריל לנובמבר 1920 כדי לכבוש את צ'יטה. בסוף אוקטובר 1920 נאלץ סמיונוב לסגת מצ'יטה. באפריל 1920 הקימו הקומוניסטים את רפובליקת המזרח הרחוק וצ'יטה הפכה לבירתה. בנובמבר 1922 הרפובליקה הוכנסה לתוך ברית המועצות. בשנת 1937 הוקם מחוז צ'יטה. המחוז מחולק ל-31 נפות.

כלכלה

בשטח המחוז, בעיירה זבאיקלסק נמצאת נקודת מעבר לעיר מנג'ואולי שבסין. דרך נקודה זו עבורות כ-60% מייצוא הסחורות של סין למזרח אירופה.

עוד בשנת 1861 נמצאו מרבצי זהב. באזור זה הוקמה עיירה וירשינו-דרסונסקיי בה פועל גם היום מפעל לעיבוד זהב המייצר כ-4.5 טון זהב בשנה.

דמוגרפיה

כ-63% מאוכלוסיית המחוז מתגוררת בערים. בעיר הגדולה - צ'יטה מתגוררים כ-310 אלף תושבים (2005). הרוסים מהווים כ-90% מאוכלוסיית המחוז, הבוריאטים - כ-6.1%, האוקראינים - כ-1%.

יהדות עבר הבאיקל

היהודים הראשונים הגיעו יחד עם האסירים הדצמבריסטים, חלקם היו אסירים, ורבים מהם נשארו לגור בסיביר. לאחר שנת 1851, יהודים רבים הגיעו לצ'יטה. היהודים היו פעילים בחייה של העיר, ורבים מהם שימשו בתפקידים חשובים בתעשייה ובמסחר. לאחר מלחמת האזרחים ברוסיה רוב היהודים עזבו את מקומותיהם ועברו לסין. כיום נותרו במחוז כמה מאות יהודים שהגיעו לעיר מאוקראינה ובלארוס.

מוסדות השכלה גבוהה

כמעט כל מוסדות ההשכלה הגבוהה נמצאים בצ'יטה, ביניהם:

  • האקדמיה הממלכתית לרפואה
  • המכון לפילולוגיה ולתקשורת בינתרבותית

קישורים חיצוניים

ראו מחוז עבר הבאיקל בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.