עבאס זכור

עבאס זכור
عباس زكور
מדינה ישראל  ישראל
לידה 30 בדצמבר 1965 (55)
עכו, ישראל
השכלה אוניברסיטת אל-קודס
סיעה רע"מ-תע"ל
חבר הכנסת
תקופת כהונה 17 באפריל 2006 - 24 בפברואר 2009 (שנתיים ו־44 שבועות)
כנסות 17

עבאס זכּורערבית: عباس زكور; נולד ב-30 בדצמבר 1965 בעכו) היה חבר כנסת מטעם רע"מ-תע"ל.

ביוגרפיה

בעל תואר ראשון במדעי האסלאם מאוניברסיטת ירושלים באבו דיס אותו קיבל ב-1990. מנהל עיתון במקצועו.

כיום הוא מתגורר בעכו. נשוי ואב לשישה ילדים.

זכור היה מראשי התנועה האסלאמית בישראל. בחודש דצמבר 2007 הודח מהתנועה האסלאמית בשל אי הסכמתו לפנות את מושבו בכנסת לנבחר החמישי ברשימה, סלמאן אבו חאמד, בהתאם להסכם רוטציה. ראשי התנועה חששו מהקדמת הבחירות, ולכן החליטו לקצר את תקופת כהונתו של זכור בכנסת. זכור סירב להתפטר בטענה שהרוטציה מחייבת אותו לפנות את כסאו בחודש אוגוסט 2008, שנתיים ו-3 חודשים ממועד הבחירות לכנסת השבע עשרה.

התנועה האסלאמית החליטה להטיל עונש על חבר הכנסת בשל כך ומנעה ממנו לפרסם הודעות לתקשורת באתר האינטרנט של התנועה ובביטאונה הרשמי. לאחר שסירב להיענות לדרישתה, עתרה התנועה לבג"ץ נגד חבר הכנסת. זכור סירב להצעת פשרה של בית המשפט, לפיה יתפטר מהכנסת באפריל 2008, ולפיכך המשיך לכהן כחבר הכנסת. לקראת הבחירות לכנסת השמונה עשרה הצטרף לבל"ד והוצב במקום הרביעי ברשימתה לכנסת. בל"ד זכתה בשלושה מנדטים וזכור נשאר מחוץ לכנסת.

במהלך כהונת הכנסת ה-18 נפגע זכור עצמו מסירוב של חבר כנסת אחר, סעיד נפאע, לקיים הסכם רוטציה. בדומה לזכור, גם נפאע הודח מסיעתו עקב סירובו לקיים את ההסכם[1].

התבטאויות

זכור קרא מעל בימת הכנסת לחייב את הגברים המוסלמים להתחתן עם עד 4 נשים כדי להגביר את הילודה בקרב הערבים, בתגובה להצגתו של המגזר הערבי בישראל על ידי אביגדור ליברמן כאיום אסטרטגי על מדינת ישראל.[2]

זכור, ממנהיגי הציבור הערבי בעכו, נטל חלק מרכזי בניסיונות להרגעת הרוחות ולהפסקת המהומות שפרצו בין תושבים יהודים וערבים בעיר במהלך יום הכיפורים בשנת תשס"ט (2008)[3]. עקב איומים על חייו מגורמי ימין קיצוניים, הצמיד לו משמר הכנסת מאבטח צמוד.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ניר יהב, ח"כ סעיד נפאע יודח ממפלגת בל"ד, באתר וואלה! NEWS, 14 בינואר 2010
  2. איתמר ענברי, רחם האישה הערבייה מגויס נגד ליברמן, באתר nrg, 31/10/2006
  3. קובי מנדל, נתיב נחמני, ניר יהב ומערכת וואלה! חדשות, שקט מתוח בעכו מחשש להתחדשות המהומות, באתר וואלה! NEWS, 12 באוקטובר 2008
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.