ספלנקטומיה

ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
ספלנקטומיה

ספלנקטומיהאנגלית: Splenectomy) היא ניתוח כריתת הטחול.

רקע

ערך מורחב – טחול

הטחול הוא איבר לימפואידי רך מאוד, בצבע סגול-אדום, הממוקם מתחת לסרעפת בצדו השמאלי של הגוף. הטחול מייצר תאי דם לבנים. אוגר אותם למקרה חירום והורס אותם בסיום תקופת תפקידם, הנעה בין 3–3.5 חודשים לתא דם אדום וכ-13–15 ימים לתא דם לבן.

כריתת טחול היא ניתוח מורכב יחסית אך בטוח.

אחרי שפותחה שיטת הלפרוסקופיה, פחת הצורך בניתוח הכולל פתיחת הבטן. עם זאת, במקרים מסוימים ניתוח פתוח הוא בלתי נמנע: לדוגמה, כאשר הטחול מוגדל מאוד ודחוס על פני כמה מערכות איברים, הסיכוי להוציא אותו בעזרת לפרוסקופ ללא פגיעה באיברים אחרים קטן מאוד, ולכן מעדיפים כירורגים להימנע ממנו ולבצע הליך הכולל את פתיחת הבטן.

קרע של הטחול

הסיבה השכיחה ביותר להוצאת טחול היא קרע שלו, על פי רוב כתוצאה מתאונה או ממכה מאוד חזקה בבטן. מצב זה נחשב לרציני ושכיח בפגיעות בטן, מכיוון שכמות גדולה של דם עלולה להישפך אל תוך חלל הבטן. כאשר מתרחשת קריעה של הטחול, המעטפת נקרעת ראשונה ולאחר מכן הרקמה שבתוכו, אך הקופסית הקשיחה של הטחול, שבהּ נמצא רוב הדם, יכולה להחזיק את הדימום לזמן מה. למרות זאת, במקרים אלה נדרש ניתוח בדחיפות, כדי למנוע איבוד דם רציני.

לפרוסקופיה לכריתת טחול

ממחקר שנערך בין ינואר 1990 למרץ 1996 במטרה לבדוק האם עדיף להשתמש בלפרוסקופיה או בניתוח הכולל את פתיחת הבטן לכריתת הטחול,[1] עולה כי אנשים שעברו כריתת טחול באמצעות לפרוסקופיה איבדו פחות דם והחלמתם הייתה מהירה יותר.

סיבות לכריתת טחול

  • כאשר הטחול גדל עד כדי כך שנהיה הרסני לטסיות דם.
  • כדי לאבחן סוגי לימפומה מסוימים.
  • כאשר המיתרים האוחזים את הטחול מתרופפים.
  • כאשר טסיות נהרסות בטחול כתוצאה של תהליך אוטואימוני.
  • כאשר הטחול מדמם עקב טראומה פיזית.
  • בעקבות קרע ספונטני בטחול.
  • לטיפול ב-CEP
  • כאשר מתפתחת ציסטה על הטחול.

סיבות לטחול מוגדל המצדיקות ניתוח

לימפומה ולימפומת הודג'קין

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו.

כריתת טחול פחות נפוצה במקרה של לימפומה או לימפומת הודג'קין. בלימפומה הטחול נוטה להיות מוגדל, אך כדי לקבל את ההחלטה האם לבצע כריתה שלו יש צורך בקיום תנאים נוספים כגון: הגדלה מאסיבית שלו או אבחון ולפיו זהו המקום היחיד שבו נמצאת הלימפומה.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. Brunt, M., et al., 'Comparative analysis of laparoscopic versus open splenectomy', The American Journal of Surgery‏, Volume 172, Issue 5, November 1996, pp. 596-601. (באנגלית)

הבהרה: המידע במכלול נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.