סנפיר (יחידה)

יחידת סנפיר (בעבר: היחידה לביטחון נמלים, בר"ת: יב"ן) הוקמה בשנת 1977 על ידי חיל הים הישראלי כדי להפחית את הנטל על שייטת 13 ומתוך שאיפה להתמקצעות בהגנה על הנמלים בישראל. בראשית, תפקידה היה לאבטח את נמלי ישראל האזרחיים והצבאיים ואת בסיסי חיל הים בשגרה ובחירום מפני איומים יבשתיים, על-מימיים ותת-ימיים. איומי הייחוס הם בין היתר פעילות חבלנית עוינת, מיקוש וכיוצא בזאת. במהלך העשור האחרון שינתה את פניה והוכפפה תחת פלגות הבט"ש (פלגה 916, פלגה 915, פלגה 914), להבדיל מהעבר בו הייתה כפופה ליחידה למשימות תת-מימיות או לפלגת אג"מ, כמו כן בשנת 2006 שונה שמה לסיירת סנפיר[1]. השינויים אפשרו מעבר תודעתי אצל לוחמיה לצד שינוי משימות, מיחידה מגננתית שכל תפקידה הוא הגנה על נמלים, ליחידה יוזמת היוצאת למשימות בט"ש מיוחדות בגבולות הימיים של המדינה.

מבנה היחידה ומשימתה

היחידה מורכבת מצוותי סיור ממונע, הכוללים כלי שיט וצוללים הגנתיים. על אף הדמיון בין יחידות סנפיר השונות, אופי היחידה וגודלה נקבע על פי הזירה בה היחידה מוצבת. לכל זירה ישנה יחידת סנפיר בעלת צביון ייחודי לה, מגוון ועומס הפעילויות המיוחד של הזירה בה היחידה משרתת. מפקד היחידה הוא קצין בוגר קורס חובלים, מפקד כלי בט"ש או קצין בוגר שייטת 13. לוחם או לוחמת ביחידה נקראים לוחמי סנפיר ותפקידהם העיקריים הם:[1]

  1. אבטחה ימית של הנמלים הצבאיים מפני פעילות חבלנית עוינת מכיוון הים. האבטחה מבוצעת על גבי סירות מדגם "צרעה".
  2. סריקת אוניות הנכנסות לחופי מדינת ישראל, על מנת להסיר חשש לפעילות חבלנית עוינת.
  3. סיורים בגבול הימי של מדינת ישראל בשיתוף פעולה עם פלגת הדבורים.
  4. פעילות הרתעתית ומניעתית במסגרת הביטחון השוטף הדורשת הפעלת כלי שיט קטנים.

תהליך הכשרה

במהלך המסלול עוברים חיילי היחידה קורסי הכשרה ייעודיים: קורס טכנאי קשר אלקטרוני תת-ימי, קורסי גילוי, זיהוי ושליית מוקשים וניטרולם, קורס לוט"ר וקורסי לחימה אחרים. לאורך המסלול משרתים יחד לוחמות ולוחמי סנפיר. ללוחמים שסיימו את המסלול הבסיסי בבה"ד חיל הים, בהצטיינות, ניתנת אפשרות הבחירה לעבור לשרת ביחידה למשימות תת-מימיות. לאחר הקורס מוצבים לוחמי סנפיר ביחידות השטח, שם מתחיל תהליך "הכשרת הלוחם" הכולל הכשרה לתפעול אמצעי לחימה של היחידה, מטווחים ימיים בתרחישי פח"ע, התמחות בצלילה הגנתית ותפעול סירות גומי והסמכות בסירות הליבה של היחידה ("צרעות"). בסוף מסלול ההכשרה מוענקת ללוחמים סיכת "לוחם סנפיר". לאחר שירות בן שנה וחצי ביחידה ניתנת האפשרות להתחיל במיונים והכשרות לקראת קורס מתקדם בבה"ד חיל הים המסמיך לוחמים לתפקיד מפקדי "צרעות". זהו מסלול לא שגרתי בחיל הים, לאור העובדה שללוחמים אלה ניתנת האפשרות לפקד על כלי שיט לוחם בהיותם חוגרים ולא קצינים כמו בשאר כלי השייט של החיל.

אמצעי לחימה

רוב אמצעי הלחימה של היחידה מסווגים .

הנשק הקל של הלוחמים הוא רובה מסוג מיקרו תבור.

כאשר הלוחמים יוצאים הביתה הם מצטיידים באקדח או במיקרו תבור,

במהלך האימונים לוחמי הסנפיר שטים על סירות גומי מסוג צרעה וכאשר צריכים הם יורדים ממנה למשימות מיוחדות על הקרקע

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. 1 2 על פי אתר חיל הים
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.