סל (תיק)

סל הוא מיכל בו ניתן לשים או לאחסן דברים, ולהעבירם ממקום למקום. סלים עשויים באופן מסורתי מקנים, קש, ענפים ונצרים מהצומח, אחרי המהפכה התעשייתית התחילו לקלוע, ללפף ואף לתפור סלים גם מסיבי בד, שאריות בדים, חבלים חוטי מתכת, פלסטיק או חומרים גמישים אחרים. הסל יכול להיות פתוח, או לכלול גם מכסה. לרוב הסלים נישאים ביד. יש סלים עם ידיות או רצועות לנשיאה. כיום אפשר למצוא גם סלים יצוקים בצורה המדמה קליעה של חומרים טבעיים.

היסטוריה

אנשים יצרו סלים מהצמחים של סביבתם וככה בכל מקום סלים קבלו צורות או מרקמים שונים, מקומיים. תכונות הצמחייה המקומית השפיע על אופן עשיית הסל ולעיתים אנשים הסל יוצר ככל הנראה למטרות שימוש יומיומי, וכן למטרות יופי ואסתטיקה. [1], סלים עשויים מקש וענפים שהתאבנו נמצאו במקומות שונים. עד ימינו אפשר למצוא סלים מחומרים טבעיים שמיוצרים באותו שיטות וצורות כמו הסלים העתיקים, לצד סלים מודרניים שבהם שמרו רק על הצורה העתיקה אבל יוצרים אותה מחומרים שונים.

ארכאולוגים סבורים שבמזרח התיכון השתמשו באותן שיטות אריגה ליצירת מחצלות וסלים בימי קדם.

תבת משה הידועה לנו מהתנ"ך הייתה למעשה סל קלוע מגומא מצופה בחימר וזפת[2], כדי למנוע כניסת מים. המצרים ידעו לקלוע סלים גדולים לשוט בהם על המים.

במסורת שלנו הסל מחובר לחג השבועות, לטקס העלאת הביכורים. כל ילד שגדל בארץ למד לשיר את 'סלינו על כתפינו'[3], מילים: לוין קיפניס, לחן: ידידיה אדמון.

בעת העתיקה התפתח גם הייצוג של דמות האישה הכפרית הנושאת סל על ראשה; בתקופת יוון העתיקה מקובל היה מנהג ה"קנפורוס" (Kanephoros), בו הוענק לנשים צעירות נבחרות שעוד לא נישאו, הכבוד לשאת סל ובו האביזרים המיועדים לטקסים מסורתיים של הקרבת קורבנות.

הסלים שימשו כנושא גם באמנות, ושם יש להם צורות רבות ומגוונות.

בשנות ה-50 של המאה ה-20 הייתה שיבה לאריגה ועמה שינוי גישה לעשית סלים לא רק כמיכל לאחסון ונשיאת חפצים, אלא גם כפריט אמנותי[4]. ליצירות אמנות אלו הייתה השפעה גם על עיצובי הסלים השימושיים.

בשנים האחרונות של המאה ה-20, עם התפתחות המודעות לאיכות הסביבה, מתחילים לראות ייצור סלים- מיכלים מחומרים תעשייתיים שכבר אינם בשימוש, שאריות בד, סרטי צילום ישנים, חבלים[5], כבלי חשמל. חוטים שונים ומשונים.

הסל כסמל או דימוי

הסל גם מסמל לעיתים רחם או [6]דמות נשית.

ראו גם

ביטויים לשוניים

  • שם את כל הביצים בסל אחד [עגה]
  • סל מלא ספרים
  • סל התקציב

קישורים חיצוניים

ראו סל בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. Edward Lucie-Smith, The Story of CRAFT 'The Craftsman`s Role in Society, Ithaca, New york: Cornell/Phaidon books, 1981, 1981, פרק The Beginnings, עמ' 23, ISBN 0-8014-1428-8. (באנגלית)
  2. לכסיקון מקראי, עריכה: מנחם סוליאלי ומשה ברכוז, תל אביב: דביר, תשכ"ה, תשכ"ה, כרך ל-ת, עמ' 883. (בעברית)
  3. מילים לוין קיםניס , לחן ידידיה אדמון, סלינו על כתפינו, זמרשת, פרויקט חירום להצלת הזמר העברי המוקדם
  4. Ed Rossbach, THE NEW BASKERY, New York: Van Nostrand Reinhold, 1976, 1976, פרק The New Basketry, עמ' 8, ISBN 0-442-27055-0. (באנגלית)
  5. McCall`s Crochet Treasury, New York: Simon and Schusster/ The McCall, 1977, 1976, פרק Crochet for the kitchen, עמ' 304, ISBN 0-671-22317-8. (באנגלית)
  6. J.E. Cirlot, A Dictionary of Symbols, תרגום: Jack sage, New York: Barnes & Noble, 1995, 1971, עמ' 23, ISBN 0-88029-702-6. (באנגלית)
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.