סימביאן

סימביאן (Symbian OS) הייתה מערכת הפעלה לטלפונים סלולריים שפותחה על ידי נוקיה, המבוססת חלקית על קוד פתוח. המערכת תומכת בפלטפורמות x86 ו־ARM. רוב רובם של המכשירים של חברת נוקיה מהנוקיה105 ועד הסמארטפונים של נוקיה כגון סדרת nokia lumiaמבוססים על מערכת זו, וכן גם חלק ממכשירי סוני אריקסון, מוטורולה וסמסונג. גירסת הסימביאן האחרונה נקראה Symbian belle (סימביאן בל) והוכרזה בשנת 2012. לאחר המעבר של נוקיה ל־Windows Phone הופסקה התמיכה בסימביאן (בינואר 2014). באמצע 2014 נוקיה פיתחה מערכת הפעלה חדשה בשם z launcher המבוססת על אנדרואיד.

סדרות הטלפונים

הטלפונים של נוקיה עם symbian מתחלקים למספר סדרות המיוצגות בs-קיצור של series.

  • s_30- הטלפונים הפשוטים כגון נוקיה 105
  • s_30+ דומה מאוד לs_30 אך עם יכולות מדיה בסיסיות למשל נוקיה 108 ו נוקיה 110 ו נוקיה 230
  • s_40 המוכרת למשל-נוקיה C2-01 ונוקיה 208.הערה: נוקיה 3310 איננו שייך לסדרה זו.הוא לא עם סימביאן.הוא עם מערכת הפעלה YumOS
  • s_60 "סמארטפונים" טלפוני מקשים חכמים למשל נוקיה c5
  • s_90 סמארטפוני מגע

Symbian LTD

חברת Symbian LTD הוקמה ביוני 1998, בעקבות שותפות בין החברות אריקסון, נוקיה, מוטורולה ו-Psion. כיום נוקיה מחזיקה ב-56% ממניותיה, והצהירה בשנת 2008 כי בכוונתה לרכוש את כל מניות החברה.

בפברואר 2011 הכריזה נוקיה, על זניחת מערכת ההפעלה במכשירים חדשים, ומעבר לשיתוף פעולה עם מיקרוסופט, להשקת מכשירי Windows Phone. נוקיה הבטיחה המשך תמיכה במערכת לפחות עד 2016.

סוגי מערכות הפעלה

ישנן שני סוגי מערכות הפעלה סימביאן נפוצות: האחת S60, הקיימת בטלפונים חכמים של נוקיה, סמסונג, סנדו, סימנס. והשנייה Symbian UIQ התומכת בשימוש במסכי מגע גדולים. היצרניות המשתמשות במערכת הפעלה זו הן סוני-אריקסון, מוטורולה ונוקיה.

לקראת סוף 2010 נוקיה השיקה את Nokia N8, מכשיר הדגל החדש שלה לרבעון הראשון של שנת 2011. במכשיר מופעלת הגרסה חדישה של סימביאן: Symbian^3. בחודש הרביעי של שנת 2011 הכריזה נוקיה על שדרוג נוסף למערכת ההפעלה הקיימת - Anna, הכולל שינוי הממשק הקיים במערכת Symbian^3 (מקלדת QWERTY מלאה חדשה, שירותי הOvi Map והדפדפן הקיים).

כיום סימביאן סובלת מירידה רבה בפופולריות שלה, בעיקר עקב טיעונים כי זו מערכת מסורבלת, ובגלל הצלחת מתחרותיה אנדרואיד ומערכת ההפעלה של האייפון - iOS. ב 1 בינואר בשנת 2014 נסגרה סופית התמיכה בסימביאן ,הטלפון החכם Nokia Pureview 808 הוא מכשיר הסימביאן האחרון ,נוקיה התמקדה בשיווק ופיתוח סדרת הטלפונים החכמים Lumia (לומיה) אשר כוללת את מערכת ההפעלה Windows Phone של חברת מיקרוסופט וגם הכריזה על הטאבלט הראשון שלה, שגם היה חלק מסדרת ה-Lumia, הטאבלט כלל את מערכת ההפעלה Windows 8 RT של חברת מיקרוסופט. בחודש פברואר חברת נוקיה הכריזה על סדרת טלפונים חכמים (סמארטפונים) הכוללים את מערכת ההפעלה אנדרואיד של חברת גוגל - הסדרה נקראה Nokia X והיא כללה כ-3 דגמים.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.