סטטיסטיקה א-פרמטרית

סטטיסטיקה א-פרמטרית היא ענף בסטטיסטיקה היסקית המפתח שיטות ניתוח נתונים הנעזרות בהשערות שונות מהמקובל ועל פי רוב מעטות מהמקובל. שיטות מתחום הסטטיסטיקה הא-פרמטרית הן שימושיות כאשר אי אפשר להשתמש בהשערות המקובלות בעת ניתוח הנתונים וכאשר יש עניין להגביר את רמת האמינות של המסקנות על ידי הפחתה של מספר ההשערות עליהן נשענים.

כאשר מניחים פחות הנחות, יש על פי רוב צורך במדגמים גדולים יותר.

דוגמאות:

 • מהירות הקלדה אינה מתפלגת באופן נורמלי, כפי שהוכיח זאת דרוג'[1] בעזרת מדגם של אלפי קלדנים. על כן, כאשר מנסים להבדיל במחקרים בין מהירות ההקלדה של קבוצות שונות, אי אפשר לבדוק את מובהקות ההבדל בין קבוצות הקלדנים בעזרת מבחן t ויש צורך להחליפו במבחן מתחום הסטטיסטיקה הא-פרמטרית, מבחן מאן ויטני U [2].
 • חוקר שבודק תכונה באוכלוסייה שטרם נבדקה לפניו אינו יודע אם התכונה זו מתפלגת בהתפלגות נורמלית. הוא נוטה להאמין שהתפלגות תכונה זו היא כן נורמלית, אולם הוא מגלה שהמדגם שלו גדול דיו כדי להשתמש בשיטות א-פרמטריות בעת ניתוח הנתונים ולשחרר אותו מהצורך להניח הנחות כל שהן על אודות התפלגות אותה תכונה באוכלוסייה.
 • כאשר הערכים הנמדדים הם מסולם מדידה סִדרי (אורדינאלי), אין משמעות לסכום או למנה של ערכיהם ובניתוח הנתונים שלהם יש לפנות לשיטות שאינן מניחות משמעות כזו.

לקריאה נוספת

 • Siegel, S. and Castellan, N.J.: Nonparametric statistics for the behavioral sciences, New York, McGraw-Hill, 1956 reviewd 2008
 • Corder, G.W. & Foreman, D.I, "Nonparametric Statistics for Non-Statisticians: A Step-by-Step Approach", Wiley (2009) (ISBN 9780470454619)
 • Wasserman, Larry, "All of Nonparametric Statistics", Springer (2007) (ISBN 0387251456)
 • Gibbons, Jean Dickinson and Chakraborti, Subhabrata, "Nonparametric Statistical Inference", 4th Ed. CRC (2003) (ISBN 0824740521)

הערות שוליים

 1. Droege, R.C.: National Typing Test Norms. Personnel Journal 45:34-38, 1966
  • Mazer, B., Dumont, C., and Vincent, C.: Validation of the assessment of computer task performance for children. Disability and Technology 15(1):35-43, 2003
   *Dumont, C., Vincent, C., and Mazer, B.: Development of a standardized instrument to assess computer task performance.American Journal of Occupational Therapy 56(1):60-8, 2002
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.