סחלין (מחוז)

סחלין (אובלסט)
Сахалинская область
מדינה רוסיה  רוסיה
מחוז פדרלי המחוז הפדרלי של המזרח הרחוק
מחוז כלכלי המחוז הכלכלי של המזרח הרחוק
מושל אולג קוז'מיאקו
בירת האובלסט יוז'נו-סחלינסק
שפה רשמית רוסית
שטח 87,100 קמ"ר (דירוג: 40)
תאריך ייסוד 2 בינואר 1947
אוכלוסייה
  באובלסט
  צפיפות

498,000  (נכון ל-2010)
5.72 נפש לקמ"ר (נכון ל-2010)
אזור זמן UTC +11
www.adm.sakhalin.ru

לחצו כדי להקטין חזרה

(למפת מחוז סחלין רגילה)
 
קורסקוב
אוחה
פורונייסק
נוגליקי
אלכסדרובסק-סחלינסקי
יוז'נו
קורילסק
סוורו-קורילסק
מחוז סחלין

מחוז סחליןרוסית: Сахалинская область, בתעתיק: סחלינסקייה אובלסט) הוא סובייקט בפדרציה הרוסית. המחוז נמצא בשטח המחוז הפדרלי של המזרח הרחוק הרוסי. המחוז נמצא על חוף ים אוחוצק והאוקיינוס השקט.

המחוז הוקם ב-2 בינואר 1947 וכולל את האי סחלין והאיים הקוריליים הנמצאים בים אוחוצק ובים יפן ומהווים שטחים במחלוקת ביחסים עם יפן לאחר שהשטח נכבש על ידי ברית המועצות בתקופת מלחמת העולם השנייה. מבחינה אדמיניסטרטיבית המחוז מחולק ל-17 אזורים. בשטח המחוז נמצאים כ-160 הרי געש והוא מתאפיין ברמת פעילות סייסמית גבוהה.

דמוגרפיה

כ-86% מאוכלוסיית המחוז מתגוררת בערים. בעיר הגדולה - יוז'נו-סחלינסק מתגוררים כ-182 אלף תושבים.

הרוסים מהווים כ-85% מאוכלוסיית המחוז, הקוריאנים כ-5% והאוקראינים כ-5%. במהלך השנים האחרונות רמת התמותה עולה על רמת הילודה ואוכלוסיית המחוז קטנה. כל האוכלוסייה היפנית שהתגוררה באזור עברה ליפן.

כלכלה

בשטח המחוז נמצאים שדות נפט וגז טבעי רבים. בנוסף לכך התגלו מרבצי פחם. הכלכלה מתבססת על עיבוד דגים ועץ.

היסטוריה

בימי הביניים השטח היה שייך לאימפריה הסינית. בהמשך החלה ההתיישבות הרוסית והיפנית באזור. בהתאם להסכם משנת 1686 הכירו הרוסים שהאי סחלין שייך לסין.

בשנת 1845 הכריזה יפן על האזור כשטח שלה. בהסכם משנת 1855 חולק שטח האי סחלין בין רוסיה ליפן. בשנת 1857 הוקמה בסחלין מושבת עונשין על ידי הרוסים. בחוזה סנקט פטרבורג משנת 1875 כל שטח האי סחלין הועבר לרוסיה, והאיים הקוריליים עברו ליפן. כתוצאה ממלחמת רוסיה-יפן בשנת 1905 כל השטח הועבר ליפן.

באוגוסט 1945 כבשו הרוסים את כל השטח ומחזיקים בו עד היום. עמדת יפן הנוכחית היא שיש להחזיר ליפן את האיים הקוריליים, כתוצאה מכך טרם נחתם הסכם שלום בין המדינות.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.