סחלב סורי

סחלב סורי
מיון מדעי
ממלכה צומח
מערכה בעלי פרחים
מחלקה חד פסיגיים
סדרה אספרגאים
משפחה סחלביים
סוג סחלב
מין 'סחלב סורי'

סחלב סורי (שם מדעי: Anacamptis morio subsp. syriaca) הוא אחד המינים הנדירים ביותר במשפחת הסחלביים Orchidaceae, בסוג סחלב. בישראל הוא בסכנת הכחדה[1][2]. הוא נצפה גדל ברמת הגולן ובחרמון הנמוך ברום של 1,000–1,100 מטר בהר קטע סמוך ליישוב נמרוד.

אזורי תפוצה

אזורי התפוצה של הסחלב הסורי בדרך כלל בבתות של סירה קוצנית בקרקעות שאינן מלוחות. מרמת הגולן וצפונה, סוריה, טורקיה וקפריסין. כאשר החרמון הוא הגבול הדרומי של תפוצתו. חבלי צמחייה ים תוכני והחרמון.

תיאור הצמח

הסחלב הסורי הוא צמח ממשפחת הסחלביים, גאופיט עדין וקטן בגובה 10–20 ס”מ. העלים מוארכים-דמויי איזמל, רובם בשושנת בבסיס הצמח, 3-1 עלים עוטפים את הגבעול בחלקו התחתון. שפת העלה תמיתה ללא עלי לוואי. הגבעול זקוף ירוק בחלקו התחתון, ארגמני בחלקו העליון. ברוב חודשי השנה נוף הצמח נעלם.

הפריחה והפרי

פורח בחודש מרס עד תחילת אפריל[3]. התפרחת היא אשכול קצר, בקצה הגבעול, בעל פרחים לא רבים ולא צפופים. הפרח ורוד-לבן. עלי העטיף העליונים ורודים, מפוספסים ויוצרים קסדה מעל לפרח. השפית לבנה חלקה דמוית ביצה מוארכת או מחולקת לשלוש אונות לא ברורות. שתי האונות הצדדיות קצרות וגדולות מהאונה המרכזית. השוליים הצדדיים של השפית נוטים מטה. כל פרח נושא בחלקו האחורי דורבן דמוי גליל אופקי, או מתעקל מעט כלפי מעלה[1]. הפרח כולו עדין ומאורך יותר ממינים אחרים.

בהשוואה לסחלב הפרפרני הפרח של הסחלב הסורי דומה לפרח של הסחלב הפרפרני אבל קטן יותר (בערך 1/3 גודל)[4], השפית שלו חלקה וחסרת ציורים עם נטייה לבהירות עד לבן. הדורבן שלו ישר או מתרומם כלפי מעלה - שלא כמו בסחלב הפרפרני. כמו כן השפית של הסחלב הסורי, מחולקת ל-3 בניגוד לפרפרני שהשפית שלו בצורת מניפה[2].

הפרי הוא הלקט מוארך בעל זרעים זעירים.

גלריית צילומים

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.