סחלביים

סחלביים
מיון מדעי
ממלכה צומח
מערכה בעלי פרחים
מחלקה חד־פסיגיים
סדרה אספרגאים
משפחה סחלביים
שם מדעי
Orchidaceae

סחלביים היא משפחת צמחים בסדרת האַספָּרָגָאים. זוהי הגדולה במשפחות הצמחים – היא מונה יותר מ-800 סוגים וכ-25,000 מינים לפחות (מספר המינים המדויק אינו ידוע, עקב שיטות המיון השונות בעולם). המשפחה עשירה ומגוונת בפרחי הנוי שלה, הנחשבים כפרחים יקרים ומפוארים.

סחלבים נפוצים במיוחד באזורים טרופיים, אך ניתן למצוא סחלבים בטבע ברוב העולם. הם נחשבים לצמחים המורכבים ביותר בממלכת הצמחים. צורתם הייחודית של הפרחים הגדולים, צבעוניותם ואפשרות ההכלאה בין הסוגים נותנים ערך מסחרי מיוחד לסחלביים כצמחי נוי. קיימות מעל מאה אלף הכלאות של סחלבים.

תכונות ייחודיות

לסחלב מנגנונים מתוחכמים לשיתוף פעולה עם סביבתו. רוב הסחלבים הם אפיפיטים או מטפסים על צמחים אחרים, אך הם אינם טפילים. על מערכת השורשים שלהם גדלה פטריית מיקוריזה המספקת חומרי מזון לסחלב המתפתח. דרכי משיכת חרקים להאבקה הן מגוונות ומתוחכמות. במינים רבים, עלה העטיף התחתון של הפרח, השפית, משמש "משטח נחיתה" לחרקים המאביקים את הפרח ובחלקם היא מדמה צורה של חרק נִקבי. בחלק מהדבורניות יש לשפית צורת דבורה והפרח מדיף ריח של דבורה, דבר המושך דבורים זכרים אליו. לפרחי הסוג Bulbophyllum יש ריח של פגר רקוב שמושך אליו זבובים. למינים רבים של הסחלביים יש דורבן המושך עשים המגיעים לצוף שבתוך הדורבן עם לשונם הארוכה. אבקת הפרח שמורה בגושים הקרואים אבקיות והמחוברים לזנבון הדבוק לבלוטה המפרישה חומר דביק. הזנבון שבו האבקית מתנתק מהפרח ונדבק לחרקים המבקרים אותו. כשהחרק מבקר פרח אחר הוא מעביר את אבקת הפרח לשחלה שלו.

רבייה

זרעים

רביית סחלביים נעשית בעיקר על ידי זרעים. זרעי הסחלביים הם על-פי רוב כמעט מיקרוסקופיים, "זרעי אבק". תכונה זו מקנה להם כושר הפצה למרחק רב, אך גם מגבילה מאד את קצב התפתחות הנבט. מכיוון שהזרעים חסרי חומר מזין (אנדוספרם), צמיחתם איטית והזמן שבו הזרע מתפתח לצמח בוגר יכול להגיע עד עשר שנים. כדי שהזרעים ינבטו ויתפתחו בטבע יש צורך בנוכחות הפטרייה שאיתה גדל הסחלב בסימביוזה. ריבוי מסחרי של זרעי סחלבים נעשה במעבדות על גבי מצע מעוקר של ג'ל הכולל חומרי מזון או על מצע של הפטרייה. בתרבות, משך הזמן לפרחים הראשונים הוא עד חמש שנים.

ריבוי וגטטיבי

סחלבים ניתנים לרבייה גם מחלקי צמח. סוגים מסוימים מצמיחים "קייקי" (צמח בת הנוצר מהבסיס), הניתן להפרדה מצמח האם אחרי שהוא מפתח שורשים ועלים. סוגים אחרים מצמיחים ייחורי אוויר עם שורשים בחיקי העלים, ואלו ניתנים להפרדה מצמח האם. השיטה המודרנית משתמשת בתאים מריסטמטיים, תאי גזע של הצמח, הנמצאים בראשי פקעי העלים. רקמה עם תאים אלו מוכנסת לכלים שבהם תמיסה של חומרי מזון, וממנה מתפתח צמח המועבר למצע גידול.

שימור

כל סחלבי הבר מוגנים מסחר בינלאומי במסגרת ה"Convention on the International Trade in Endangered Species of Wild Flora and Fauna) "CITES). הם נחשבים כמינים בסכנה או באיום במקומות הגידול הטבעי שלהם.

שימושים

השימוש העיקרי של הסחלב הוא כפרח נוי, באדמה או בזר. מרכיבי סחלב משולבים בבשמים.

וניל

פולי סחלב הווניל משמשים לתיבול, בעיקר לקינוחים. משתמשים בזרעים או במיצוי כהלי של הפול. במקור הווניל הוא ממקסיקו, אבל כיום מגדלים אותו בעיקר במדגסקר, בהודו ובסין. בגלל מחירו, בדרך כלל משתמשים בתמציות המכילות ונילין מלאכותי, המרכיב העיקרי של הווניל הטבעי, במקומו. הצרכן הגדול ביותר של הווניל הוא חברת קוקה קולה.

הסחלב

משקה הסחלֶב פופולרי במזרח התיכון. הוא עשוי מעמילן של פקעת הסחלב ובגלל מחירו הגבוה הוא מעורבב עם עמילן ממקורות אחרים ובמי ורדים. בעיר קרמאנמרש בדרום טורקיה מכינים אבקת סחלבים מיובשת מסוג "טיוברס" (tubers) הנקראת "מילד"(milled), המשמשת להכנת גלידה מסטיק טורקית הנקראת "דונדורמה".

סחלבי הבר בישראל

למרות מספרם הרב של מיני הסחלביים ברחבי העולם, המשפחה מיוצגת בישראל על ידי כשלושים מינים בלבד, כולם צמחים מוגנים. עם זאת, אפילו במספר כה קטן, למינים אלו יש מגוון עשיר של טיפוסים מורפולוגיים שונים ומנגנוני האבקה מתוחכמים. השמות המדעיים של מיני הסחלביים השתנו עם השנים. לאחר רביזיה פילוגנטית של הסוג סחלב (Orchis), הועברו מינים רבים מסוג זה אל הסוגים בן-סחלב (Anacamptis) וניאוטיניאה (Neotinea). למרות השינוי הסיסטמטי, השמות העבריים לא השתנו, דבר העלול ליצור בלבול. להלן רשימה מלאה ומעודכנת של הטקסונים הגדלים בר בישראל:

שם מדעי עדכני (על פי http://www.theplantlist.org)שם עבריתמונה
1 Anacamptis collinaסחלב השקיק
2 Anacamptis coriophoraסחלב ריחני
3Anacamptis israeliticaסחלב מצויר
4 Anacamptis laxifloraסחלב הביצות
5Anacamptis morio subsp. syriacaסחלב סורי
6Anacamptis papilionaceaסחלב פרפרני
7Anacamptis pyramidalisבן-סחלב צריפי
8 Anacamptis sanctaסחלב קדוש
9 Cephalanthera longifoliaסחלבן החורש
10Dactylorhiza romanaאצבענית רומאית
11 Epipactis helleborineבן-חורש רחב-עלים
12 Epipactis veratrifoliaבן-חורש גדול
13 Himantoglossum galilaeumרצועית הגליל
14 Limodorum abortivumשנק החורש
15 Neotinea maculataניאוטיניאה תמימה
16 Neotinea tridentataסחלב שלוש-השיניים
17 Ophrys apiferaדבורנית הדבורה
18Ophrys flavomarginataדבורנית צהובת-שוליים
19 Ophrys fuciflora subsp. bornmuelleriדבורנית נאה
20 Ophrys fuciflora subsp. fucifloraדבורנית גדולה
21 Ophrys fusca subsp. iricolorדבורנית כחלחלה
22Ophrys lutea subsp. galilaeaדבורנית צהובה
23Ophrys omegaifera subsp. israeliticaדבורנית שחומה
24Ophrys scolopax subsp. rhodiaדבורנית דינסמור (1)
25Ophrys sphegodes subsp. mammosaדבורנית הקטיפה
26Ophrys umbilicata subsp. umbilicataדבורנית דינסמור (2)
27Orchis anatolicaסחלב אנטולי
28Orchis galilaeaסחלב הגליל
29Orchis italicaסחלב איטלקי
30Orchis punctulataסחלב נקוד
31Platanthera holmboeiמרונית סרגלית
32Serapias orientalis subsp. levantinaשפתן מצוי

לקריאה נוספת

  • אמוץ דפני, הסחלבים בישראל, מסדה, 1981
  • מייקל פולן, אהבה ושקרים - תחבולות והבטחות חושניות מסייעות לסחלבים לפתות חרקים, וגם בני אדם, נשיונל ג'יאוגרפיק, גיליון 136, ספטמבר 2009
  • אסף שיפמן, סחלבי הבר בישראל, המדריך המלא, הוצאת שיפמן, 2017

קישורים חיצוניים

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.