סומכא

סומכא
מנהיגים דאווד מונשיזאדה
מייסד דאווד מונשיזאדה
מיקום במפה הפוליטית ימין קיצוני
חברי פרלמנט
0 / 100

מפלגת הפועלים הנאציונל-סוציאליסטית האיראניתפרסית: حزب سوسیالیست ملی کارگران ایران, תעתיק: חזב סוסיאליסת מלי כארגראן איראן, בקיצור: חזב סומכא) היה ארגון נאו-נאצי איראני.

מפלגת סומכא נוסדה ב-1952 על ידי דאווד מונשיזאדה, איראני ממוצא אזרי ומרצה באוניברסיטת מינכן ששירת באס אס ונפצע בקרב על ברלין במלחמת העולם השנייה. חברי הארגון היו תומכיו של אדולף היטלר בזמן המלחמה, ולאחר הקמת הארגון תרגם מונשיזאדה את כתביו לפרסית. הארגון גייס מעט תומכים באוניברסיטאות איראניות.

מפלגת סומכא אימצה את האופי של המפלגה הנאצית עם פולחן אישיותו של היטלר, הצדעה במועל יד ושימוש בצלב הקרס ובחולצה השחורה. הארגון היה חבר בתנועה הנאו-נאצית העולמית וראה את העם האיראני כחלק מהגזע הארי. במקביל, היה הארגון ידוע בנאמנותו לשאה. הוא התנגד לשליטתו של מוחמד מוסאדק, ואנשי הארגון הפעילו אלימות כלפי תומכיו של מוסאדק וכלפי תומכי מפלגת תודה, המפלגה הקומוניסטית האיראנית. הארגון קרא לאימוץ המסורת הפרסית במקום האסלאם והביע שנאה ליהודים, ערבים וקומוניסטים. פעילות הארגון דעכה לאחר שנת 1953 וחבריו עברו לתנועה הארית של הגנרל חסן ערפה.

בימינו קיימת קבוצה המייחסת לעצמה את השם "סומכא" ופעילה בעיקר באינטרנט.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.