סוליה (איבר)

סוליה, היא החלק התחתון של כף הרגל. היא מתחילה מן העקב, נמשכת דרך הקשת ומגיעה עד לכרית כף הרגל - לפני החלק התחתון של אצבעות כף הרגל. זהו החלק של כף הרגל שמונח על הקרקע בעת עמידה והליכה.

תכונות

סוליות כף הרגל מכילות את שכבות העור העבות ביותר בגוף, וזאת על מנת שיעמדו בלחץ שנוצר ממשקל הגוף עליהן בזמן עמידה והליכה, שלא יפצעו.

העור של סוליות כף הרגל חסר שיער, ויש לו הרבה פחות מלנין מאשר שאר הגוף, וזאת הסיבה שצבען של סוליות כפות הרגליים הוא בהיר יותר משאר העור בגוף. לסוליה יש מספר גדול של נקבוביות זיעה, בדומה לכף היד.

בנוסף, הוא אחד החלקים בגוף הרגישים ביותר למגע, וזאת עקב ריכוז גבוה של סיבי עצב, כ-200 אלף לכל סוליה.[1] עובדה זו עושה את סוליות כף הרגל רגישות לדגדוג, וזהו איבר שרבים רואים בו אזור ארוגני, שעיסויו גורם הנאה רבה למעוסה.[2] בשל כך, עיסוי סוליות הרגליים נעשה רבות לשם הרפיה ובילוי, ומחקרים מסוימים אף מראים שעיסוי המקום יכול לגרום לירידה משמעותית בכאבים, ואף להפחית עייפות ולקדם שינה טובה יותר.[3]

ראו גם

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. "5 reasons to wear or train in minimal (or no) shoes". barefootr.com.
  2. Brittan, Patti (2003). Complete Idiot's Guide to Sensual Massage. Alpha Books. ISBN 9781592570959.
  3. Lee, Jeongsoon; Han, Misook; Chung, Younghae et al. (2011). "Effects of Foot Reflexology on Fatigue, Sleep and Pain: A Systematic Review and Meta-analysis". Journal of Korean Academy of Nursing (Korean Society of Nursing Science (KAMJE)) 41 (6): 821–833. ISSN 2005-3673. doi:10.4040/jkan.2011.41.6.821. 
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.