סוכנות החלל הישראלית

סוכנות החלל הישראלית
מידע כללי
תחום שיפוט ישראל  ישראל
משרד אחראי משרד המדע והטכנולוגיה
תאריך הקמה 1983
מנהל/ת אבי בלסברגר[1]
מטה מרכזי תל אביב
סוכנות החלל הישראלית

סוכנות החלל הישראלית (סל"ה - הסוכנות הישראלית לניצול החלל, ידועה בחו"ל גם כ-Israel Space Agency - ISA) היא גוף ממשלתי שפועל במשרד המדע והטכנולוגיה. מטרתה להתוות תוכניות ודרכי פעולה לקידום המטרות הלאומיות האזרחיות של ישראל בתחום החלל, וכן לתאם בין הגופים השונים העוסקים בחקר החלל בישראל, לצרכים מדעיים ומסחריים.

התפתחות הסוכנות

לקראת שנות ה-80 החלה להתפתח בישראל תשתית מחקר ופיתוח בתחום החלל, בעיקר סביב תעשיות הביטחון ומכוני המחקר. בפעילות זו הסתמנה מגמה ברורה של פיתוח יכולת בניית לוויינים ואמצעים לשיגורם, לצד שאיפה מוצהרת להיכנס למועדון המדינות בעלות יכולת כזאת. ב-1981 הוקמה מנהלת החלל - "אתגר", תחת מפא"ת במשרד הביטחון במטרה לפקח אחר פרויקטי חלל לטובת צרכים צבאיים.

באפריל 1983 הקימה הממשלה, ביוזמת שר המדע, פרופ' יובל נאמן, את הסוכנות לניצול החלל (סל"ה) כגוף תיאום ופיקוח על תוכנית חלל לאומית.

בשנת 1982 הוקמה סוכנות החלל הישראלית, האחראית על תיאום תוכנית החלל של ישראל. בשנה שלאחר מכן, ראש המודיעין הצבאי החדש, אהוד ברק, השעה את כל העבודות ודוגל בסגירת כל הפרויקטים ותכנן להעביר את המשאבים הכספיים ששוחררו כדי למלא משימות עדיפות יותר, אמר. אולם דעתו לא הפכה לדומיננטית במחלקת הביטחון, ובשנת 1984 התעקש שר הביטחון משה ארנס לחדש את התוכנית.

בשנת 1984 הוחלט על הקמת מוקד הידע הלאומי בנושא חלל בתע"א, ונחתם חוזה בין התעשייה האווירית ומשרד הביטחון לפיתוח תשתיות ופרויקט לוויין תצפית ראשון. הוקמה מינהלת פרויקט בתע"א שבראשה עמד במשך שנים רבות ד"ר משה בר-לב.

ב-27 ביולי 2005 התכנסה הוועדה המנחה של סל"ה ואישרה את חזון הסוכנות:

"חקר החלל וניצולו הוא מכשיר חיוני להגנת החיים על כדור הארץ; מפתח להכרת היקום, כדור הארץ וסביבתו; מנוף לקידום טכנולוגי; מפתח לקיומה של חברה מודרנית וכלכלה מפותחת המבוססת על ידע; מוקד משיכה לכוח אדם מדעי וטכנולוגי איכותי". חזון סל"ה הוא: "לשמר ולהרחיב את היתרון היחסי של ישראל ולהציב אותה בקבוצת חמש המדינות המובילות בעולם בחקר החלל וניצולו".

מטרות-העל במימוש החזון הן:

  • לבנות ולקיים בחלל מערכות לוויינים לחקר החלל ולמחקר כדור הארץ מהחלל;
  • לפתח את הטכנולוגיות, הידע והתשתית המדעית (כולל מעבדות וכ"א מתאים) הנחוצים לחקר החלל;
  • לקדם שיתופי פעולה בינלאומי בחקר החלל וניצולו על מנת לחזק את האינטרסים הכוללים של מדינת ישראל;
  • לפעול לחיזוק הקשר בין המחקר והשימוש בחלל ובין החברה בישראל.

מנהלי הסוכנות

שםשנות כהונה
דרור שדה
דוד אביר
עקיבא בר-נון1989 - 1993[2]
מרסל קליין
אבי הר-אבןינואר 1995 – ספטמבר 2004[3]
צבי קפלןספטמבר 2004 – ספטמבר 2011[4]
מנחם קידרוןינואר 2012 – 2015[5]
אבי בלסברגרמאי 2016[1] -

יו"ר סוכנות החלל

שםשנות כהונה
יובל נאמן1983 - 2005[6]
יצחק בן ישראל2005 -[6][7].

שיתופי פעולה

לסוכנות החלל הישראלית הסכמי שיתוף פעולה חתומים עם סוכנויות החלל של: צרפת (CNES), ארצות-הברית (NASA), קנדה (CSA), הודו (ISRO), גרמניה (DLR), אוקראינה (NSAU), רוסיה (Roscosmos), הולנד (NLR) וברזיל (AEB).

בשנת 2018 במהלך ביקורו של ברנדסטיין ג'ם ראש סוכנות החלל נאס"א בישראל, נחתם הסכם להעמקת שיתוף הפעולה בין נאס"א לסוכנות החלל הישראלית[8].

פרויקטים

  • ונוס (Venus) - פיתוח בנייה ושיגור לחלל של מיקרו-לוויין מדעי לחקר כדור הארץ. שותפים: ממשלה, תע"א, אלביט (אלאופ), רפאל, סוכנות החלל הישראלית וסוכנות החלל הצרפתית (CNES).
  • טאווקס (Tauvex) - ייצור ושיגור טלסקופ חללי בתחום האולטרא-סגול למטרות תצפית אסטרונומית מהחלל. שותפים: ממשלה, אלביט (אלאופ), סוכנות החלל הישראלית וסוכנות החלל ההודית (ISRO).
  • סלושסאט (Sloshsat) - מיקרו-לוויין לחקר תופעת השכשוך של נוזלים בחלל. שותפים: רפאל, מעבדות NLR, FOKKER-SPACE, סוכנות החלל הישראלית וסוכנות החלל האירופית (ESA).

משגרים ישראליים

  • שביט - סדרת משגרי לוויינים. משמשת לשיגור לוויני אופק.

אסטרונאוט ישראלי

ב-16 בינואר 2003, כתוצאה של תיאום בין סל"ה ונאס"א, יצא לפועל פרויקט האסטרונאוט הישראלי. האסטרונאוט הנבחר היה אל"ם אילן רמון. משימתה של מעבורת החלל קולומביה ארכה 16 יום, בהם היה רמון אחראי על תפעול ניסויים ישראלים נבחרים אשר נשלחו על המעבורת. בין הניסויים היה ניסוי MEIDEX וניסוי הגן הכימי. ב־1 בפברואר 2003, כ-16 דקות לפני הנחיתה התפרקה המעבורת באטמוספירה, וכל צוות המעבורת נספה.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.