סגן ראש ממשלת ישראל

סגן ראש ממשלת ישראל
אליעזר קפלן, סגן ראש ממשלת ישראל הראשון
איוש נוכחי לא מאויש
תאריך כניסה לתפקיד 18 במרץ 2013
תחום שיפוט ישראל
ייסוד המשרה 1952
איוש ראשון אליעזר קפלן
ערך זה הוא חלק מסדרת
ממשל ופוליטיקה של ישראל

פורטל הממשל בישראל

סגן ראש הממשלה הוא תואר סמלי בממשלת ישראל המוענק לרוב, לראשי הסיעות השותפות לקואליציה מאז 1952. התפקיד נקבע בסעיף 5(ה) לחוק יסוד: הממשלה הקובע "שר יכול שיהיה סגן ראש הממשלה" והראשון ששימש בתפקיד זה היה אליעזר קפלן.

להבדיל מממלא מקום ראש הממשלה ומשימוש בתואר זה במדינות אחרות כבארצות הברית, תואר "סגן ראש ממשלה" בישראל כיום הוא נטול סמכויות, על כן אין הגבלה על מספר סגני ראש הממשלה, בניגוד לממלא מקום ראש ממשלה אשר יכול להיות אחד בלבד.

היסטוריה

תואר "סגן ראש הממשלה" הוא תואר שלא היה קיים בשתי הממשלות הראשונות, ו"נתפר" בשנת 1952 לצרכו של השר אליעזר קפלן בימיו האחרונים, בעת שלא יכול היה לכהן יותר כשר האוצר עקב מחלתו. קפלן שימש בתפקיד סגן ראש הממשלה כ-20 ימים עד לפטירתו. לאחר מכן לא השתמשו דוד בן-גוריון ומשה שרת באופציה זו של מינוי סגן ראש הממשלה.

לוי אשכול החזיר את השימוש בתואר בשנת 1963, עת מינה את אבא אבן לסגנו, ומאז ברוב הממשלות מונה סגן אחד או יותר לראש הממשלה. בכל ימי ממשלות מפא"י-המערך-העבודה (19481977) כיהן רק סגן אחד לראש הממשלה. מנחם בגין, בעלותו לשלטון הנהיג שני סגנים לראש הממשלה. בממשלת האחדות הלאומית גדל מספרם לשלושה (מהם אחד ממלא-מקום, כפי שהוזכר לעיל). בנימין נתניהו ואריאל שרון בממשלותיהם הראשונות, הגדילו את מספרם לארבעה, אך בממשלתו השנייה, שרון מינה רק שניים וממלא מקום. בממשלתו של אהוד אולמרט כיהנו ארבעה סגנים לראש הממשלה, ובנוסף כיהן ממלא מקום ראש הממשלה ומשנה לראש הממשלה אחד.

שמעון פרס, בהיותו ראש ממשלה לאחר רצח רבין (19951996), היה ראש הממשלה הראשון מאז 1963 שלא מינה לעצמו סגן. בממשלתו השנייה מונו שני סגנים. בנימין נתניהו בממשלתו השלישית לא מינה לעצמו סגנים כלל, זאת בניגוד לממשלותיו הקודמות (בהן כיהנו ארבעה סגנים).

בתפקיד סגן ראש הממשלה כיהנו בדרך כלל ראשי הסיעות השותפות לקואליציה, וראשי מפלגת השלטון באותה העת, כאשר בממשלת האחדות הלאומית (19841990) נשא אחד מסגני ראש הממשלה בתואר של "ממלא מקום ראש הממשלה" אשר הוא בתואר בלבד ולא בפועל (רק ב-2003, עם כניסתו לתוקף של חוק יסוד הממשלה החדש, נתווסף תוכן לתפקיד ממלא מקום ראש הממשלה).

עד כה כיהנו עשרים-וארבעה אישים כסגני ראש ממשלת ישראל.

רשימת סגני ראש ממשלת ישראל

לא בכל ממשלה היה סגן לראש הממשלה, הסגן הראשון, אליעזר קפלן כיהן בממשלת ישראל השלישית.

מספר הממשלהראש הממשלהסגני ראש הממשלהתמונה
3דוד בן-גוריוןאליעזר קפלן
11לוי אשכולאבא אבן
12לוי אשכולאבא אבן
13לוי אשכוליגאל אלון
14גולדה מאיריגאל אלון
15גולדה מאיריגאל אלון
16גולדה מאיריגאל אלון
17יצחק רביןיגאל אלון
18מנחם בגיןשמחה ארליך
יגאל ידין
19מנחם בגיןשמחה ארליך
דוד לוי
20יצחק שמירדוד לוי
21שמעון פרסיצחק נבון
דוד לוי
22יצחק שמיריצחק נבון
דוד לוי
23יצחק שמיריצחק נבון
דוד לוי
24יצחק שמירדוד לוי
משה נסים
25יצחק רביןישראל קיסר
27בנימין נתניהודוד לוי
זבולון המר
רפאל איתן
משה קצב
28אהוד ברקיצחק מרדכי
בנימין בן אליעזר
דוד לוי
29אריאל שרוןשמעון פרס
נתן שרנסקי
סילבן שלום
אלי ישי
30אריאל שרוןסילבן שלום
יוסף לפיד
31אהוד אולמרטשאול מופז
אלי ישי
אביגדור ליברמן (עד 18 בינואר 2008)
עמיר פרץ (עד 18 ביוני 2007)
אהוד ברק (מ-18 ביוני 2007)
32בנימין נתניהואביגדור ליברמן (עד 18 בדצמבר 2012)
אהוד ברק
אלי ישי
דן מרידור

ראו גם

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.