סארי (מחוז)

סארי (מחוז)
Surrey
מדינה הממלכה המאוחדת  הממלכה המאוחדת
אומת הבית אנגליה  אנגליה
אזור דרום-מזרח אנגליה
בירת המחוז גילדפורד
שטח 1,663 קמ"ר
אוכלוסייה
  במחוז
  צפיפות

1,135,500  (נכון ל-2011)
683 נפש לקמ"ר (נכון ל-2011)
אזור זמן UTC
www.surreycc.gov.uk

לחצו כדי להקטין חזרה

1) ספלת'ורן, 2) ראנימיד, 3) סארי הית', 4) ווקינג, 5) אלמברידג', 6) גילדפורד, 7) ווייברלי, 8) מול וואלי, 9) אפסום ואיוול, 10) רייגייט ובאנסטד, 11) טאנברידג'

סאריאנגלית: Surrey) הוא מחוז בדרום-מזרח אנגליה.

סביב לו מצויים מחוזות: לונדון רבתי (צפון מזרח), ברקשייר (צפון מערב), קנט (מערב), סאסקס מערב (דרום) והמפשייר (מזרח)' המפשייר (מערבית), סאסקס מזרח (מזרחית). עיר הבירה של המחוז היא גילדפורד. סארי הוא המחוז השלישי בגודלו בדרום-מזרח אנגליה. גבולותיו של המחוז כמעט ולא השתנו מאז שנת 1965, הוא נחשב למחוז עשיר יחסית.

המחוז מחולק ל-11 נפות: ספלת'ורן, ראנימיד, סארי הית', ווקינג, אלמברידג', גילדפורד, ווייברלי, מול וואלי, אפסום ואיוול, רייגייט ובאנסטד, טאנברידג'.

מבחינה תחבורתית, למחוז יש שירות רכבות מהיר לבירה לונדון, ובסמוך לו שוכנים נמלי תעופה כגון נמל התעופה לונדון הית'רו ונמל התעופה לונדון גטוויק.

היסטוריה

במאות ה-5 וה-6 האזור נשלט על ידי הסקסונים. במאה ה-7 סביבת סארי הייתה נתונה למחלוקת בין ממלכת מרסיה, ממלכת וסקס, ממלכת קנט. בשנת 825 התקבעה שליטתה של ואסקס בסביבה זו. בשנת 851 סארי הותקפה (כמו כל אנגליה) על ידי ויקינגים מדנמרק. ההתקפה הדנית מנתה 350 ספינות שנשאו מעל 15,000 לוחמים. כוחותיו של אתלוולף, מלך וסקס ניצחו את הוויקינגים והביאו את הפלישה לסיומה.

תחת בית טיודור נבנו ארמונות מלכותיים מפוארים בצפון מזרח סארי בסמוך ללונדון. תעשיית הבד המפותחת של סארי פחתה במאה ה-16 והתמוטטה במאה ה-17. בתקופה זו פרחו גם התנועות הפוליטיות באזור אשר פעלו לשיקום הארץ לאחר מלחמת האזרחים האנגלית. גדילתה של לונדון במהלך המאה ה-19 צמצמה מאד את שטח סארי, עד שגבולותיו הנוכחיים הוגדרו מחדש בשנת 1965. במחצית השנייה של המאה ה-19 נפתח במחוז בית קברות, מערכת רכבות, מסגד ראשון ומערכת חשמל ציבורית.

פוליטיקה וממשל

במועצת המחוז פועלים כ-80 נציגים. המפלגה הגדולה ביותר היא המפלגה השמרנית אשר מונה מטעמה כ-58 נציגים. להמפלגה הליברל-דמוקרטית יש כ-9 נציגים, ולמפלגת הלייבור יש נציג אחד.

כלכלה

בסארי יש את התמ"ג הגבוה ביותר לנפש בכל אנגליה. במחוז יש אחוז גבוה של עובדים בפיננסים. חברות נוספות שמעסיקות עובדים במחוז הן יוניליוור, פרוקטר אנד גמבל, קולגייט-פלמוליב, נסטלה, סאנופי, קימברלי קלארק ופייזר.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.