נתונים

נְתוּנִים (דָּאטָה) הם פרטי מידע הנכנסים כקלט לתוך מערכת מידע (במובן הכללי שלה: מערכת המעבדת נתונים ומפיקה פלט).

נתון משמעו הגדרת ערך למשתנה. ההגדרה יכולה להיות באמצעות סמלים או סימנים בעלי משמעות בהקשר של המשתנה. מתן הערך נעשה על ידי תצפית או ניסוי.

לדוגמה: המספר 10 הוא ערך. הגדרת המספר 10 כערך של משתנים שונים תהפוך אותם לנתונים. השעה: 10. הגיל: 10. המרחק: 10. עשר יכול גם להיות הערך של משתנה מצב הרוח. לרוב מלבד המשתנה נדרשת גם הגדרה של יחידת המידה. לדוגמה: המחיר 3 הוא נתון שלשם הבנת משמעותו יש לציין גם את יחידת המטבע הרלוונטית (3 אגורות, 3 שקלים, 3 דולרים). להגדרת הנתון שעה, נוסף על יחידת המידה יש לרוב לציין גם אם מדובר בשעת בוקר או אחר הצהריים, וכן יש לציין את המיקום הגאוגרפי. המילה כלנית היא ערך. כנתון, כלנית יכולה להיות הגדרה של: סוג פרח, שם, שם רחוב.

בתחום המחשוב נעשית לרוב הבחנה בין נתונים גולמיים למידע, כאשר נתונים מוגדרים כמספרים, אותיות וסמלים, ומידע מוגדר כנתונים שעברו עיבוד. לדוגמה: ממוצע של נתוני משכורת הוא עיבוד של נתונים קיימים. התוצאה שהתקבלה, יכולה כשלעצמה להפוך לנתון. כלומר הקניית הערך שהתקבל כתוצאת החישוב, למשתנה משכורת ממוצעת. במקרים רבים תהליכי עיבוד הם בעלי שלבים רבים, כך שתוצר העיבוד של שלב אחד הופך לנתון גולמי של תהליך העיבוד הבא. כמו כן, במקרים רבים המידע המבוקש מן המערכת, הוא נתון שקיים בה, לדוגמה המשכורת של עובד מסוים. והעיבוד שנעשה הוא הגישה למערכת והוצאת הנתון.

ייצוג נתונים מבוצע במחשב באמצעות סיביות, כאשר רצף סיביות יחד מייצג תו (אות, מספר או סימן). במחשב אנלוגי הנתונים מיוצגים על ידי גדלים פיזיקליים. מרבית המחשבים האנלוגיים הם חשמליים והנתונים מיוצגים בהם לרוב על ידי מתח או זרם. במחשבים אנלוגיים מכניים הנתונים מיוצגים על ידי מרחק או מיקום.

ניתן לאחסן את הנתונים בזיכרון המחשב באופנים שונים, לצורך ניהול ושליפה מהירה. לשיטה שבה הנתונים מאוחסנים, מבנה נתונים, יש חשיבות עבור אלגוריתמים שונים. אחת השיטות הנפוצות ביותר לאחסון כמות רבה של נתונים היא מסד נתונים או בסיס נתונים. אוסף גדול של מסדי נתונים מוגדר כמחסן נתונים.

עבור מחסני הנתונים מוגדרים כלים סטטיסטיים, המבצעים כריית מידע, כלומר מציאת קשרים סטטיסטיים בין נתונים שונים, שיכולים להעיד על קיום קשרים כאלו בפועל. לדוגמה: מתוך נתוני מכירות, מציאת קשר בין יום בשבוע לבין סוג הקונים שמגיעים לבצע קניות ברשת השיווק באותו יום.

בעת הזנת נתונים למערכת מידע נבדקת תקינותם של הנתונים, כדי להבטיח את אמינותם. חרף זאת, במהלך פעילותה של מערכת מידע, ובפרט במעבר למערכת מידע מתקדמת יותר, עולה צורך בטיוב הנתונים, כלומר שיפור איכותם של הנתונים שנאגרו במערכת. צורך זה נובע בדרך כלל מטעויות או חוסרים בנתונים המקוריים, או מטעויות הקלדה שלא התגלו בעת הזנת בנתונים לשם אחסונם בבסיס נתונים.

ראו גם

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.