נשיונל ג'יאוגרפיק

הנשיונל ג'יאוגרפיק סוסייטיאנגלית: National Geographic Society (או NGS) הוא ארגון חקר שהוקם בארצות הברית ב-27 בינואר 1888.

מנהלו הראשון של הנשיונל ג'יאוגרפיק היה אלכסנדר גרהם בל. מטרתו המוצהרת של הנשיונל ג'יאוגרפיק היא לקדם את הידע הכללי וידע הגאוגרפיה בפרט בין כלל הציבור. לצורך כך, כארגון המחקר הגדול בעולם ללא כוונות רווח, מקיים הארגון מחקרים מדעיים שונים וכן מוציא לאור מגזין, 'נשיונל ג'יאוגרפיק מגזין', ומפעיל ערוץ טלוויזיה. בנוסף, הארגון משתדל להפעיל מעורבות בחינוך נוער, ולשם כך הקים קרן קידום חינוך וגאוגרפיה. מקום מושבו הוא בוושינגטון די. סי. בירת ארצות הברית.

מגזין הנשיונל ג'יאוגרפיק

מגזין הנשיונל ג'יאוגרפיק, המוכר יותר כנשיונל ג'יאוגרפיק הוא כתב העת של הנשיונל ג'יאוגרפיק.

במגזין הנשיונל ג'יאוגרפיק מתפרסמות כתבות העוסקות בין השאר במחקרים שונים של הארגון, וכן נושאי גאוגרפיה, מדע, וכדומה. העותק הראשון של המגזין התפרסם תשעה חודשים לאחר הקמת הארגון. הוא נעשה לאחד מכתבי העת המוכרים ביותר בעולם, ובמהרה זוהה עם המלבן הצהוב, הלוגו הוותיק של הארגון שמהווה את סימן הארגון עד היום.

המגזין הוא ירחון המורכב מ-12 גיליונות בשנה (אחד לחודש), כשמדי פעם יוצאת מהדורה מיוחדת המוקדשת לנושא מסוים. בנוסף לכתבות בנושאים מגוונים, כגון היסטוריה, מדע, גאוגרפיה, וגאולוגיה, המגזין מוכר גם בשל איכות ותקן הצילומים המלווים את הכתבות. כבר מאז ראשית ימיו של המגזין כמעט כל התצלומים והתמונות במגזין היו צבעוניים, עוד מתחילת המאה העשרים, אז טכנולוגיית צילום הצבע עוד הייתה בחיתוליה.

בנוסף, המגזין גם ידוע לטובה גם בשל המפות המפורטות המתפרסמות כליווי לכתבות על מקומות שונים ברחבי כדור הארץ. ארכיון המפות של הארגון אפילו שימש את ממשלת ארצות הברית למטרות מחקר קרטוגרפי. בשנת 2001, הנשיונל ג'יאוגרפיק הוציא תקליטור שהכיל את כל המפות ותצלומי האוויר שהיו במגזין, החל משנת 1888, ועד לחודש דצמבר 2000.

מדי שנה יוצאת מהדורה מיוחדת של כל גליונות השנה של המגזין, כרוכים בכריכה קשה, כספר.

ב-1960, המגזין החל לפרסם תמונות בעמוד השער שלו, שקודם לכן הכיל רק טקסט. בשנים לאחר מכן, המגזין הסיר מעמוד השער את סמל העלה הידוע שלו.

בעמוד השער של המגזין ב-1985, התפרסם צילום של הצלם סטיב מק'קורי ובו פליטה אפגאנית, נערה בעלת עיניים ירוקות בוהקות וחודרות, שדמותה נעשתה מפורסמת בכל העולם. לאחר הפלישה האמריקאית לאפגניסטן, החלו חיפושים אחר זהות אותה נערה. היא זוהתה בשנת 2002 כשרבט גולה, פליטה ממוצא אפגני שברחה מארצה בזמן מלחמת אפגניסטן.

סיפור חייה גולל כולו בגיליון מרץ 2003 של מגזין הנשיונל ג'יאוגרפיק, וכמו כן נעשתה עליו סידרה תיעודית בערוץ הנשיונל ג'יאוגרפיק.

הארגון הקים קרן על שם שרבט גולה - קרן שקידמה חינוך בנות באפגניסטן ובמדינות אחרות, כולל הבאת מזון ושתייה. בכספי הקרן הוקמו מספר בתי ספר בקאבול. בשנת 1995, פורסם לראשונה הנשיונל ג'יאוגרפיק ביפנית, השפה הראשונה שבה התפרסם המגזין שאינה אנגלית. כעבור זמן, תורגם המגזין לשפות רבות וכיום הוא מופץ בלמעלה משלושים מהדורות בשפות שונות מסביב לעולם, בין השאר בסינית, קרואטית, דנית, הולנדית, צרפתית, יפנית, פורטוגזית, רומנית, רוסית, ספרדית, טורקית, פולנית ועברית.

בניגוד לארצות הברית, שם העיתון מופץ רק למנויים ואינו נמכר בחנויות, במדינות אחרות נמכר המגזין גם בחנויות ודוכנים.

פרסומים אחרים

בנוסף למגזין הדגל המפורסם של הארגון, הנשיונל ג'יאוגרפיק, מפרסם הארגון עוד חמישה כתבי עת משניים:

  • נשיונל ג'יאוגרפיק לילדים (National Geographic Kids, בישראל שווק בעבר כ"עולמי"), מגזין המשתדל להצמד לנושאי מגזין הנשיונל ג'יאוגרפיק המקורי אך מתאים במיוחד לילדים (יצא בראשונה בשנת 1975 כ'נשיונל ג'אוגרפיק עולמי').
  • נשיונל ג'יאוגרפיק למטייל (National Geographic Traveler, בישראל משווק כ"טרוולר"), מגזין המתמקד בטיולים ומסלולי טיולים, יצא לאור בראשונה בשנת 1984.
  • נשיונל ג'יאוגרפיק הרפתקאות (National Geographic Adventure), מגזין העוסק בעיקר בתחומי ספורט אקסטרים, יצא לאור לראשונה בשנת 1991
  • נשיונל ג'יאוגרפיק גילויים (National Geographic Explorer), מגזין לימודי, יצא לראשונה לאור בשנת 2001.

מגזינים שאינם קיימים עוד:

  • נשיונל ג'יאוגרפיק לשומרי מצוות - מהדורה ייחודית שהופצה בעיקר באזורים חרדיים בישראל. המהדורה הייתה דו-חודשית, והיא כללה מאמרים שהתפרסמו בגיליון נשיונל ג'יאוגרפיק בעברית, בהשמטת מאמרים בנושאי אבולוציה, פלאונטולוגיה ועוד. כמו כן, המגזין הייחודי אינו כלל פרסומות הכוללות נשים או מוצרי צריכה שאינם מתאימים לציבור החרדי. האחראי על הפקת המגזין היה יוסף שניידר.
  • ידיעון בית הספר של הנשיונל ג'יאוגרפיק (National Geographic School Bulletin), מגזין דומה לנשיונל ג'יאוגרפיק אך כוון בתכניו לדרגת ילדים בגיל בית הספר היסודי, התפרסם כל שבוע בין השנים 1919 ל-1975, אז הוחלף ב'נשיונל ג'יאוגרפיק עולמי'.

בנוסף, הארגון מפיץ גם מפות, אטלסים, וספרים רבים.

ערוץ טלוויזיה

ערך מורחב – ערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק

ערוץ הנשיונל ג'יאוגרפיק הוא ערוץ טלוויזיה תיעודי העוסק בעיקר בענייני גאוגרפיה, טיולים ומדע, בהפקת ארגון הנשיונל ג'יאוגרפיק. תכניו של הערוץ מקבילים לתכניו של מגזין הנשיונל ג'יאוגרפיק, ובטלוויזיה הערוץ דומה במידה רבה לערוץ דיסקברי בכך שגם הוא עוסק בענייני מדע, טבע, וסרטים תיעודיים.

בארצות הברית, ערוץ הנשיונל ג'יאוגרפיק החל את שידוריו שנים רבות לאחר ארצות אחרות, רק בשנת 2001, בהפקת הנשיונל ג'יאוגרפיק וערוץ החדשות בכבלים Fox news. את תוכני הערוץ מספק הנשיונל ג'יאוגרפיק, בעוד ערוץ Fox אחראי על שיווק, מכירות ועריכה.

בנוסף, סדרות טלוויזיה בהפקת הנשיונל ג'יאוגרפיק נמכרות גם לרשתות שידור אחרות, כגון CBS וABC.

תמיכה במחקרים וקידום חינוך

במהלך השנים, ארגון הנשיונל ג'אוגרפיק סייע לחוקרים ופרויקטים רבים, ביניהם:

הארגון גם מממן פרויקטי חברה, חינוך ורווחה רבים, בין השאר סיוע לפליטים מאפגניסטן ולילדים במדינות נחשלות, קידום חינוך והקניית ידע למעוטי יכולת, הקמת בתי ספר, ומיזמי רווחה דומים.

בנוסף, הנשיונל ג'יאוגרפיק הקים את קרן ה-"National Geographic Bee", קרן שמטרתה לספק שכר לימוד באוניברסטאות לסטודנטים בארצות הברית שאינם יכולים להרשות לעצמם את שכר הלימוד.

מדי שנה, מחלק ארגון הנשיונל ג'אוגרפיק את ה"מדליית האברד" (Hubbard Medal), מדליה המחולקת עבור הצטיינות בחקירה או בגילויים חשובים. המדליה נקראת על שם גריינדר האברד, נשיאה הראשון של הנשיונל ג'יאוגרפיק.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.