נשיא רוסיה

נשיא הפדרציה הרוסית
Президент Российской Федерации
{{{סמל}}}
איוש נוכחי ולדימיר פוטין
תאריך כניסה לתפקיד 7 במאי 2018
דרכי מינוי בחירה ישירה
תחום שיפוט רוסיה  רוסיה
מעון רוסיהנובו-אוגריובו, מוסקבה
מושב המשרה רוסיהארמון הסנאט (משרד עבודה) ארמון הקרמלין הגדול (טקסי)
משך כהונה קצוב 6 שנים
ייסוד המשרה 24 באפריל 1991 (העברת חוק הנשיאות)
24 במאי 1991 (תיקונים חוקתיים)
10 ביולי 1991 (השבעת הנשיא הראשון)
איוש ראשון בוריס ילצין

נשיא הפדרציה הרוסיתרוסית: Президент Российской Федерации) הוא ראש המדינה הרוסית והמשרה העליונה בממשל הרוסי.

הכוח של הרשות המבצעת מתחלק בין נשיא רוסיה לבין ראש ממשלת רוסיה, כאשר הנשיא הוא בעל ההשפעה הרבה ביותר. על-פי חוקת רוסיה, שנחקקה ב-1993, הנשיא נבחר בבחירות כלליות, חשאיות וישירות אחת ל-4 שנים. משרת הנשיא מוגבלת לשתי קדנציות רצופות לכל היותר. ב-2009 הדומה קיבלה את הצעתו של הנשיא להארכת כהונת הנשיא, ונוסף תיקון לחוקה לפיו הנשיא נבחר ל-6 שנים (משרתו נותרה מוגבלת לשתי קדנציות בלבד) - התיקון נכנס לתוקף החל מהבחירות הנשיאותיות בשנת 2012.

ערך זה הוא חלק מסדרת
ממשל ופוליטיקה של רוסיה

פורטל רוסיה

על פי סעיף 92 בחוקה הרוסית, אם נבצר מהנשיא למלא את תפקידו, מכהן ראש ממשלת רוסיה כממלא מקום הנשיא; בסך הכול כיהנו בתפקיד שלושה נשיאים, אולם בין 5 ל-6 בנובמבר 1996 ראש הממשלה ויקטור צ'רנומירדין כיהן כממלא מקום הנשיא ילצין, בעקבות ניתוח מעקפים שעבר באותו היום. ראש הממשלה צ'רנומירדין סיפר בתקשורת כי הנשיא ילצין העביר אליו את סמכויות הנשיא לפני שנכנס לניתוח. עם החלמתו מהניתוח המשיך ילצין למלא את סמכויותיו כנשיא המדינה, עד תום המאה, ב-31 בדצמבר 1999.

דרישות התפקיד

על פי החוקה הרוסית, מתמודד לנשיאות רוסיה חייב להיות אזרח המדינה, בן 35 לפחות, אשר גר ברוסיה בקביעות בעשר השנים שלפני קיום הבחירות לנשיאות רוסיה. על מנת להשתתף בבחירות לנשיאות, על המועמד לקבל תמיכה מסיעה בדומה, הבית התחתון של הפרלמנט הרוסי (אם כי אינו מחויב להיות חבר במפלגה). אם הוא אינו נהנה מתמיכת מפלגה כלשהי בפרלמנט, עליו להגיש לוועדת הבחירות המרכזית, הגוף המארגן את הבחירות ברוסיה, שני מיליון חתימות לפחות.

כוח וסמכות

החוקה הרוסית מעניקה לנשיא סמכויות עצומות, אף על פי שהיא גם מרסנת את כוחו.

על פי החוקה, הנשיא:

 • מתווה את קווי מדיניות הפנים והחוץ, ומושל במדיניות החוץ. כלומר הנשיא מתערב באופן אישי וישיר יותר במדיניות החוץ, ביטחון והגנה בעוד שיישום מדיניות בנושאים כמו תרבות, בריאות וחינוך מעסיקים יותר את ראש הממשלה.
 • הוא המפקד העליון של הכוחות המזוינים של רוסיה.
 • חותם על כל חוק שהתקבל בפרלמנט על מנת שייכנס לתוקפו. מגבלה זו מאפשרת לעקוף אם יש רוב בפרלמנט של למעלה משני שלישים.
 • מוציא צווים נשיאותיים, שלהם תוקף של חוק לכל דבר. על הצווים אסור להיות מנוגדים לחוקים, חוקים חוקתיים או סעיפים של החוקה, ובסמכות בית המשפט החוקתי של רוסיה לבטל צווים אלה אם הם נוגדים את החוקה.
 • ממנה את ראש הממשלה שצריך לזכות באישור הדומה .
 • מעורב במינוי השרים בהיוועצות עם ראש הממשלה.
 • אחראי גם על מינוי האדמיניסטרציה נשיאותית, גוף המתאם בין הנשיא והגופים השונים עימם הוא עובד.
 • הוא ראש הזרוע המבצעת של הממשלה הפדרלית הרוסית.
 • הוא ממנה שגרירים, צירים, קונסולים, שופטי בית המשפט העליון וחלק מפקידי הממשלה הפדרלית (בתיאום עם ראש הממשלה).
 • הוא גם בעל זכות הענקת חנינה על עבירות שונות.
 • בעל אפשרות להמליץ על חוקים שידונו בפני שני בתי האספה הפדרלית של רוסיה.
 • מחויב למסור בפני האספה הפדרלית של רוסיה דיווח על מצב האומה.
 • עומד בראש מועצת הביטחון של רוסיה, גוף הייעוץ הנשיאותי לענייני ביטחון לאומי ומודיעין.
 • יכול לפזר את הפרלמנט.
 • יכול להכריז על בחירות חדשות, ועל קיום משאל עם.

השתייכות פוליטית

אף על פי שטכנית הנשיא יכול להיות חבר במפלגה פוליטית, באופן מסורתי נמנעו נשיאי הפדרציה הרוסית מלהיות חברים במפלגה. באופן מסורתי הנשיא תומך במפלגה כלשהי או יותר במהלך הבחירות לדומה ולאחר מכן, אך זה על מנת לשרת את האינטרסים שלו ולסייע לו בקידום המדיניות ולשמש לו כבסיס כוח בפרלמנט. הנשיא נוטה להיות מעל לספקטרום הפוליטי, ולשמש כמדינאי המגשר ומאזן בין הקבוצות הפוליטיות השונות בזמן שהוא לא משתייך לאף אחת מהן באופן ממשי.

השבעת נשיא רוסיה

ערך מורחב – השבעת נשיא רוסיה

השבעת נשיא רוסיה (Инаугурация президента России) היא האירוע הרשמי לציון תחילת כהונה חדשה בת שש שנים (בעבר ארבע שנים) של נשיא הפדרציה הרוסית[1][2]. ההשבעה מתקיימת עבור כל תקופת כהונה, גם כשהנשיא ממשיך בתפקיד לתקופת כהונה שנייה. את ההשבעה עצמה מנהל נשיא בית המשפט לחוקה בהתאם לחוקת רוסיה, הקובעת כי על הנשיא להישבע אמונים לפני שיוכל להתחיל בתפקידו. טקס ההשבעה הוא אירוע חגיגי. מאז 1999 יום השבעתו לתפקיד של הנשיא הוא 7 במאי. ההשבעה האחרונה שהתקיימה היא השבעתו של ולדימיר פוטין, ביום שני, 7 במאי 2018, שציינה את תחילת הכהונה שלו כנשיא, לאחר שנבחר לתפקיד בפעם הרביעית.

ממלא מקום

ערך מורחב – ממלא מקום נשיא רוסיה

ממלא מקומו של הנשיא אם הנשיא לא מסיים את תקופת כהונתו (בעקבות מוות, התפטרות, הדחה, חוסר יכולת לתפקד או כל סיבה אחרת) הוא ראש הממשלה. על פי סעיף 92 בחוקה הרוסית, זהו סדר ההחלפה של תפקיד הנשיא בפועל:

 1. ראש ממשלת רוסיה
 2. סגן ראשון לראש הממשלה
 3. יושב ראש מועצת הפדרציה
 4. יושב ראש הדומה
 5. יושב ראש בית המשפט לחוקה
 6. יושב ראש בית המשפט העליון
 7. התובע הכללי

תחבורה

ערכים מורחבים – המכונית הנשיאותית (רוסיה), המטוס הנשיאותי של רוסיה

שירותי תחבורת הקרקע של הנשיא מסופקים על ידי גוף הנקרא "המוסך למטרה מיוחדת" שכפוף לשירות האבטחה הפדרלי.

שירותי תחבורת האוויר של הנשיא מסופקים על ידי חברת התעופה רוסייה. המטוס הנשיאותי של רוסיה הוא מטוס איליושין IL-96 המשרת את נשיא רוסיה והכולל 2 גרסאות האחת - Ил-96-300ПУ - נכנסה לשירות ב-1995. המטוס השני - Ил-96, б/н 96016 - המריא לראשונה ב-21 באפריל 2003. בנוסף לכך לרשות הנשיא קיימים מטוסים נוספים ומסוקים. כלי הטיס הנשיאותי של רוסיה נושא את צבעי הטריקולור הרוסי כחול-אדום-לבן. על מטוס הנשיא מתווסף סמל המדינה וסמל הנשיא כאשר כלי הטיס בשימוש.

המפקד העליון של הכוחות המזוינים הרוסיים

המפקד העליון של הכוחות המזוינים של הפדרציה הרוסית (Верховный Главнокомандующий Вооружёнными Силами Российской Федерации) הוא הדמות הבכירה ביותר בשרשרת הפיקוד הצבאית ברוסיה, תפקיד שממלא נשיא רוסיה, בהתאם לסעיף 87 בחוקת רוסיה.

התפקיד נוצר ב-7 במאי 1992 עם הקמת משרד ההגנה הרוסי, כיורש משרד ההגנה הסובייטי. ארבעה אנשים נשאו את התפקיד הזה, שלושה מהם נשיאים מכהנים והאחד ממלא מקום הנשיא. בוריס ילצין כיהן כמפקד עליון מ-1991 ועד 1995 ולאחר מכן ברציפות עד להתפטרותו ב-1999. במשך יומיים (מ-5 בנובמבר ועד 6 בנובמבר 1995) את תפקיד ממלא מקום נשיא רוסיה והמפקד העליון מילא ויקטור צ'רנומירדין, ראש הממשלה דאז, שהחליף את הנשיא בשל אשפוזו הבהול. מ-1999 המפקד העליון הוא נשיא המדינה.

ב-2009 התקבל סמל רשמי למפקד העליון של הכוחות המזוינים.

מעונות נשיאותיים

זכויות סוציאליות של נשיאים לשעבר

באוגוסט 1995, נשיא רוסיה דאז, בוריס ילצין חתם על צו לפיו יחולו זכויות סוציאליות מסוימות למי שכיהנו כנשיאי רוסיה. ב-1999 הוכנסו שינויים בצו הנשיאותי ובינואר 2001 אושר הצו על ידי האספה הפדרלית של רוסיה כחוק פדרלי.

על פי החוק, נשיא רוסיה זכאי לשכר חודשי של 75% מהשכר הממוצע לנשיא מכהן, אם מת הנשיא בזמן כהונתו זכאית משפחתו לקבלת סיוע כספי. כל החלטה על הפסקת סיוע לנשיאים לשעבר מתקבלת על ידי משרד העבודה והרווחה הרוסי, בהתאם להנחיות ולגודל הפנסיה הממלכתית המגיעה לנשיאים לשעבר.

אם הנשיא אינו מכהן עוד בשירות המדינה, הוא זכאי לאבטחה מטעם שירות האבטחה הפדרלי למשך תקופה של 5 שנים.

נשיאי רוסיה

מס'שם הנשיאהתחלת כהונהסיום כהונהאירועים עיקרייםתמונה
1בוריס ילצין10 ביולי 199131 בדצמבר 1999נבחר לנשיא הראשון של רוסיה, בהיותה רפובליקה סובייטית במסגרת ברית המועצות; מאבק פוליטי חריף בין ממשלת רוסיה לממשלת ברית המועצות בראשות מיכאיל גורבצ'וב, דעיכה מהירה של המערכת הסובייטית; בספטמבר 1991 העיר לנינגרד, השנייה בגודלה ברוסיה, משנה את שמה בחזרה לסנקט פטרבורג לאחר 67 שנים; הק.ג.ב., סוכנות הביטחון והמודיעין הסובייטית, מפוזר באופן רשמי; בדצמבר 1991 מוקם שירות הביון הרוסי סו"ר; ב-25 בדצמבר גורבצ'וב מתפטר מתפקיד נשיא ברית המועצות, בוריס ילצין עובר לקרמלין, הרפובליקה הסובייטית הפדרטיבית הסוציאליסטית של רוסיה הופכת לפדרציה הרוסית ותופסת את מקומה של ברית המועצות באו"ם
ביוני 1993 בשיאו של המשבר החוקתי ברוסיה, מורה ילצין לטנקים של הצבא להסתער על בניין הפרלמנט הרוסי
ב־11 בדצמבר 1994 - מלחמת צ'צ'ניה הראשונה יוצאת לדרך עם פלישת הכוחות הפדרליים לחבל
3 ביולי 1995 - נוסד הפס"ב, שירות הביטחון הפדרלי של רוסיה
1996 - נבחר לכהונה שנייה, אחרי ניצחון דחוק על המועמד הקומוניסטי
1998 משבר הרובל
ב־9 בספטמבר 1999 - 94 הרוגים בפיצוץ בית מגורים במוסקבה; ב־13 בספטמבר 118 הרוגים בפיצוץ בית מגורים בן שמונה קומות במוסקבה
31 בדצמבר 1999 בנאום לקראת השנה האזרחית החדשה, מודיע במפתיע על התפטרותו ומינוי ראש ממשלתו, ולדימיר פוטין ליורשו
2ולדימיר פוטין31 בדצמבר 19997 במאי 20086 בפברואר 2000 - הצבא הרוסי משלים את השתלטותו על גרוזני בירת צ'צ'ניה; 26 במרץ, פוטין נבחר לנשיאות המדינה; ב-7 במאי מושבע לתפקיד
12 באוגוסט 2000 - טביעת הצוללת הרוסית קורסק
23 במרץ 2001 - תחנת החלל הרוסית מיר מתפרקת באטמוספירת כדור הארץ, 15 שנים לאחר תחילת בנייתה בחלל
1 באוקטובר 2002: פרוץ מלחמת צ'צ'ניה השנייה
אוקטובר 2002 - משבר בני הערובה בתיאטרון במוסקבה - 42 מחבלים השתלטו על כ-800 איש והחזיקו אותם כבני ערובה. בפעולות החילוץ נהרגו יחד עם המחבלים 129 בני ערובה.
19 באוגוסט 2002 - מסוק מיל Mi-26 נושא חיילים נפגע על ידי טיל קרקע-אוויר צ'צ'ני ליד גרוזני, 118 חיילים נהרגים
11 במרץ 2003 - מוקם השירות הפדרלי למלחמה בסמים
27 במאי 2003 - פתיחת חגיגות 300 שנה לעיר סנקט פטרבורג
2003 - שיא מאבקו באוליגרכים, ההשתלטות על ערוץ הטלוויזיה NTV שהיה בבעלות ולדימיר גוסינסקי ומעצרו של יו"ר חברת יוקוס, מיכאיל חודורקובסקי
בספטמבר 2004 - משבר בני הערובה בבסלאן, צפון אוסטיה
14 במרץ 2004 - פוטין נבחר לקדנציה שנייה רצופה
8 במרץ 2005 - כוחות צבא רוסיה הורגים את המנהיג הבדלני הצ'צ'ני אסלאן מסחאדוב
יולי 2006 - סנקט פטרבורג מארחת את פסגת G-8 ושבעה משמונת מנהיגי הארגון: ארצות הברית, יפן, בריטניה, גרמניה, סין, צרפת וקנדה
נובמבר 2006 - פרשת הרעלתו של סוכן הפס"ב הרוסי אלכסנדר ליטוויננקו
10 בדצמבר 2007 - מפלגת רוסיה המאוחדת מכריזה על דמיטרי מדבדב, סגן ראש ממשלת רוסיה ויו"ר מועצת המנהלים של חברת גזפרום כעל מועמד מטעמה לבחירות לתפקיד נשיא רוסיה
3דמיטרי מדבדב7 במאי 20087 במאי 20122 במרץ 2008 - דמיטרי מדבדב נבחר לנשיא השלישי של הפדרציה הרוסית, ב-7 במאי מושבע לתפקיד
20 במרץ 2008 - נחתם הסכם בין ישראל לרוסיה על ביטול הצורך בויזות
8 באוגוסט 2008 - פרצה המלחמה בדרום אוסטיה, המלחמה הראשונה של הפדרציה הרוסית מול צבא זר, מאז מלחמת אפגניסטן; ב-26 באוגוסט אותה שנה רוסיה הכירה רשמית בעצמאותן של דרום אוסטיה ואבחזיה; בדצמבר אותה שנה הוקם השירות הפדרלי הרוסי לשליטה באלכוהול
1 בינואר 2009 - משבר הגז בין רוסיה לאוקראינה, כאשר חברת גזפרום מפסיקה הזרמת גז למדינות אירופה, בשל חוב של אוקראינה שהצטבר
27 בנובמבר 2009 - פיצוץ ברכבת המהירה "נבסקי אקספרס" מסנקט פטרבורג למוסקבה, 28 הרוגים, 95 פצועים. בין ההרוגים בכירים מעיריית סנקט פטרבורג ויו"ר סוכנות הכבישים הפדרלית
29 בינואר 2010 - במזרח הרחוק הרוסי ביצע מטוס החמקן הרוסי הראשון, סוחוי T-50 את טיסת הבכורה הראשונה שלו
29 במרץ 2010 שני פיגועים שונים, שבוצעו בו זמנית בתחנות הרכבת התחתית של מוסקבה הביאו למותם של 40
8 באפריל 2010 - מדבדב ומקבילו האמריקני, ברק אובמה חתמו על הסכם לצמצום מאגרי הנשק הגרעיני
10 באפריל 2010 - התרסקות מטוס חיל האוויר הפולני בסמולנסק, רוסיה: 88 הרוגים, ביניהם נשיא פולין, לך קצ'ינסקי ורעייתו, מפקדי הצבא הפולני ובכירי מערכת הביטחון והמודיעין של פולין
יוני אותה שנה - הקיץ החם ביותר בתולדות רוסיה, שריפות יער אדירות שכילו אלפי דונמים של יערות
אוקטובר-נובמבר 2010 - מדבדב מפטר את ראש עיריית מוסקבה הוותיק, יורי לוז'קוב, לאחר 18 שנים בתפקיד, במקומו הוא ממנה את סרגיי סוביאנין
24 בינואר 2011 - פיגוע התאבדות בנמל התעופה דומודדובו, העמוס ביותר במדינה (מביא לעשרות הרוגים וכמאה פצועים), מעורר דיון נוקב במערכת הביטחונית הרוסית על חיזוק אבטחת התחבורה הרוסית
פברואר-אפריל 2011 - רפורמה רחבה במשטרת רוסיה, המלווה בפיטורים רבים של בכירי משטרה; ביטול שעון החורף
ספטמבר 2011 - התרסקות טיסת RA-42434 הביאה למחיקתה של קבוצת ההוקי קרח לוקומוטיב ירוסלבל; בקונגרס ה-12 של רוסיה המאוחדת מדבדב הציע את פוטין כמועמד מטעם המפלגה לנשיאות רוסיה, פוטין בתורו הכריז כי ימנה את מדבדב לראש ממשלתו, בעקבות זאת השמיע שר האוצר אלכסיי קודרין ביקורת נגד מדבדב והלה אילץ אותו להתפטר.
דצמבר 2011 - בעקבות דיווחים על זיופים בבחירות לדומה שבעקבותיהן המשיכה רוסיה המאוחדת להיות מפלגת השלטון, פורצת מחאה חברתית של אזרחים
(2)ולדימיר פוטין7 במאי 2012עודנו מכהן4 במרץ 2012 - פוטין נבחר לנשיא הרביעי של הפדרציה הרוסית, ב-7 במאי מושבע לתפקיד
8 במאי - דמיטרי מדבדב ממונה לתפקיד ראש ממשלת רוסיה, עד 21 במאי מצליח לכונן ממשלה חדשה
7 ביולי - מעל ל-140 הרוגים עקב שיטפונות כבדים במחוז קרסנודאר שבדרום רוסיה.
אוקטובר 2012 - מפטר את שר ההגנה, אנאטולי סרדיוקוב, עקב פרשת שחיתות.
דצמבר 2012 - ממנה שר הגנה חדש, סרגיי שוייגו
ינואר 2013 - מעניק אזרחות רוסית לשחקן ז'ראר דפרדייה.
15 בפברואר - מטאור מתפרק באזור העיר צ'ליאבינסק. מעל ל-1,200 פצועים.
יולי - מארח את האוניברסיאדה ה-27 במספר.
אוגוסט - מארח את אליפות העולם באתלטיקה 2013; שטפונות ענק במזרח הרחוק[3]
ספטמבר 2013 - מונע תקיפה אמריקאית בסוריה לאחר חתימת הסכם להשמדת מאגר הנשק הכימי הסורי
אוקטובר-נובמבר - גל פיגועים קטלני בעיר וולגוגרד ובצפון הקווקז, מוכרז פתיחתו של מבצע למלחמה בטרור, שנמשך עד ינואר 2014
דצמבר 2013 - מעניק במפתיע חנינה ליריביו הפוליטיים ביניהם, מיכאיל חודורקובסקי.
ינואר 2014 - בית המשפט העליון של רוסיה דורש לשחרר לחופשי את ידידו של חודורקובסקי, איש העסקים לשעבר, פלטון לבדב.
פברואר - מכריז רשמית על פתיחת משחקי החורף האולימפיים ה-22 במספר.
מארס - עקב אירועי יברומאידן, שהעלו שלטון פרו-מערבי לאומני באוקראינה, פוטין מורה על הכנסת כוחות רוסיים לחצי האי קרים.
דצמבר - בורסת מוסקבה נפתחת בירידות חדות ובנפילת שער הרובל. חשש למשבר כלכלי חמור. פוטין חותם על דוקטרינה צבאית חדשה לפיה כוחות נאט"ו הממוקמים על גבול רוסיה מהווים איום מרכזי למדינה וכי ישנה אפשרות גבוהה יותר שהצבא ישתמש בנשק מדויק עם ראש קרב קונבנציונלי למטרות התרעה אסטרטגית.
ספטמבר 2015 - נפתח המבצע הרוסי בסוריה. חיל האוויר הרוסי מסייע לבשאר אסד במלחמתו במורדים.
אפריל 2016 - עורך רפורמה בגופי אכיפת החוק: מקים את המשמר הלאומי של רוסיה ומפרק את שירות ההגירה הפדרלי והסוכנות הפדרלית למלחמה בסמים ותפקידיהם מועברים לידי מחלקות ייעודיות במשרד הפנים הרוסי.
ספטמבר 2016 - נערכות הבחירות לדומה הממלכתית
אפריל 2016 - שיגור לא מאויש ראשון מקוסמודרום ווסטוצ'ני
דצמבר 2016 - 92 הרוגים בהתרסקות מטוס טופולב Tu-154 של משרד ההגנה הרוסי
מרץ 2017 - הפגנות המוניות נגד ממשלת מדבדב
אפריל 2017 - 14 הרוגים בפיגוע ברכבת התחתית של סנקט פטרבורג
מרץ 2018 - פרשת הרעלתו של סוכן המרגל הרוסי סרגיי סקריפאל
מרץ 2018 - נבחר כנשיא רוסיה לקדנציה רביעית.
אפריל 2018 - 64 הרוגים באסון השרפה במרכז הקניות בקמרובו
יולי - מארח את גביע העולם בכדורגל 2018; נפגש לראשונה עם דונלד טראמפ בפגישת פסגה משותפת.
אפריל 2019 - בפגישה עם בנימין נתניהו מוסר לידיו ברוב טקס את חפציו של זכריה באומל, מנעדרי קרב סולטן יעקב; באותו חודש נפגש לראשונה עם המנהיג העליון של קוריאה הצפונית, קים ג'ונג-און.

Kremlin.ru

Kremlin.ruרוסית: Кремлин.ру או президент.рф) הוא פורטל אינטרנט בשפה הרוסית המשמש למעשה כאתר האינטרנט הרשמי של נשיא רוסיה וסגל הקרמלין.

האתר נפתח לראשונה בשנת 2000, זמן קצר לאחר שממשלת רוסיה חנכה את אתר האינטרנט שלה ב-1999, ומאז עבר מספר שינויים ושדרוגים. גרסתו הנוכחית של האתר עלתה ב-2009, וכיום הוא נגיש גם לטלפונים סלולריים וכן באמצעות הקלדת אותיות קיריליות, עם הדומיין рф.

האתר מכיל את כל פגישות הנשיא וישיבותיו עם חברי הממשלה הפדרלית, וכן את מפת רוסיה והעולם. הקלדה על כל מחוז ומדינה מציגה את היסטוריית ביקוריו של הנשיא במקום.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.