נקניקייה בלחמנייה

נקניקייה בלחמנייהאנגלית: Hot dog; תרגום מילולי: "כלב חם"; תעתיק: "הוֹט דוֹג") היא מאכל רחוב הנמכר לרוב במזנונים ודוכני מזון מהיר. המאכל מזוהה עם התרבות האמריקנית. מקור שמה באנגלית הוא במיתוס היתולי מסוף המאה ה-19, לפיו מקור הנקניקייה הזולה הוא בבשר כלבים.

את הנקניקייה בלחמנייה מכינים מנקניקייה מעושנת המוכנסת לתוך לחמנייה טרייה. יש המוסיפים תוספות ורטבים פופולריים, כגון: קטשופ, חרדל, מיונז, בצל מטוגן, מלפפון חמוץ, כרוב כבוש ועוד. את הנקניקייה בלחמנייה נהוג להכין בסמוך לזמן האכילה ולאוכלה בעודה חמה.

קיימות מספר גרסאות לגבי מוצאו של המאכל ושמו המקורי. על פי גרסה אחת, מקור המאכל הוא בפרנקפורט שבגרמניה, שם הוא נקרא "פרנקפורטר" (Frankfurter) או בקיצור "פרנק".[1] נקניקיות העשויות מבשר חזיר היו מוגשות בלחמנייה לאורחים באירועי הכתרה של מלכים בגרמניה כבר במאה ה-13. על פי גרסה אחרת, מקור המאכל הוא בווינה שבאוסטריה, שם הוא נקרא "וִינֶר" (Wiener) או "ויני", כפי שהגרמנים ביטאו את שם העיר;[2] בווינה נהגו להגיש נקניקיות עשויות משילוב של בשר בקר ובשר חזיר.

לגבי הגעת המאכל לארצות הברית, יש הטוענים כי המהגר הגרמני צ'ארלס פלטמן הביא עִמו ב-1867 את רעיון הנקניקייה בלחמנייה לקוני איילנד, מוצר שהתאים לממדיה הקטנים של עגלת המכירה שלו ברחובות/[3] גרסה אחרת מייחסת את הרעיון לאשתו של הגרמני אנטון פויכטוואנגר (Feuchtwanger), שמכר נקניקיות ברחובות סנט לואיס ואנשים נהגו לקחת לו את הכפפות כדי שלא ייכוו בידיהם כשהגיש להם את הנקניקייה החמה, ולפיכך החל להניח אותה בלחמנייה.[4] פויכטוואנגר החל למכור אותן לראשונה באירועים המוניים בתערוכה העולמית של שיקגו (1893) או של סנט לואיס (1904). בתחילת המאה ה-20 הפך ממכר הנקניקיות בלחמניות לנפוץ ביותר ברחובות ובאירועים המוניים כגון תחרויות ספורט גדולות וירידים.

גרסה אחרת, לגבי המצאת האופן של אכילת נקניקיות בלחמנייה. מתייחסת לתקופת השביתה המפורסמת, שהייתה באנגליה בשנת 1920, שבה לא פעלו המכבסות. ולכן, האנגלים המהוקצעים, שלא יכלו לחשוב על כך שייגעו בידיהם בשמנוניות של הנקניקייה, והיו רגילים לאכול אותה עם כפפות, לא יכלו לכבס את כפפותיהם. ומשכך ירדו מכירות הנקניקיות בכל אנגליה. יום אחד, חשב מוכר אחד על הרעיון לדחוף אותם בלחמניות, ביום שלמחרת אי אפשר היה למצוא לחמנייה אחת בכל המאפיות בלונדון.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. פרנקפורטר, באתר Online Etymology Dictionary (באנגלית)
  2. וינר, באתר Online Etymology Dictionary (באנגלית)
  3. History of the Hot Dog, באתר ePopcorn (באנגלית)
  4. Hot Dog History, באתר Hot Dog Chicago Style (באנגלית)
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.