נפיצה

נפיצה, או דיספרסיה, היא תופעה המתרחשת כאשר  גלים עוברים בתוך תווך. הנפיצת היא תוצאה של תופעת השבירה שגורמת לגלים להישבר בזוויות שונות כשהם עוברים בתוך תווך, בתלות באורך הגל (במילים אחרות בתדירות) שלהם. עקב כך חבילת גלים נפרדת ומתפרסת.

דוגמאות לנפיצה הן הקשת בענן, ופיזור אור העובר דרך מנסרה.

רקע

נפיצה בתווך היא ההתרחבות של חבילת גלים המתקדמת בתווך. הסיבה לכך היא שחבילת הגלים מורכבת מאוסף של גלים סינוסיים בעלי אורך גל ותדירות שונים הנעים כל אחד במהירות אחרת, עקב שינוי יחס הנפיצהמקדם השבירה) כתלות באורך הגל. ביטוי בולט לנפיצה הוא פירוק האור הלבן למרכיביו במעבר דרך מנסרה: אף על פי שמהירות האור בריק היא גודל קבוע אשר איננו תלוי בתדירותו, בתווך חומרי כל רכיב של האור (בעל תדירות שונה) נע במהירות אחרת. כיוון שלפי חוק סנל תלויה זווית השבירה במהירות האור בחומר, כל רכיב של האור נשבר בזווית אחרת וכך מתקבלת תבנית של פסי אור בצבעים שונים, המסודרים לפי אורך הגל שלהם.

האור עובר נפיצה בחומרים שונים בהיקף שונה, אותו נהוג לבטא על ידי מספר אבה. ככל שמספר אבה נמוך יותר הנפיצה גדולה יותר.

תיאור מתמטי של נפיצה

נסמן ב את התדירות הזוויתית של גל סינוסי וב- את מספר הגל שלו.

  • יחס הנפיצה הוא התלות ההדדית ביניהם:
  • מהירות הפאזה היא היחס ביניהם:
  • מהירות החבורה של חבילת גלים היא: .
  • הנגזרת השנייה של התדירות הזמנית בתדירות המרחבית, , פרופורציונית למקדם הנפיצה של החומר, וקיימות הגדרות שונות למקדם הנפיצה עצמו. אחת מהן היא:

גל כללי ניתן לכתיבה כסכום של גלים סינוסיים, כאשר התרומה של כל גל סינוסי ניתנת לחישוב כמקדם טור פורייה שלו אם הגל מחזורי או כהתמרת פורייה של הגל הכולל במקרה של חבילת גלים. כל גל סינוסי מתקדם במהירות פאזה המתאימה לתדירות שלו, והתוצאה היא שמעטפת חבילת גלים מתקדמת בקירוב במהירות החבורה, אך הצורה הכוללת של הגל משתנה עם הזמן במעין מריחה.

דוגמאות ליחס נפיצה

  • גל מישורי: . יחס הנפיצה לינארי ולכן מהירות הפאזה היא c תמיד, ולא מתרחשת תופעת הנפיצה.
  • גל קול בגביש (פונונים): , כאשר הוא קבוע הסריג, ו היא תדירות דבאי.

ראו גם

קישורים חיצוניים

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.