נסים זאב

נסים זאב
נסים זאב, 2011
מדינה ישראל  ישראל
לידה 9 בספטמבר 1951 (69)
סיעה ש"ס
חבר הכנסת
תקופת כהונה 7 ביוני 1999 - 31 במרץ 2015 (15 שנים)
כנסות 15 - 19
יו"ר הוועדה למאבק בנגע הסמים ה-7
תקופת כהונה 27 ביוני 2006 - 24 בפברואר 2009 (שנתיים ו־34 שבועות)
הקודם בתפקיד יאיר פרץ
הבא בתפקיד מוחמד ברכה
תפקידים בולטים

נסים מרדכי זאב (נולד בישראל בח' באלול ה'תשי"א; 9 בספטמבר 1951) היה חבר הכנסת מטעם מפלגת ש"ס, מייסדה הראשי של מפלגת ש"ס.

ביוגרפיה

נסים זאב נולד ב-9 בספטמבר 1951. אביו עלה לארץ ישראל ב-1941, שירת באצ"ל ולחם במלחמת העצמאות.

למד בישיבת פורת יוסף, והוסמך לרבנות בגיל 25. בתחילת דרכו (בין השנים 19741982) כיהן כרב וכשוחט במושב עין העמק, ר"ם במקסיקו, וכיהן קרוב לשנה, כרב וחזן בבית כנסת ספרדי בן כ-700 מתפללים בברוקלין, ניו יורק[1].

בשנת 1979 הקים את מוסדות "נוות ישראל" - מערכת חינוך לבנות ממוצא מזרחי בירושלים. המפעל כולל גני ילדים, בית ספר יסודי, תיכון וסמינר להוראה וגננות.

בקיץ תשמ"ב (1983) נמנה עם יוזמי הקמתה של עמותת "התאחדות הספרדים שומרי תורה", הידועה כיום כש"ס, ונבחר ליושב ראש העמותה החדשה. בין השנים 19831998 כיהן כסגן ראש עיריית ירושלים במשך שלוש קדנציות (פעמיים כסגנו של טדי קולק, ופעם אחת כסגנו של אהוד אולמרט), והיה הממונה על תיק הרווחה, על הקצאת שטחים למוסדות ציבור ועל ועדת הפטור להנחה בארנונה. עזב את תפקידו בעירייה כדי להצטרף למפלגת ש"ס בכנסת.

בשנת 1994 מל תינוק ולאחר מספר ימים נוצר נמק במקום המילה אשר הסב לתינוק נזק בלתי הפיך. הורי התינוק הגישו נגדו תביעה, ובשנת 2001 פסק בית המשפט העליון כי על זאב לשלם לתינוק ולהוריו פיצויים של יותר מ-750 אלף ש"ח[2].

בבחירות לכנסת ה-15 זכתה ש"ס ב-17 מנדטים והפכה למפלגה השלישית בגודלה. זאב, שהוצב במקום ה-15 ברשימת המפלגה, נבחר לראשונה לכנסת. בבחירות לרשויות המקומיות בשנים 1998 ו-2003 הוצב במקום הראשון ברשימת ש"ס למועצת עיריית ירושלים, נבחר למועצת העירייה אך פרש ממנה כדי להמשיך לכהן בכנסת. המשיך לכהן כחבר הכנסת מטעם מפלגת ש"ס גם בקדנציות הבאות.

במהלך פעילותו בכנסת היה חבר בוועדת הכנסת, בוועדת החוץ והביטחון, בוועדת חוקה חוק ומשפט, ובוועדת הפנים ויושב ראש הוועדה למאבק בנגע הסמים. הקים את השדולה "ישראל יהדות ואתיקה גלובלית". השדולה בראשותו פועלת בשיתוף פעולה עם הקהילות היהודיות ברחבי העולם להמחיש את הזכות של העם היהודי לשבת בארץ ישראל על פי אמונתו וזכויותיו הליגיטימיות.

במהלך כהונתו בכנסת יצא נגד החמרת עונשם של גברים ממוצא מזרחי שמכים את נשותיהם באופן חד פעמי, או מדי פעם, משום שההכאה היא חלק מ"פעולות שנראות להם מקובלות, על פי אמות המידה הנהוגות בקרב השכבות האתניות האלה"[3].

במהלך כהונתו יזם מספר חוקים, ובהם:

  • תיקון לפקודת התעבורה המתיר לשוטרים ליטול בדיקות רוק מנהגים.
  • תיקון לפקודת מסי העירייה ומסי הממשלה (פטורין), המעניק פטור מארנונה לבית כנסת אף אם הוא משמש כבית מדרש או כאשר מתקיימות בו פעולות לקידום תרבות תורנית.
  • תיקון לחוק חניה לנכים הקובע כי הודעת תשלום קנס לרכב הנושא תג נכה, הניתנת בידי פקח, תינתן רק אם הרכב צולם באופן המעיד כי התקיימה אחת הנסיבות בהן לא הותרה החניה לפי הוראות החוק (יחד עם אילן גילאון)
  • חוק לשמירה על זכויותיהם לפיצוי של פליטים יהודים יוצאי ארצות ערב ואיראן, הקובע כי במסגרת ניהול משא ומתן להסדר מדיני במזרח התיכון, תכלול הממשלה דרישה למתן פיצוי הולם לפליטים יהודים אזרחי ישראל, יוצאי ארצות ערב ואיראן, על אבדן רכוש שהיה בבעלותם או בבעלות הקהילה היהודית.

בבחירות לכנסת ה-20 לא נכלל ברשימת ש"ס לכנסת, לדבריו בשל הימנעותו מתקיפת אלי ישי על עזיבת התנועה[4].

נשוי לשפרה ואב ל-11 ילדים[5]. אחיו הוא הרב מאיר זאב (נפטר ניסן ה'תש"פ) ראש מוסדות שערי תורה בירושלים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. אירוח באולפן הפתוח עם אורית לביא נשיאל, ערוץ הכנסת, 31 במאי 2012
  2. ע"א 2055/99 פלוני נ' הרב נסים זאב, פ"ד נה(5) 241 (ניתן ב-11.7.2001)
  3. אבירמה גולן, להרביץ באופן חינוכי, באתר הארץ
  4. "מתפלל לבורא עולם שיציל את ש"ס מהידיים של דרעי", וואלה
  5. נסים זאב, באתר תנועת ש"ס
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.