נסיכות מולדובה

נסיכות מולדובה
יבשת אירופה
שפה נפוצה רומנית
עיר בירה באיה, סירט, סוצ'אבה, יאשי
העיר הגדולה ביותר יאשי
משטר נסיכות
הקמה
תאריך
כיבוש השטח בידי דראגוש וודה בהוראת המלך ההונגרי
1352
פירוק
תאריך
החלק המזרחי נכבש ב-1812 בידי הרוסים (בסרביה). החלק המערבי התאחד עם ולאכיה.
1859
ישות קודמת אורדת הזהב המונגולית
ישות יורשת נסיכויות הדנובה
רוסיה האימפריה הרוסית
מטבע טאלר

נסיכות מולדובה (רומנית: Moldova (מידע • עזרה)) הייתה נסיכות רומנית אשר נוסדה בימי הביניים. כיום שטחה מחולק בין רומניה, רפובליקת מולדובה ואוקראינה.

מקור השם הוא הנהר מולדובה, ממנו נגזרים השמות מולדובה ורפובליקת מולדובה.

גאוגרפיה

מולדובה הייתה ממוקמת בין הרי הקרפטים לבין נהר הדניסטר. נהר הפרוט חצה את הנסיכות, בערך באמצעה, מצפון לדרום. כיום 43% משטח הנסיכות נמצא בשליטת רומניה.

היסטוריה

נסיכות מולדובה נוסדה בשנת 1352 על ידי דראגוש וודה, אציל רומני ממחוז מרמורש. לפי הכרוניקות הרומניות דראגוש יצא לצוד ביזון ורדף אחריו דרך ארוכה עד שהבהמה המותשת ניצודה ליד נחל מרוחק. לפי אגדה דראגוש קרא לנחל בשם "מולדובה" ויש אומרים שעשה זאת על שם כלבתו "מולדה". דראגוש וחבורתו ערכו במקום סעודה גדולה ולאחריה החליטו להישאר וכך נוסדה ישות מדינית בשם מולדובה ודראגוש היה השליט הראשון והכפיף את שלטונו למלך הונגריה. ראש הביזון שניצוד שם היה לסמלה של מולדובה. דראגוש שלט במשך שנתיים עד שמת ואחריו שלט בנו סאס ואחרי סאס, בשנת 1359, בנו של סאס, באלק (Balc), שהודח על ידי בוגדאן הראשון. הנסיך בוגדאן ממרמורש גירש את יורשיו של דראגוש והפך את המקום לנסיכות עצמאית.

רוב שנות קיומה הייתה ישות זאת נתונה לשלטון זר. מולדובה נשלטה משנת 1387 על ידי פולין, לאחר מכן על ידי האימפריה העות'מאנית, הונגריה ופולין לסרוגין.

מולדובה שממערב לנהר פרוט התאחדה ב-1859 עם נסיכות מונטניה/ולאכיה לממלכת רומניה. כאשר השטח של הנסיכות מהצד המזרחי של נהר הפרוט נכבש עוד ב-1812 על ידי רוסיה. שטח זה נקרא בסרביה. ב-1918, עם תום מלחמת העולם הראשונה, התאחדה בסרביה עם רומניה, וכתוצאה מכך השטחים של נסיכות מולדובה בעבר שוב היו בשליטה רומנית. אך איחוד זה לא האריך ימים ובעת מלחמת העולם השנייה, בשנת 1940, כבשה ברית המועצות את בסרביה (כיום רפובליקה מולדובה, למעט שטחי בוקובינה בצפון ושטחים בדרום שנמסרו לאוקראינה).

ראו גם

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.