נסיכות הבוחר ממיינץ

נסיכות הבוחר ממיינץ
Kurfürstentum Mainz
יבשת אירופה
שפה נפוצה גרמנית
עיר בירה מיינץ
משטר נסיכות הבוחר
הקמה
תאריך
שדרוג הבישופות לארכיבישופות
780
פירוק
תאריך
חילוט שטחי הכנסייה בגרמניה וצירופם לנסיכויות החילוניות
1803
ישות קודמת דוכסות פרנקוניה
ישות יורשת צרפת מון-טונר
נסיכות אשפנבורג
הדוכסות הגדולה של הסן
דוכסות נסאו
דת נצרות קתולית

נסיכות הבוחר ממיינץ הייתה אחת המדינות הכי משפיעות באימפריה הרומית ה"קדושה", והשליט בה נחשב כשני לקיסר. הנסיכות התקיימה עד לשנת 1803, שאז הוחלט על חילוט שטחי הכנסייה בגרמניה, ומסירתם לנסיכויות חילוניות סמוכות.

היסטוריה

בישופות מיינץ נוסדה עוד בתקופת השלטון הרומי בעיר, ועם הזמן תפסה מקום חשוב ככנסיית המטרופולין. בשנת 780 קיבלה הבישופות מעמד של ארכיבישופות, ובשנת 1356 קיבלה הארכיבישופות מעמד של נסיכות הבוחר, והארכיבישוף של המחוז היה אחד מהנסיכים שבחרו בקיסר האימפריה הרומית ה"קדושה".

הארכיבישוף של מיינץ, היה הממונה על בחירת הקיסר, והוא היה מזמן את שאר הנסיכים לצורך הבחירה, ולאחר מכן היה מושח ומקדש את הקיסר החדש. בנוסף היה הארכיבישוף קנצלר האימפריה הרומית ה"קדושה", ונחשב כשני לקיסר וראש לכל נסיכי האימפריה.

שטח הארכיבישופות השתרע על שטחים באזור מיינץ משני צידי הריין, על שטח לאורך המיין, ועל שטחים בסקסוניה התחתונה ובתורינגיה סביב ארפורט.

בשנת 1803 הוחלט על חילוט נכסי הכנסייה באימפריה, ואף הארכיבישופות של מיינץ פורקה, ושטחיה חולקו בין צרפת, ממלכת פרוסיה, הדוכסות הגדולה של הסן, דוכסות נסאו, ונסיכות אשפנבורג.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.