נסיכות הבוחר מטריר

נסיכות הבוחר מטריר
Kurfürstentum Trier
קובץ:Wappen Erzbistum Trier.png
יבשת אירופה
שפה נפוצה גרמנית
עיר בירה טריר, מבצר ארנברייטשטיין
משטר נסיכות הבוחר
הקמה
תאריך
שדרוג הבישופות לארכיבישופות
898
פירוק
תאריך
חילוט שטחי הכנסייה בגרמניה וצירופם לנסיכויות החילוניות
1803
ישות קודמת רוזנות הפלטינט שעל הריין
ישות יורשת צרפתקובץ:Flag of France.svg ריין ומוזל
צרפתקובץ:Flag of France.svg סאר (מחוז)
רוזנות נסאו-ויילבורג
דת נצרות קתולית

נסיכות הבוחר מטריר הייתה אחת המדינות הכי משפיעות באימפריה הרומית ה"קדושה", והשליט בה היה אחד מהנסיכים הבוחרים. הנסיכות התקיימה עד לשנת 1803, שאז הוחלט על חילוט שטחי הכנסייה בגרמניה, ומסירתם לנסיכויות חילוניות סמוכות.

היסטוריה

בישופות טריר נוסדה עוד בתקופת השלטון הרומי בעיר, ועם הזמן תפסה מקום חשוב ככנסיית המטרופולין. הפרנקים כבשו את טריר מהרומאים בשנת 459, ובשנת 870 היא הפכה לחלק מפרנקיה המזרחית, שבבוא הימים הפכה לאימפריה הרומית ה"קדושה". בשנת 953 קיבלה הבישופות מעמד של ארכיבישופות, ובשנת 1356 קיבלה הארכיבישופות מעמד של נסיכות הבוחר, והארכיבישוף של המחוז היה אחד מהנסיכים שבחרו בקיסר האימפריה הרומית ה"קדושה".

במאה ה-17 הארכיבישוף והנסיך הבוחר של טריר העבירו את מעונותיהם למבצר ארנברייטשטיין שבפילסבורג, ליד העיר קובלנץ. אספה של הרייכסטאג התקיימה בטריר בשנת 1512.

במאות ה-17 וה-18 ניסתה צרפת לכבוש את טריר במהלך מלחמת שלושים השנים, מלחמת תשע השנים, מלחמת הירושה הספרדית ומלחמת הירושה הפולנית.

בשנת 1795 כבשה צרפת את רוב שטחי הנסיכות שהיו בגדה השמאלית של הריין, ובשנת 1801 סיפחה אותם באופן רשמי. בשנת 1803 הוחלט על חילוט נכסי הכנסייה באימפריה, ואף הארכיבישופות של טריר פורקה, ושטחיה הנותרים בגדה המזרחית של הריין נמסרו לרוזנות נסאו-ויילבורג.

קישורים חיצוניים

מפת נסיכות הבוחר מטריר

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.