ניח"ח

חברת "ניח"ח - ניגוני חסידי חב"ד ליובאוויטש" היה ארגון של חסידות חב"ד שעסק בשימור ניגוניה של החסידות. הארגון תפעל מקהלה גברים ומקהלה ילדים שפעלו בשנות ה-60 וה-70 והוא הוציא לאור סדרת קלטות וספר תווים בשם ספר הניגונים ובו תווים של ניגוני חב"ד.

רקע

החברה הוקמה בשנת ה'תש"ד על ידי רבי יוסף יצחק שניאורסון מחב"ד בראשה העמיד את המוזיקאי החב"די שמואל זלמנוב. הוראת הריי"ץ באה בשל כך שהיו קיימים מאות ניגוני חב"ד אך הם לא נכתבו ולא הוקלטו מעולם, וכל קיומם היה בזכרונם של חסידים זקנים מהעיירות החסידיות הנושנות, לכן היה קיים חשש שבתקופה שחסידות חב"ד העבירה את משכנה מברית המועצות לארצות הברית ישכחו הניגונים עקב טלטלות התקופה והדור המתחדש. הריי"ץ ביקש מזלמנוב שיקים ארגון שידאג לשמר את הניגונים לדורות הבאים.

לצורך כך מונה ועד מבקר לחברה, עליו נמנו: הרב משה דובער ריבקין, ראש ישיבת תורה ודעת, הרב אלתר דובער חסקינד, חבר אגודת חסידי חב"ד ומזכיר הריי"ץ, הרב יוחנן גורדון, חבר אגודת חסידי חב"ד וגבאי מרכז חב"ד 770, הרב שלמה אהרן קזרנובסקי, יושב ראש אגודת חסידי חב"ד וחמישה חסידים נוספים.

ספר הניגונים - חב"ד

ערך מורחב – ספר הניגונים חב"ד

כ-5 שנים עמל זלמנוב על ספר שילקט את ניגוני חב"ד בתווים רשומים כפי שביקש ממנו הריי"ץ, ובסיוע מוזיקאים מספר, בראשם יוסף יהודה מרטון נרשמו תווים לניגונים.

בה'תש"ט יצא הכרך הראשון של ספר הניגונים - חב"ד ובו הקדמתו של זלמנוב ומשיחות הריי"ץ אודות מהותה וחשיבותה של הנגינה החב"דית, בספר הופיעו 175 ניגונים. בה'תשי"ח יצא לאור הכרך השני ובו 35 ניגונים. טרם הוצאת הכרך השלישי, בט"ז באדר ה'תשל"ה, נפטר שמואל זלמנוב מנהל ניח"ח, בנו ישראל יוסף המשיך בעבודה ובה'תש"מ יצא הכרך השלישי ובו 137 ניגונים. סך הכל ב-3 הכרכים הופיעו 347 ניגוני חב"ד. בתשמ"ד יצאו בהוצאה חדשה בשני כרכים בו הופיעו כל שלושת הכרכים יחדיו.

הופעות ותקליטים

בתקופת הוצאת הספר השני של הניגונים עודד הרבי על הפקת תקליטי שמע שיאפשרו להאזין לניגונים, החברה הקימה מקהלת חסידים, בעיבודו ובניצוחו של יוסף יהודה מרטון, שהופיעה באירועים ובקיבוצים, שם נקראו ההופעות "ערבי חב"ד". במהלך שנות ה-60 הוציא זלמנוב שבעה תקליטים של ניגוני חב"ד בהוצאת ניח"ח, אלו היו ההקלטות הראשונות של ניגוני חב"ד.

לאחר פטירתו, החל מה'תשל"ב הוציא ועד מיוחד תשעה תקליטים נוספים. הכוללים גם שני אלבומים מהופעה מה"ערבי חב"ד" שהוקלטו בקיבוצים. בסך הכל הוקלטו ב-16 הקלטות כ-170 ניגוני חב"ד. כיום בעלות החומרים ההיסטוריים שהפיקה חברת ניח"ח מצויה אצל חברת המדיה JEM.

ראו גם

לקריאה נוספת

  • הרגש החסידותי, בעלון תחיינו, בהוצאת ועד תלמידי התמימים העולמי, גיליון 9, תשע"ח, עמודים 24–42

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.