ניו מקסיקו

ניו מקסיקו (מדינה)
New Mexico
כינוי Land of Enchantment/Tierra de Encanto (ארץ הכישוף)
מדינה ארצות הברית  ארצות הברית
מושל סוזאנה מרטינס (רפובליקנית)
בירת המדינה סנטה פה
  העיר הגדולה אלבקרקי
שפה רשמית אין (בפועל אנגלית)
שטח 315,194 קמ"ר (דירוג: 5)
  שטח ואחוז מים 607 קמ"ר 0.2%
דירוג צפיפות בארצות הברית 45
גובה 1,735 מטרים מטרים
 הנקודה הגבוהה פסגת וילר 4,014 מטרים מטרים
 הנקודה הנמוכה מאגר רד בלאף 879 מטרים מטרים
תאריך ייסוד 6 בינואר 1912
  סדר כניסה 47
אוכלוסייה
  במדינה
  צפיפות

2,059,179  (נכון ל-2010)
6.27 נפש לקמ"ר (נכון ל-2010)
אזור זמן UTC -7
www.state.nm.us

לחצו כדי להקטין חזרה

ניו מקסיקואנגלית: New Mexico, בספרדית: Nuevo México) היא מדינה בדרום-מערב ארצות הברית.

במהלך ההיסטוריה התגוררו בה אינדיאנים, שלטה בה האימפריה הספרדית, והמדינה הייתה פרובינציה של מקסיקו וטריטוריה של ארצות הברית. במדינה אחוז התושבים ממוצא היספני הגדול ביותר מבין מדינות ארצות הברית, ועל כן הן אנגלית והן ספרדית הן השפות הרשמיות של המדינה.

היסטוריה

אינדיאנים של הפואבלו

באזור ניו מקסיקו התגוררו אינדיאנים במשך אלפי שנים. העושר של האדמה והמשאבים הרבים שנמצאו באזור אפשרו התיישבות במקום לאורך השנים. באזור סנטה פה התגלו במערות שרידי התיישבות עתיקה. במערות באזור הרי סאנדיה התגלו השרידים הקדומים ביותר להתיישבות אדם בצפון אמריקה. במאה ה-11 בנו אנשי הפואבלו התיישבויות גדולות באזור הריו גרנדה.

במאה ה-16 פגשו הספרדים בהגיעם לעולם החדש את אנשי הפואבלו. שמעם הגיע לאוזניו של קבסה דה ואקה, ספרדי שהגיע לחופי מקסיקו לאחר שספינתו נטרפה, והחל לחקור את האזור בין השנים 15281536. הספרדים חשבו שהתיישבויות הפואבלו הן שבע ערי הזהב - ערי הזהב האגדתיות של מקסיקו, ושלחו את הקונקיסטדור פרנסיסקו וסקס דה קורונדו על מנת למצוא את הערים. בשנת 1540 הגיע דה קורונדו למקום. יחסו הרע לאינדיאנים המקומיים הביא לחיכוכים רבים ולעוינות רבה.

הכיבוש הספרדי

בשנת 1598 יסד חואן דה אונייטה את העיר סן חואן בעמק נהר הריו גרנדה. אונייטה חקר את האזור ופתח את "הדרך המלכותית" - אל קאמינו ריאל - המקשרת לאורך 1,100 קילומטר בין המושבה (לימים בניו מקסיקו המודרנית) לשאר מלכות המשנה של ספרד החדשה. אונייטה היה המושל הראשון של סנטה פה דה נואבה מחיקו. האינדיאנים המקומיים בפואבלו אקומה מרדו כנגדו אולם הוכנעו.

בשנת 1609 ייסד מושל הפרובינציה פדרו דה פרלטה את סנטה פה לרגלי הרי סנגרה דה כריסטו כבירת המושבה. סנטה פה מהווה למעשה עיר הבירה העתיקה ביותר בארצות הברית. ארמון המושל בעיר נבנה בשנת 1610. מיסיונרים רבים הגיעו לאזור וניסו לנצר את האידיאנים המקוריים בלא הצלחה רבה. בשנת 1676 מרדו האינדיאנים משבט האפאצ'י ,ובשנת 1680 מרדו אינדיאנים המתגוררים בפואבלו ואף הצליחו לגרש את המתיישבים הספרדיים מצפון ניו מקסיקו לזמן קצר - עד מתקפתו של דייגו דה וארגס סאפטה בשנת 1692.

עם שובם של הספרדים לאזור ייסדו בשנת 1706 את העיר אלבקרקי.

פרובינציה מקסיקנית

בעקבות מלחמת העצמאות המקסיקנית בין השנים 18101821, הפכה ניו מקסיקו לפרובינציה של מקסיקו. השלטונות הספרדיים אסרו על התיישבות של מתיישבים מארצות הברית באזור, ועל סוחרים מארצות הברית מלסחור במדינה. מאוחר יותר שינו השלטונות המקסיקניים המקומיים את גישתם ואיפשרו לסוחרים להגיע דרך "דרך סנטה פה".

טריטוריה של ארצות הברית

בשנת 1846, במהלך מלחמת ארצות הברית מקסיקו, כבש הגנרל האמריקני סטיבן קירני את סנטה פה בלא כל התנגדות מצד החיילים המקסיקנים. קירני הכריז על השטח כעל טריטוריה אמריקאית. במסגרת הסכם גואדלופה אידלגו משנת 1848 נאלצה מקסיקו לוותר על כל השטח המהווה היום את דרום-מערב ארצות הברית.

פשרת 1850 עצרה את הפיכת הטריטוריה למדינה, על פי הפשרה טריטוריית ניו מקסיקו הפכה לשטח בשלטון פדרלי, שכלל את קולורדו, אריזונה וניו מקסיקו. סנטה פה הוכרזה רשמית כבירת הטריטוריה בשנת 1851.

ארצות הברית רכשה את חלקה הדרומי של המדינה במסגרת רכישת גדסדן מ-1853 (רכישה זו כללה גם את חלקה הדרומי של אריזונה).

במהלך מלחמת האזרחים של ארצות הברית כבשו כוחות הקונפדרציה מטקסס את דרומה של הטריטוריה והקימו על שטח זה ודרום אריזונה את טריטוריית אריזונה כחלק מהקונפדרציה. כוחות האיחוד כבשו מחדש את הטריטוריה בשנת 1862. קיט קרסון אירגן את גדוד המתנדבים של ניו מקסיקו, אשר נלחם הן כנגד השבטים האינדיאנים (האפאצ'י, הנאוואחו והקומאנצ'י) והן כנגד כוחות הקונפדרציה. כוחות האיחוד נחלו ניצחון גדול בקרב מעבר גלורייטה.

בשנת 1863 הפכה טריטוריית אריזונה לטריטוריה נפרדת.

בשנת 1875 הגיעה מסילת סנטה פה לעיר לאמי, ובשנת 1880 הגיעה עד העיר סנטה פה. קישור הערים לרכבת איפשר את פיתוחן הכלכלי ואת פיתוחה של הטריטוריה כולה. המאבקים בין המתיישבים לבין שבטי האפאצ'י והנאוואחו האינדיאנים, נמשכו עד לכניעתו של הצ'יף האינדיאני ג'רונימו בשנת 1886.

מדינה של ארצות הברית

ב-6 בינואר 1912 קיבל הקונגרס את ניו מקסיקו כמדינה ה-47 של ארצות הברית. ב-14 בפברואר באותה שנה הפכה אריזונה למדינה ה-48 ובכך הסתיימה קבלתן של כל הטריטוריות היבשתיות של ארצות הברית לאיחוד.

בשנת 1943 בנתה ממשלת ארצות הברית את המעבדה הלאומית לוס אלמוס, ובמהלך מלחמת העולם השנייה פיתחה בה את פצצת האטום, אשר נוסתה לראשונה בניסוי טריניטי, באתר הניסויים וייט סנדס, ליד העיר אלאמוגודרו, ב-16 ביולי 1945.

התרסקות של עצם בלתי מזוהה ליד העיירה רוזוול בשנת 1947 הובילה לגל של שמועות לפיהן תפסה ממשלת ארצות הברית צלחת מעופפת וכן גופות של חוצנים.

ב-1949 נוסדו המעבדות הלאומיות סאנדיה, המבצעות מחקר גרעיני ומחקר ופיתוח של כלי נשק.

גאוגרפיה

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו.

ניו מקסיקו גובלת במזרחה בטקסס ובאוקלהומה לאורך 5 הקילומטרים הצפוניים של קו אורך 103° מערב, בגבולה הדרומי של ניו מקסיקו היא גובלת בטקסס ועם המדינות המקסיקניות צ'יוואווה וסונורה. במערבה גובלת המדינה לאורך קו אורך 109° מערב עם אריזונה. בצפונה גובלת המדינה לאורך קו רוחב 37° צפון עם קולורדו. הפינה הצפון מערבית של ניו מקסיקו היא מפגש הגבולות של ניו מקסיקו, קולורדו, אריזונה ויוטה.

פני השטח של ניו מקסיקו משתנים ממדבריות שצבעם אדמדם, ערבות עשב והרים מכוסי שלג. חלקים מהמדינה מיוערים.

חלקים גדולים מהמדינה הם שמורות טבע, ובהם:

ממשל ופוליטיקה

סנטה פה היא בירת ניו מקסיקו. צורת השלטון במדינה נקבעת על פי חוקת המדינה משנת 1912.

מושלת המדינה הנוכחית היא סוזנה מרטינז, והמשנה למושל הוא ג'ואן סנצ'ז, שניהם חברי המפלגה הרפובליקנית. המושל וסגנו נבחרים אחת לארבע שנים. הם נבחרו להמשך כהונה בבחירות שהתקיימו ב-2011 ועתידים לכהן עד שנת 2015.

בית המחוקקים של המדינה כולל שני בתים - בית תחתון בו 70 חברים, וסנאט בו 42 חברים.

מרבית התושבים תומכים במפלגה הדמוקרטית, 50% מבעלי זכות הבחירה חברים במפלגה הדמוקרטית, 33% מבעלי זכות הבחירה רשומים במפלגה הרפובליקנית ו-17% מהמצביעים אינם חברי מפלגה.

מאז הקמת מדינת ניו מקסיקו, הצביעו תמיד התושבים עבור המועמד שזכה לבסוף בבחירות (למעט שתי מערכות בחירות - בשנת 1976 הוענקו קולות האלקטורים של המדינה לג'רלד פורד על פני הזוכה ג'ימי קרטר, ובשנת 2000 זכה במדינה אל גור ברוב של 366 קולות על פני ג'ורג' ווקר בוש.

הסנאטורים המייצגים את ניו מקסיקו הם טום יודול ומרטין היינריך, שניהם חברי המפלגה הדמוקרטית.

כלכלה

המשרד למחקרים כלכליים[1] העריך כי התוצר המדינתי הגולמי של ניו מקסיקו בשנת 2003 היה 57 מיליארד דולר אמריקאי. ההכנסה הממוצעת לנפש בשנת 2003 הייתה $24,995 - המקום ה-48 מבין 50 מדינות ארצות הברית.

מוצרי החקלאות העיקריים במדינה הם מוצרי חלב וגידול עדרי בקר וצאן.

ישנם ניסיונות של גידולים חקלאיים בשטחי המדינה היבשים, אולם אלה מוגבלים. במדינה מגדלים בעיקר פלפלי צ'ילי, פקאנים, חציר ודורה, וכן ירקות כגון בצלים, תפוחי אדמה, צנוברים ושעועית.

באזור אלבקרקי מגדלים עצי אורן לתעשיות הרהיטים.

מרבית הכנסות המדינה מקורן בניצול המינרלים במדינה ובמכרות. האינדיאנים נהגו לכרות במדינה טורקיז וכסף. כיום נכרים במדינה עפרות אורניום ועפרות מגנזיום, אשלג, מלח, פרליט, עפרות נחושת, בריליום וכן יש במדינה כמויות קטנות של גז טבעי, נפט ופחם.

מוצרי התעשייה המיוצרים במדינה (בעיקר באזור אלבקרקי) הם מוצרי חשמל, מוצרי זיקוק נפט, מוצרי דפוס, וכן מוצרי חמר (כלי חרס).

הממשל הפדרלי מעסיק רבע מהעובדים במדינה, בעיקר בתעשיות צבאיות. במדינה מספר בסיסים של חיל האוויר, וכן מצויות במדינה מעבדות לוס אלמוס, המעבדות הלאומיות סאנדיה בבסיס חיל האוויר קירטלנד דרומית לאלבקרקי, ובאתר ניסויי הטילים וייט סנדס מבצע הצבא ניסויים בטילים.

המספר הרב של אתרי בריאות ונופש באזור אלבקרקי, מביא תיירים רבים למדינה - בעיקר תיירות בריאות, המגיעה לאוויר המדברי הנקי.

דמוגרפיה

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו.

היספנים ממוצא המתיישבים הספרדים נמצאים ברוב חלקי המדינה, אך בעיקר בצפון המדינה, צפון מזרחה ובמרכזה. מקסיקנים מתגוררים בעיקר בדרום המדינה. אינדיאנים מרוכזים בעיקר בצפון מערב המדינה. השבטים הנאוואחו והפואבלו הם העיקריים ומהווים את מרבית האוכלוסייה. בניו מקסיקו מספר ההיספנים הגדול מכל מדינה אחרת בארצות הברית, ומספר האינדיאנים השני בגודלו מכל המדינות.

בניו מקסיקו אחוז הקתולים הגבוה ביותר מכל מדינות מערב ארצות הברית. כמו כן, בדומה למדינות מערב ארצות הברית האחרות, במדינה מספר רב, העולה על הממוצע, של אנשים הרואים עצמם כחסרי דת.

קבוצות דתיות בניו מקסיקו[2]
נוצרים
פרוטסטנטים אוונגליסטים23%
פרוטסטנטים אחרים15%
קתולים34%
מורמונים2%
נוצרים אחרים1%
דתות אחרות
בודהיסטים1%
אחר3%
חסרי סיווג דתי21%
קבוצות גזעיות בניו מקסיקו[3]
היספאנים46.3%
לבנים לא-היספאנים40.5%
אמריקאים ילידים9.5%
שחורים2.1%
אסייתים1.4%
מעורב3.7%
קבוצות מוצא אתני בניו מקסיקו[4]
גרמנים9.6%
אירים7.6%
אנגלים7.3%
אמריקאים3.6%
צרפתים2.5%
איטלקים2.5%
שפות מדוברות בניו מקסיקו[4]
אנגלית63.5%
ספרדית29.3%
אחר7.2%

הערים הגדולות

הערים הגדולות בניו מקסיקו (נתוני 2013)[5]
דירוגשם העיראוכלוסייהחלק ממטרופולין
1אלבקרקי556,495אלבקרקי
2לאס קרוסס101,324לאס קרוסס
3ריו ראנצ'ו91,956אלבקרקי
4סנטה פה69,976סנטה פה
5רוזוול48,611
המטרופולינים הגדולים בניו מקסיקו (נתוני 2014)[6]
דירוגשם המטרופוליןאוכלוסייהמיקום
1אלבקרקי904,587צפון ניו מקסיקו
2לאס קרוסס213,676דרום ניו מקסיקו
3סנטה פה148,164צפון ניו מקסיקו
4פרמינגטון123,785צפון ניו מקסיקו

תרבות

בניו מקסיקו מתגוררת (נכון לשנת 1990) אוכלוסייה של 134,000 אינדיאנים, ועל כן המדינה מהווה מרכז לשימור התרבות האינדיאנית. האפאצ'י והיוט מתגוררים בשמורות במדינה. שמורת שבט הנאוואחו ששטחה הכולל כ- 65,000 קמ"ר, הנמצאת ליד גבול המדינה עם אריזונה, היא השמורה הגדולה בארצות הברית. אינדיאני הפואבלו המגדלים מזון בשיטות חקלאות פרהיסטוריות, מתגוררים בפואבלואים ברחבי המדינה.

למעלה משליש מתושבי המדינה הם ממוצא היספני - ומקורם במתיישבים הספרדים, או במהגרים ממקסיקו. לפחות שליש מהתושבים מדברים בעגה ייחודית של השפה הספרדית, הנקראת "ספרדית ניו מקסיקנית". דיאלקט זה התפתח בשל ניתוקם של המתיישבים הספרדים באזור זה, ומקורו בניב של ספרדית מתקופת ימי הביניים המאוחרים, המשלב בתוכו מילים שמקורן אינדיאני, וכן מילים ממקור אנגלי.

באלבוקרקי נערך אירוע פייסטת הכדורים הפורחים הבינלאומית של אלבוקרקי.

בסנטה פה מתגוררת קהילת אמנים גדולה, והמוזיאונים שבמדינה מציגים אמנות ספרדית קולוניאלית, אמנות טקסית של הנאבאחו, ואמנות אינדיאנית מודרנית, המשפיעות זו על זו. המוזיאון מציג את עבודותיה של ג'ורג'יה אוקיף המתגוררת במדינה. בסנטה פה יש בית אופרה ידוע.

אזכורים בתרבות הפופולרית

 • הפרקים הראשונים של סדרת הטלוויזיה טרמינייטור צולמו בניו מקסיקו ופרק הפיילוט מתרחש בעיירה הבדיונית Red Valley בשנת 1999.

השכלה

מכללות ואוניברסיטאות

 • מכללת סנטה פה
 • מכללת הדרום מערב
 • אוניברסיטת מזרח ניו מקסיקו
 • המכון לכרייה וטכנולוגיה של ניו מקסיקו
 • אוניברסיטת רמות ניו מקסיקו
 • המכון הצבאי ניו מקסיקו
 • אוניברסיטת מדינת ניו מקסיקו
 • מכללת סנט ג'ון, סנטה פה
 • אוניברסיטת ניו מקסיקו
 • אוניברסיטת מערב ניו מקסיקו

בנוסף, נמצאת במדינה המעבדה הלאומית לוס אלמוס.

סמלי המדינה

סמלי מדינת ניו מקסיקו
דגלסמלמוטוכינוי
דגל ניו מקסיקו
Flag of New Mexico
סמל ניו מקסיקו
Seal of New Mexico
"הוא צומח כפי שהוא הולך"
"Crescit eundo"
"ארץ הקסם"
"Land of Enchantment"
עץפרחציפורחיה
פיין פינון
Piñon Pine
יוקה
Yucca flower
קוקייה רצנית
Roadrunner
דוב שחור אמריקני
American black bear

ראו גם

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

 1. US Bureau of Economic
 2. "New Mexico", Religious Landscape Study, Pew Research Center
 3. "U.S. Census Bureau Data". U.S. Census Bureau. 2010. Retrieved 2011-07-13.
 4. 1 2 American FactFinder - Results
 5. "Annual Estimates of the Resident Population for Incorporated Places: April 1, 2010 to July 1, 2013". census.gov. May 2014. Retrieved June 3, 2014.
 6. "Table 1. Annual Estimates of the Population of Metropolitan and Micropolitan Statistical Areas: April 1, 2010 to July 1, 2014" (CSV). 2014 Population Estimates. United States Census Bureau, Population Division. March 2015. Retrieved March 26, 2015.
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.